1. HABERLER

  2. MEB PERSONEL

  3. Öğretmene Rotasyonda Son Viraj
Öğretmene Rotasyonda Son Viraj

Öğretmene Rotasyonda Son Viraj

Milli Eğitim Bakanlığı Öğretmene Rotasyon Yapılması İçin Son Hazırlıklarını Tamamlıyor. 12-10-8 Yıl Hizmet Yılına Göre Uygulanacak

A+A-

Milli Eğitim Bakanlığı'nca Öğretmenlere zorunlu rotasyon konusunda çalışmalarda sona gelindi. 7 Haziran Genel Seçimlerinden önce yönetmeliğin çıkması bekleniyor. Seçimlere rağmen öğretmenlerin tepkisini düşünmeyen MEB seçim olsa dahi bu sistemi uygulamakta kararlı. 

Rotasyon ayrıntıları ise şöyle:

Kademeli olarak yapılacak rotasyonda öğretmenler bu yıl 12 yıl hizmet süresini doldurmuşlarsa, 2016 yılında 10 yıl hizmet süresini doldurmuşlarsa ve 2017 yılında ise 8 yıl hizmet süresini dolduranlar için aynı okulda veya bölgede çalışma sürelerini doldurmuş olacaklar ve zorunlu rotasyona tabi tutulacaklar.

Burada en dikkat çeken nokta AYNI BÖLGE, yani okulda 8 yıl çalışma süresi değil aynı bölgede rotasyon uygulanması öngörülüyor. Bu şekilde bir uygulama öğretmenler izin zulümün de ötesine geçecektir. Çünkü okul değişiminde bile sıkıntılar olacakken bölge değişimine zorlanılması öğretmenlerin zorunlu göç misali taşınma problemleri yaşamasına yol açacaktır.

Büyükşehirlerde illerde ve ilçelerde sürekli değişen bölge kavramı ile bir çok sıkıntının orataya çıkacağı sistemde zorunlu rotasyon tam bir çileye dönüşecek. Okul bazında rotasyonun kabul görmesi için daha zor bir rotasyon uygulaması ile öğretmenleri ve sendikaları sıkıştırma politikası uygulandığını düşünüyoruz. Bu bağlamda sendikalar da yeni eylem hazırlıklarının sinyalleri gelmesi muhtemeldir.

 

HABERE YORUM KAT

MyMemur Haber Sitemiz 5651 sayılı "internet Ortamında Yapılan Yayınların Düzenlenmesi ve Bu Yayınlar Yoluyla işlenen Suçlarla Mücadele Edilmesi Hakkında" Kanunun 2/f maddesi uyarınca 'içerik Sağlayıcıdır'. Tüm üyeler yaptıkları yorumlardan şahsen kendileri sorumlu olup, talep halinde sitemiz kaynaklarında olan, gerekli iletişim bilgileri Adli ve İdari Makamlara sunulacaktır. UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren yorumlar onaylanmaz.