1. HABERLER

  2. SORU VE CEVAP

  3. Öğretmen Atama ve Tayinleri, TEOG, ÖYP ve Sağlık Personeli Alımı Sorunları TBMM'de
Öğretmen Atama ve Tayinleri, TEOG, ÖYP ve Sağlık Personeli Alımı Sorunları TBMM'de

Öğretmen Atama ve Tayinleri, TEOG, ÖYP ve Sağlık Personeli Alımı Sorunları TBMM'de

Bursa Milletvekili Ceyhun İrgil, 20 bin öğretmen ataması, sözleşmeli öğretmen tayinleri, TEOG, 400 Engelli öğretmen alımı, 14 bin ÖYP kadrosu ve 2018 yılı sağlık personeli alımı sorunları tek tek Meclis Genel Kurulunda ele alındı.

A+A-

Türkiye Büyük Millet Meclisi TBMM Genel Kurulunda 8 Kasım itibarıyla ela alınan birçok konu gündemde kalmaya devam ediyor. Bursa Milletvekili Ceyhun İrgil’in Genel Kurul’da yaptığı konuşmada öğretmenlerin atama ve tayin beklentilerini, ÖYP'lilerin kadro teslimini ve öğrenci affını ve sağlıkçı atamaları, engelli öğretmen alımları ile TEOG sonrası ve öncesi durum ele alındı.

Ceyhun İrgil, Milli Eğitim Bakanı İsmet Yılmaz’dan Milli Eğitim Bakanlığının bütçe sunuş konuşmasında TEOG konusunda da bir açıklama yapmasını beklediğini ifade etti ve 2016 yılındaki TEOG ile ilgili sözlerini hatırlattı.

2016’da TEOG öve öve bitirilememişti! Şöyle ki geçen yılki bütçe sunuş konuşmasında TEOG’u öve öve bitiremeyen sayın Bakan’ın sözlerini sıraladı ve aynen şu şekilde olduğunu belirtti:

"Temel eğitimden ortaöğretim kurumlarına öğrenci yerleştirme uygulaması olan TEOG sistem uygulamasına devam edilecektir. Bu sistemde okullarımız, öğretmenlerimiz ve müfredat merkeze alınmıştır. Temel eğitimden ortaöğretime geçiş kapsamındaki bu uygulamaya ilişkin her yıl çok kapsamlı araştırmalar yapıp geri dönüşler alıyoruz. Aldığımız bu geri dönüşler uygulamamamızın sahada büyük bir memnuniyet oluşturduğunu ve hüsnükabul gördüğünü göstermektedir."

20 bin öğretmen atamasıİrgil, bir yıl sonrasını göremeyen bir Milli Eğitim Bakanlığına olan tepkisini dile getirdi ve Şubat ayında 20 bin öğretmen ataması dışında herhangi bir öğretmen ataması olmayacağına dair açıklamaya yer verdi.

Sözleşmeli öğretmen tayini sorunu! Ayrıca sözleşmeli öğretmenlerin tayinleri ile ilgili de yanlışları belirtti. Sözleşmeli öğretmenlere eş tayini konusunda yine kapılar kapalı, sadece sözleşmeli sözleşmelinin yanına gidebilecek. Tayin hakkının Anayasal bir hak olduğu düşünüldüğünde MEB burada da sınıfta kalmıştır.

400 engelli öğretmen alımı ne zaman olacak? Maliye Bakanına da seslenen İrgil atanmayan 400 engelli öğretmen kaldığını belirtti ve şu 400 engelli öğretmenin de atamasını da yapın Sayın Bakanım şeklinde Maliye Bakanından söz istedi. Maliye Bakanının da başını sallamasını evet yanıtı olacak kabul ettiğini dile getirdi. Ağbal ise Milli Eğitim Bakanlığına bu konunun iletileceğini ve kendi gündemine de bunun geldiğini belirtti.

14 Bin ÖYP’linin kadrosu bitiyor! 14 bin ÖYP'linin kadrosu bu ocak ayında biteceğini belirten İrgil, Ocak ayından itibaren bu insanların kadroları iptal olacağını belitti. Genel Kuruldan yetkililere ve tüm rektörlere seslenen İrgil, genç akademisyenlere yapılan haksızlığın sona erdirilmesi ve ÖYP’lilerin kadrolarının verilmesini istedi.

2018 yılı sağlık personeli alımları! 2018'de söz verildiği gibi sağlıkçı atamalarının yapılması istendi ve sağlıkçılar büyük oranda atama bekledikleri ifade edildi. Alınan bu vergilerle de sağlıkçıların atamalarını da yapılabilecektir denildi.

2018’de öğrenci affı! 2018 içerisinde eğer bir öğrenci affı gerçekleşirse gerçekten toplumsal barış açısından çok faydalı olur diyen İrgil binlerce öğrencinin bunu beklediğini belirtti. İhtisas yapan, üniversitelerde okuyan, başka okullarda okuyan öğrenciler bir şekilde yoksulluk nedeniyle, hastalık nedeniyle, başka nedenlerle okullarına ve eğitimlerine ara vermek zorunda kaldılar.

Öğrenci affını çıkarıp bu çocukları 2018'de okullarıyla tekrar buluşturalım diyen İrgil gündemdeki en önemli konuları Meclise taşıdı.

İlgili Haberler

HABERE YORUM KAT

MyMemur Haber Sitemiz 5651 sayılı "internet Ortamında Yapılan Yayınların Düzenlenmesi ve Bu Yayınlar Yoluyla işlenen Suçlarla Mücadele Edilmesi Hakkında" Kanunun 2/f maddesi uyarınca 'içerik Sağlayıcıdır'. Tüm üyeler yaptıkları yorumlardan şahsen kendileri sorumlu olup, talep halinde sitemiz kaynaklarında olan, gerekli iletişim bilgileri Adli ve İdari Makamlara sunulacaktır. UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren yorumlar onaylanmaz.
Önceki ve Sonraki Haberler