1. HABERLER

  2. MEB PERSONEL

  3. Öğretmene Haftada İki Nöbet Görevine Ek Ücret Talebi
Öğretmene Haftada İki Nöbet Görevine Ek Ücret Talebi

Öğretmene Haftada İki Nöbet Görevine Ek Ücret Talebi

Türk Eğitim-Sen, MEB’e öğretmenlerin tutacağı ikinci nöbet görevine ek ücret talebinde bulundu. Haftada birden çok nöbet görevi verilenler için ücret talep dilekçesi ve tüm detaylar My Memur haberden ulaşabilirsiniz.

A+A-

2015 yılın Ağustos ayı 3. Dönem Memur toplu sözleşmesi sonucu eğitim, öğretim ve bilim hizmetleri koluna ilişkin olarak sözleşmede yer alan öğretmenlere ek ders ücreti ile ilgili hüküm gereği fiili tutulan nöbet görevi için 2016’da haftada 2 ek ders, 2017’de de 3 ek ders verileceği hüküm altına alınmıştı.

 

Aynı şekilde devam eden dönemlerde de haftada tutulan fiili nöbet görevi için haftada 3 ek ders öğretmenlere verilmektedir. Bu kapsamda Türk Eğitim-Sen bazı okullarda öğretmenlerin haftada iki sefer tuttuğu nöbet için de Anayasa hükmü gereği ek ders verilmesi gerektiğini belirtti ve bu kapsamda MEB’e yazı gönderdi.

 

Haftada iki nöbet tutan öğretmenler için dilekçe!

 

Ayrıca haftada iki sefer nöbet tutan öğretmenler için de Anayasa ve yönetmelik hükümlerini içeren ayrıntılı bir dilekçe hazırlayarak tüm öğretmenlerin kullanımına sundu. Haftada iki sefer nöbet tutan öğretmenler özellikle Anayasa’nın angarya hükmü gereği bu dilekçenin takipçisi olabilirler.

 

Toplu sözleşme hükmü Anayasa’nın ANGARYA YASAKTIR hükmünü çiğniyor!

 

Sendika konuyla ilgili olarak haftada birden fazla nöbet görevi verilen öğretmenlere toplu sözleşme hükümlerine göre ancak haftada 3 saati geçmemek üzere ek ders ücreti ödenebilmekte olduğunu belirtti. Dolayısıyla haftada bir günden fazla nöbet görevi fiilen yerine getirilse dahi, haftada bir günden fazla nöbet ücreti ödenememektedir.

 

Sendika yaptığı açıklamada bu durumun T.C. Anayasanın 18. Maddesinde yer alan; "Hiç kimse zorla çalıştırılamaz. Angarya yasaktır" hükmü ile düzenlenen angarya yasağına açıkça aykırı olduğunu savundu ve mevzuatta düzenleme yapılması gerektiği konusunda MEB’e resmi yazı gönderdi.

 

MEB’e yazdığımız yazı için TIKLAYINIZ

Haftada birden çok nöbet görevi verilenler için ücret talep dilekçesi için TIKLAYINIZ.

İlgili Haberler

HABERE YORUM KAT

MyMemur Haber Sitemiz 5651 sayılı "internet Ortamında Yapılan Yayınların Düzenlenmesi ve Bu Yayınlar Yoluyla işlenen Suçlarla Mücadele Edilmesi Hakkında" Kanunun 2/f maddesi uyarınca 'içerik Sağlayıcıdır'. Tüm üyeler yaptıkları yorumlardan şahsen kendileri sorumlu olup, talep halinde sitemiz kaynaklarında olan, gerekli iletişim bilgileri Adli ve İdari Makamlara sunulacaktır. UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren yorumlar onaylanmaz.
Önceki ve Sonraki Haberler