Öğretmen tayinlerinde il ve ilçe emri uygulanması için resmi talep

2016 Yaz dönemi öğretmen özür grubu atamalarında Milli Eğitim Bakanlığı Müsteşarı Yusuf Tekin il ve ilçe emri uygulamasının bu yıl yapılmayacağını belirtti. İl ve ilçe emri uygulanmaz ise bir çok öğretmen yine mağdur edilecek. Sendikanın resmi talebi.

23658
Abone Ol

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Milli Eğitim Bakanlığı (MEB) 2016 yaz dönemi mazeret tayinleri dönemi ikinci aşama başvuruları devam ederken bir sendikadan daha il ve ilçe emri uygulamasının yapılmamasına tepki geldi. Eğitim-Bir-Sen Bakanlığa başvuru yaptı ve öğretmenlerin tercih yaptığı il veya ilçenin emrine atama yapılmasının gerekliliği üzerinde duruldu.

Sendika MEB İnsan Kaynakları Genel Müdürlüğü tarafından bu yıl yapılacak tayinlerin atama yönetmeliği hükümleri doğrultusunda gerçekleştirileceğini belirttiği fakat yapılan uygulamada ile veya ilçe emrinin bulunmadığı belirtildi.  Bu uygulamanın yapılmaması durumunda birçok öğretmen mağduriyet yaşanacağı ve aile birliği tayinleri açısından aile bütünlüğünün sağlanmasının gerekliliği bir kez daha vurgulandı.

Geçtiğimiz yıl da ile ve ilçe emri uygulamasına yapılan duyurularda yer verilmemişti. Fakat uygulamada daha sonra Bakanlıkça ilçe emrinin uygulanmasıyla mağduriyetler önlenmişti. Bu yıl doğacak mağduriyetlerin önlenmesi için şimdiden başvuru aşamasında gerekli çalışmaların yapılması gerekmektedir.

İller arası ve il içi özür grubu ataması için başvurmakta olan öğretmenlerin mağduriyet yaşamamaları için özür grubu tayinlerinde bu uygulamanın tekrar hayata geçirilmesi istendi. Oysa yönetmelikte geçen her iki eşin de öğretmen olması durumunda atanmak istediği ile ihtiyaç olmasa bile atamasının gerçekleştirilebileceği hükmü yer aldığı ve bu hükmün uygulanmadığı belirtildi.

Tüm bu haklı sebeplerden dolayı 2016 yaz dönemi mazeret tayin başvurusunda öğretmenin tercihi doğrultusunda il veya ilçe emri uygulamasının yapılması ile ilgili olarak sendika Bakanlığa taleplerini iletti. Bakanlığa gönderilen talep yazısı için TIKLAYINIZ.

Bu Yazıya Tepki Ver

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

1 Yorum

  1. 5 sene önce

    İl ilçe emri verilsin babama bakacak kimse yok ağır hasta

Giriş Yap

My Memur ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!