1. HABERLER

  2. MEB PERSONEL

  3. Öğretmen Rotasyonunda Madde Madde Ayrıntılar Netleşti
Öğretmen Rotasyonunda Madde Madde Ayrıntılar Netleşti

Öğretmen Rotasyonunda Madde Madde Ayrıntılar Netleşti

Milli Eğitim Bakanlığı Öğretmen Rotasyonunda Ciddi Adımlar Atıyor. Bir çok öğretmen için kabusa dönecek sistem geliyor

A+A-

Milli Eğitim Bakanlığı Öğretmen rotasyonunda ciddi adımlar atıyor. Bir çok öğretmen için kabusa dönecek sistem kimini sevindirirken kimini üzecek.

Zor şartlarda şark görevinde çalışan öğretmenler rotasyonun gelmesini istese de nasıl bir sistemle karşı karşıya geleceklerinin farkında değil. Çünkü rotasyon ile bir çok öğretmenin yeri değişirken yine hizmet puanı üstünlüğüne göre olacağı için şark görevini yapan öğretmenler zaten çok fazla hizmet yılı ve puanı olmadığından minimum 12 yıllık öğretmenlerin hizmet puan üstünlüğünden dolayı istedikleri rotasyon sisteminden tam anlamıyla faydalanamayacaklar.

Rotasyonda en önemli göze çarpan nokta Bakan Avcı rotasyonda özellikle sendikaların karşı gelmesine rağmen herkesin görüşüne göre rotasyonun şekillendiğinden bahsediyor. Oysa sendikalar böyle bir sistem istemiyor.

- Yapılacak olan değişiklikte en önemli ayrıntı Büyükşehirlerde Valiliklerin belirlediği eğitim bölgeleri içinde yapılacağı. Oysa büyükşehirlerde 2 veya 3 ilçe arasında ilçenin tek bölge olacağını düşünürsek bölge içi rotasyon aslında yine zorunlu göç anlamına geliyor. Her bölge kendi içinde birbirine uzaklık bakımından yine taşınma ve ikamet değişikliği sorunlarına yol açabilecek.

- Öğretmenlik diğer meslek branşlarında olduğu gibi sürekli taşıma ve bölge değişikliği kaldıracak bir meslek değil. Oysa Milli Eğitim Bakanlığı nereden nasıl niye şekillendiği belli değil ama bu sistemi getirip öğretmenleri sıkıntıya sokmakta niyetli gibi görünüyor.

- En yakın okula yapılacak diyor MEB ama ayrıntılar ortaya çıktıkça ve bölgeler belirlenince Hizmet Puanı üstünlüklerinden dolayı ve tercih işlemlerinden dolayı he isteyen yanındaki diğer bir okula gidemeyecek.

- Aynı eğitim bölgesi içinde kendi aralarında değişecek olması çok yakın bir yere gidecekleri anlamına gelmiyor. Hizmet bölgesi özellikle Büyükşehirlerde birkaç ilçeyi kapsayacak. Örnek İstanbul’u ele alırsak her ilçenin birbirine uzaklığı 50-60 km arasında. Her gün toplu taşıma ile gitmekte İstanbul trafiğinden zor olacağından değişim taşınmayı da getirecek. İl içi yer değişikliğinde taşınma masrafları da Öğretmenin cebinden çıkacak.

- İlkokullarda örneğin 1., 2. Sınıfı okutan öğretmenler 4. Sınıfı bitirtene kadar dilediklerinde rotasyondan muaf tutulacaklar.

- Doğu ve Güneydoğu Anadolu bölgesinde yani Şark görevinde çalışacak illerdeki öğretmenler daha fazla hizmet puanı alacaklar. Oysa İstanbul’da şark görevi veya Doğu veya Güneydoğu Anadolu’da tüm okullar şark görevi değil. Aksine ilden ile okuldan okula değişmekte ve merkezde olan okulların çoğu şark görevine dahil değil!

- Zorunlu hizmet bölgesinde zorunlu hizmet yılından 1 yıl fazla çalışan öğretmene %25, 1 yıl fazla çalışana % 50, 3 yıl fazla çalışana %100 fazla hizmet puanı verilecek.

- Zorunlu hizmetten engelli öğretmenler ile şehit ve gazi yakınları muaf olacak.

 Rotasyon tüm bu ayrıntılar ışığında şekilleniyor ve şekillenmeye devam ediyor. Çok kısa süre içerisinde başlatılacağı ve yeni eğitim öğretim yılından önce uygulanacağı belirtiliyor.

HABERE YORUM KAT

MyMemur Haber Sitemiz 5651 sayılı "internet Ortamında Yapılan Yayınların Düzenlenmesi ve Bu Yayınlar Yoluyla işlenen Suçlarla Mücadele Edilmesi Hakkında" Kanunun 2/f maddesi uyarınca 'içerik Sağlayıcıdır'. Tüm üyeler yaptıkları yorumlardan şahsen kendileri sorumlu olup, talep halinde sitemiz kaynaklarında olan, gerekli iletişim bilgileri Adli ve İdari Makamlara sunulacaktır. UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren yorumlar onaylanmaz.