1. HABERLER

  2. SORU VE CEVAP

  3. Öğretmen Atamalarında Düşük Kontenjan Verilen Branşların Tam Listesi
Öğretmen Atamalarında Düşük Kontenjan Verilen Branşların Tam Listesi

Öğretmen Atamalarında Düşük Kontenjan Verilen Branşların Tam Listesi

Milli Eğitim Bakanlığı (MEB) yakında Şubat öğretmen ataması başlığı ile 20 bin öğretmen alımı ilana çıkacak. Şubat'ta başlayan süreç ancak Eylül'de tamamlanabilecek. 2017 KPSS'nin üzerinden yıl geçecek atama halen yok! Yine aynı branşlar mağdur olacak mı?

A+A-

Milli Eğitim Bakanlığı son atamayı 2017 Şubat ayında başlatmıştı. Başvurular sonrasında atamalar ancak mülakat çilesi ile birlikte Eylül 2017'de göreve başlama ile tamamlanabildi. MEB, 100'e yakın branşa bir elin parmakları kadar kontenjan ayırırken hep aynı branşlara yüksek kontenjan veriyor.

Yüksek kontenjan diyoruz, çünkü 20 bin atama sayısına göre yüksek. Yoksa zaten tüm branşlar için 10 kat atama yapılsa dahi ancak yetecektir. 100 binden fazla öğretmen açığı ve atama bekleyen 450 bin öğretmene ancak verilen kadro 20 bin o da KPSS'nin üzerinden 1 yıl geçtikten sonra!

Geçtiğimiz yıl da uyarmıştık! Birer ikişer kontenjan verilen branşlar mağdur edilmesin diye sürekli gündeme taşımıştık. Fakat MEB bunu görmeyip, 5 bin ücretli öğretmen ataması yapacak! Geçen yıl dershaneciler bu yıl da ücretliler! Asıl atama bekleyenlere reva görülen birer ikişer kontenjan!

MEB’i doğru konusunda yine önlem almaya davet ediyoruz! Aşağıda tam listesini yayımlayacağımız branşlara yine aynı kontenjanlar reva görülmesin. Madem 100 bin açık var neden atama yapılmıyor ve derslikler öğretmen yeterliliği olmayan, öğretmenli bölümlerinden olmayan ücretli öğretmenlerle karşılanıyor.

2017 yılı 20 bin öğretmen atamasında en çok kontenjan verilen branşlar şu şekildeydi: (Yüksek kontenjan dememizin sebebi lafın gelişidir. Çünkü 20 bin atama sayısı tek bir unvana verilirse ancak yüksek kontenjan unvanını kazanır!)

1’er kontenjan verilen öğretmen branşları şu şekildeydi: Uçak bakım ve uçak gövde-motor, uçak bakım ve uçak elektroniği, tekstil teknolojisi ve trikotaj, tekstil teknolojisi ve tekstil terbiye, tekstil teknolojisi ve tekstil, tasarım teknolojileri, tarım teknolojileri ve tarım ve tarım makineleri, tarım teknolojileri ve tarım ve bahçe ve tarla bitkileri, tarım teknolojileri ve tarım ve bahçe peyzaj, seramik ve cam teknolojisi, sanat ve tasarım ve plastik sanatlar, sanat ve tasarım ve iç mekân dekorasyon, sanat ve tasarım ve dekoratif sanatlar, raylı sistemler teknolojisi ve raylı sistemler mekatronik, raylı sistemler teknolojisi ve raylı sistemler makine, yaşayan diller ve lehçeler( Kürtçe - zazaki), raylı sistemler teknolojisi ve raylı sistemler elektrik-elektronik, radyo-televizyon, plastik teknolojisi, matbaa, laboratuvar hizmetleri, kuyumculuk teknolojisi, hayvan yetiştiriciliği, harita-tapu-kadastro ve harita-tapu-kadastro hukuk, güzellik ve saç bakım hizmetleri, grafik ve fotoğraf ve fotoğraf, gemi yapımı ve yat inşa, gemi yapımı ve gemi inşa, gazetecilik, Fransızca ve denizcilik ve gemi makineleri olmak üzere 32 kontenjan verildi.

2 kontenjan verilen öğretmen branşları şu şekildeydi: Yaşayan diller ve lehçeler( kürtçe - kurmançi), pazarlama ve perakende ve gıda teknolojisi olmak üzere üç branşa ikişer kontenjan 2017 yılı 20 bin 127 öğretmen atamasında verilmişti.

3 kontenjan verilen öğretmen branşları şu şekildeydi: Konaklama ve seyahat hizmetleri, hayvan sağlığı, grafik ve fotoğraf ve grafik, denizcilik ve gemi yönetimi ve büro yönetimi olmak üzere beş branşa üçer kontenjan 2017 yılı 20 bin 127 öğretmen atamasında verilmişti.

4 kontenjan verilen öğretmen branşları şu şekildeydi: Metal teknolojisi, inşaat teknolojisi ve yapı dekorasyon ve halkla ilişkiler ve organizasyon hizmetleri olmak üzere üç branşa dörder kontenjan 2017 yılı 20 bin 127 öğretmen atamasında verilmişti. 5 kontenjan verilen öğretmen branşları şu şekildeydi: Yenilenebilir enerji teknolojileri ve mobilya ve iç mekân tasarımı olmak üzere iki branşa beşer kontenjan 2017 yılı 20 bin 127 öğretmen atamasında verilmişti.

5 ile 9 arası kontenjan verilen öğretmen branşları şu şekildeydi: 5 biyomedikal cihaz teknolojileri, 6 endüstriyel otomasyon teknolojileri, 7 inşaat teknolojisi ve yapı tasarımı ve 8 motorlu araçlar teknolojisi olmak üzere dört branşa birer kontenjan 2017 yılı 20 bin 127 öğretmen atamasında verilmişti.

10 kontenjan verilen öğretmen branşları şu şekildeydi: Ulaştırma hizmetleri, itfaiyecilik ve yangın güvenliği, el sanatları teknolojisi ve nakış ve aile ve tüketici hizmetleri olmak üzere dört branşa dörder kontenjan 2017 yılı 20 bin 127 öğretmen atamasında verilmişti.

11 ile 85 arası kontenjan verilen öğretmen branşları şu şekildeydi: Adalet, çocuk gelişimi ve eğitimi, yiyecek içecek hizmetleri, Arapça, felsefe, elektrik-elektronik teknolojisi ve elektrik, el sanatları teknolojisi ve el sanatları, elektrik-elektronik teknolojisi ve elektronik, harita-tapu-kadastro ve harita-tapu-kadastro tekniği, muhasebe ve finansman, giyim üretim teknolojisi, makine teknolojisi ve makine ve kalıp ve tesisat teknolojisi ve iklimlendirme olmak üzere toplam 450 kontenjan 13 branşa verilmişti.

meb kontenjan

İlgili Haberler

HABERE YORUM KAT

MyMemur Haber Sitemiz 5651 sayılı "internet Ortamında Yapılan Yayınların Düzenlenmesi ve Bu Yayınlar Yoluyla işlenen Suçlarla Mücadele Edilmesi Hakkında" Kanunun 2/f maddesi uyarınca 'içerik Sağlayıcıdır'. Tüm üyeler yaptıkları yorumlardan şahsen kendileri sorumlu olup, talep halinde sitemiz kaynaklarında olan, gerekli iletişim bilgileri Adli ve İdari Makamlara sunulacaktır. UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren yorumlar onaylanmaz.
Önceki ve Sonraki Haberler