Öğretmen Alımlarında Sözlü Mülakatın Kaldırılması TBMM Gündeminde

Milli Eğitim Bakanı ZİYA SELÇUK’un cevaplaması için yeni soru önergesi verildi. Önerge ile Öğretmen alımlarında uygulanan sözlü mülakat usulünün kaldırılması talep ediliyor. Konunun gündemde kalması adına My Memur olarak biz de destek veriyoruz.

featured

Türkiye Büyük Millet Meclisi TBMM Kit Komisyonu Üyesi, Konya Milletvekili, Saadet Partisi Gençlik Kolları Başkanı Abdulkadir Karaduman öğretmen alımlarıyla ilgili yeni soru önergesi verdi. Önerge ile “Öğretmen alımlarında uygulanan sözlü mülakat usulünün kaldırılması” talep ediliyor.

Türkiye Büyük Millet Meclisi Başkanlığına sunulan soru önergesine dair detaylar: Aşağıdaki soruların Milli Eğitim Bakanı Sayın Ziya SELÇUK tarafından Anayasanın 98’inci ve İçtüzüğün 96 ve 99’uncu maddeleri gereğince yazılı olarak cevaplandırılması talep edildi:

Milli Eğitim Bakanlığı tarafından öğretmen istihdamı için 2016 yılından itibaren sözlü mülakatlar uygulamaya geçirilmiştir. KPSS’de yeterli taban puanını almalarına rağmen birçok öğretmen adayının, söz konusu mülakatlarda elendiğine dair haberler basma yansımaktadır.

Mülakatlarda elenen öğretmen adaylarının bir kısmının KPSS’den emsallerine göre yüksek puanlar aldıkları ifade edilmektedir. Bu bağlamda;

1. Öğretmen alımlarında KPSS ve güvenlik soruşturması yapılmasına rağmen neden ayrıca sözlü mülakat yapılmasına ihtiyaç duyulmaktadır?

2. Söz konusu mülakatlar bilimsellik çerçevesinde nesnel bir biçimde yapılıp nesnel bir biçimde denetlenmekte midir?

3. 2016-2019 yıllan arasında öğretmen alımları için yapılan sözlü mülakatlar neticesinde, KPSS’de yeterli taban puanı almasına rağmen kaç öğretmen adayının puanı 60 puan barajının altına düşmüştür?

4. Sözlü mülakatlarda elenen öğretmen adaylarının elenme gerekçeleri ilgili kişiler ve kamuoyuyla paylaşılmakta mıdır? Paylaşılması planlanmakta mıdır?

5. Mülakatlarla ilgili toplumda olumsuz bir algı ve kayırmacılık endişesi olduğu gözlemlenmektedir. Bakanlığınızca mülakatların kaldırması, KPSS puan üstünlüğü ile personel alımı yapılması düşünülmekte midir?

Soru önergesi tam metni için tıklayınız:

pdf.jpg

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
vir_sl_
Virüslü
Öğretmen Alımlarında Sözlü Mülakatın Kaldırılması TBMM Gündeminde

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Uygulamayı Yükle

Uygulamamızı yükleyerek içeriklerimize daha hızlı ve kolay erişim sağlayabilirsiniz.

Giriş Yap

My Memur ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!