Öğretmenler Şirketlere Ortak Olabilir mi?

Anayasada yer alan 657 sayılı Devlet Memurları Kanuna göre öğretmenlerin ve diğer devlet memurlarının gelir getirici farklı bir iş veya ticareti faaliyetler yapmaları yasaklanmıştır. Detaylar...

66790
Daha Fazla Göster

Öğretmenler Şirketlere Ortak Olabilir mi?

Öğretmenler Şirketlere Ortak Olabilir mi?
Öğretmenler Şirketlere Ortak Olabilir mi?

Öğretmenler Şirketlere Ortak Olabilir mi? Ancak bazı şartların yerine getirilmesi durumunda ise öğretmenlerin ve diğer tüm memurlukların şirketlere ortak olabilmesi ve ticari faaliyetler yapmasında bir sakınca yoktur.

Milli Eğitim Bakanlığı bünyesinde yer alan okullarda çalışan öğretmenler yasa gereği, anonim ve limited şirketlere ortak olabiliyorken, kollektif şirketlere ortalık yapamaz. Adi şirket kuramaz veya kurulan bir adi şirkete ortak olamaz. Üye olunan kooperatiflerde ise disiplin ve denetim kurullarında yer alabilir.

Anonim bir şirkete ortak olan öğretmenin, şirketin denetim ve yönetim kurullarında görev almayacağını, şirketin bir personeli gibi görevler üstlenmeyeceğini ve kanunen şirketi temsil etmeyeceğini beyan etmesi gerekiyor.

Limited bir şirkete ortak olan öğretmenin ise anonim şirket ortaklığında olduğu gibi şirketin denetim ve yönetim pozisyonlarında görev almayacağını, şirketin bir personeli olarak iş yapmayacağını, şirketin kanuni temsilcisi olmayacağını bunlara ek olarak da şirket sözleşmesinde yer alan idare temsil kişilerinden birisi olmayacağını beyan etmesi gerekmektedir.

Öğretmenlerin adi şirkete ortak olamazken, limited ve anonim şirkete ortak olmasın da bir engel bulunmuyor.

Aykırı Davranan Öğretmene Ceza

Aykırı Davranan Öğretmene Ceza
Aykırı Davranan Öğretmene Ceza

Yasalarca ortak olunmasının önü kapatılmış olan şirketlere ortak olan veya anonim, limited şirketlere de bulunmaması gereken bir pozisyonda bulunan öğretmenlere için disiplin işlemleri uygulanmaktadır.

657 sayılı Devlet Memurları kanununa göre, Ticaret yapmak veya Devlet Memurlarına yasaklanan diğer kazanç getirici faaliyetlerde bulunmak” fiilini işleyen devlet memurları için kademe ilerlemesinin durdurulması yönünde ceza verilmesine hükmetmiştir. Kademe ilerlemesi memurun durumuna göre 1-3 seneyi kapsayacak şekilde yapılmaktadır.

Başka Hangi Ek İşler Yapabilir

Başka Hangi Ek İşler Yapabilir?
Başka Hangi Ek İşler Yapabilir?
  • Hisse Senedi Alıp Satmak

Öğretmenlerin ve devlet memurlarının borsada hisse senedi alıp satmasına yönelik bir kısıtlama bulunmamaktadır.

  • Ücretli Ders

Öğretmenler okullarda haftalık vermiş oldukları ders saatinin ancak yarısı kadar ücretli ders verebilmektedirler. Ancak bu dersleri de ihtiyaç halinde verebilirler.

  • Taksi Plakası Kiralamak

Taksi plakası kira gelirleri “basit usulde vergilendirildiği” için ve öğretmenlerin memurluk dışında gelir getirecek ticari faaliyetlerde bulunmaları yasak olduğu için taksi plakası üzerinden gelir elde etmeleri kanunen yasaktır.

  • Avukatlık

Avukatlık ruhsatına sahip olan öğretmenlerin kendi ailesi, çocukları ve anne babasının davalarına ücretsiz bir şekilde bakmasının da kanunen mümkün olmadığını belirtelim. Buradaki temel sorun ise Avukatlık Kanunu’nda yer alan aylık karşılığı çalışanların Avukatlık mesleğini yapamayacak olmasıdır.

  • Müzik Albümü

Telif hakları dışında bir ticari kazanç sağlanmaması, bir müzik yapım şirketi ile sözleşme imzalanmaması, mesai saatleri dışında icra edilmesi ve kanununda yer alan davranış biçimine göre hareket edilmesi durumunda öğretmenlerin müzik albümü yapmasında bir sakınca bulunmamaktadır. Öğretmenler ticari bir kazanç etmemesi durumunda sinema ve televizyon projelerinde de yer alabilmektedirler.

10 Yıllık Memur Yeşil Pasaport Alabilir mi?

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
vir_sl_
Virüslü
Öğretmenler Şirketlere Ortak Olabilir mi?

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Uygulamayı Yükle

Uygulamamızı yükleyerek içeriklerimize daha hızlı ve kolay erişim sağlayabilirsiniz.

Giriş Yap

My Memur ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!