1. HABERLER

  2. BİLGİ DEPOSU

  3. SINAVLAR

  4. Öğretmen Mülakatında KPSS İle Aynı Puan Verilecek! O Zaman Mülakat Neden Var?
Öğretmen Mülakatında KPSS İle Aynı Puan Verilecek! O Zaman Mülakat Neden Var?

Öğretmen Mülakatında KPSS İle Aynı Puan Verilecek! O Zaman Mülakat Neden Var?

TBMM'de öğretmen alımlarında mülakat ile KPSS puanının aynı olması için mutabakata varıldı. Peki mülakat uygulaması neden devam ediyor?

A+A-

Milli Eğitim Bakanlığında öğretmen mülakatları ile KPSS puanları arasındaki büyük farktan dolayı adayların mağduriyeti devam ediyor. TBMM'de yaşanan gelişme her ne kadar önemli olsa da resmi olarak tüm adaylara kesin bir dille aynı puan verileceğinin resmiyet kazanması gerekiyor. İşte TBMM'de yaşananlar ve mülakat ile KPSS'ye dair detaylar.

TBMM, Milli Eğitim, Kültür, Gençlik ve Spor Komisyonunu toplantısında, T.C. Millî Eğitim Bakanlığı Bakan Yardımcısı İbrahim Er ile yaptığımız görüşmede, öğretmen atamalarında KPSS puanının aynısının mülakatlarda da verilmesi konusunda fikir birliğine varıldığı CHP Genel Başkan Yardımcısı/Ankara Milletvekili/TBMM Milli Eğitim Kültür Gençlik ve Spor Komisyonu CHP Grup Sözcüsü/Eğitim Sen'in Kurucusu ve İlk Genel Başkanı tarafından sosyal medyada müjdelendi!

Yapılan açıklamalarda komisyon görüşmelerinde, mülakatın kaldırılması konusunda ısrarcı olmamız sonucu, fikir birliğine varmamız öğretmenlerimiz için müjdeli bir gelişme oldu denildi.

PEKİ MÜLAKAT NEDEN HALEN VAR?

TBMM’de bu şekilde bir son dakika gelişmesi son derece önemlidir. KPSS ile MÜLAKAT puanlarının aynı olacak gelişmesi TBMM’de de dile getirildi. Peki bu ilk mi? Milli Eğitim Bakanlığı mülakatla KPSS’nin aynı olacağı daha önce de söylenmiş ve bu şekilde talimat verildiği dile getirilmişti.

Oysa maalesef KPSS puanı ile Mülakat puanları arasında düşük puan verilmesi konusunda güvenlik soruşturması kararı olmadan MEB kendince bu kararı alarak adayları mağdur etmiştir. Şu an MEB’de mülakatlar devam ediyor. Önümüzdeki haftalarda tamamlanmasının ardından açıklanacak ve medyada yine maalesef mülakat ile KPSS puan farkları karşımıza çıkacak. Çünkü daha önce de söz verildi, talimat verildi ama mülakat kaldırılmadı.

MÜLAKAT KALKMADAN MAĞDURİYET SONA ERMEZ

Eğer TBMM’de de bu şekil bir çalışma gündeme geldiyse ve yine resmi bir gereklilik yerine getirilmemişse mülakat mağduriyeti devam edecek. Madem mülakatla KPSS puanı aynı verilecek neden uygulama yürürlükte ve kurumlar boşu boşuna meşgul ediliyor!

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

MyMemur Haber Sitemiz 5651 sayılı "internet Ortamında Yapılan Yayınların Düzenlenmesi ve Bu Yayınlar Yoluyla işlenen Suçlarla Mücadele Edilmesi Hakkında" Kanunun 2/f maddesi uyarınca 'içerik Sağlayıcıdır'. Tüm üyeler yaptıkları yorumlardan şahsen kendileri sorumlu olup, talep halinde sitemiz kaynaklarında olan, gerekli iletişim bilgileri Adli ve İdari Makamlara sunulacaktır. UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren yorumlar onaylanmaz.
İlgili Haberler