1. HABERLER

  2. MEB PERSONEL

  3. Öğretmenlere 3600 Ek Gösterge için Kanun Teklifi TBMM’de
Öğretmenlere 3600 Ek Gösterge için Kanun Teklifi TBMM’de

Öğretmenlere 3600 Ek Gösterge için Kanun Teklifi TBMM’de

Öğretmenlere 3600 ek gösterge verilmesi için kanun teklifi verildi. Teklifte emekli öğretmen maaşının düşük oluşundan söz edildi. Kanun teklifi kabul edilirse emekli öğretmen maaşı zam almış olacak.

A+A-

TBMM Başkanlığına öğretmenler hakkında bir kanun teklifi verildi. İzmir Milletvekili Müslüm Doğan’ın verdiği Devlet Memurları Kanunu ile 375 Sayılı Kanun Hükmünde Kararnamede Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Teklifinde, öğretmenlere 3600 ek gösterge verilmesi öngörülüyor. Teklif şu an için komisyonda bulunuyor.

Kanun teklifinin gerekçesinde, öğretmenlik mesleğinin mevzuatta özel bir ihtisas mesleği olarak yer bulduğundan bahsedildi. Bu nedenle öğretmenin yalnızca öğrenciye bilgi veren bir meslek sahibi olmadığı, okul içi ve okul dışı süreçlerde birçok görevi ve sorumluluğu bulunan bir özel ihtisas mesleği sahibi olduğu vurgulandı.

Teklifte öğretmen maaşı ve ek derslerin, öğretmenlerce düşük bulunduğu, birçoğunun iyi yaşam şartlarını maddi nedenlerle yakalayamadığı belirtildi. Ayrıca araştırmaların, birçok öğretmenin ek iş yapmak zorunda kaldığını gösterdiğinden söz edildi.

Teklifte bahsedildiğine göre, öğretmenlerin ek dersleri maaşa dahil edilmediği için emekli maaşı da olumsuz etkileniyor. Emekli öğretmen maaşı yaklaşık olarak 2000 – 2500 TL arasında bulunuyor. Bu nedenle emekli öğretmen maaşına zam yapılması gerektiği, bunun sağlanması için de ek göstergenin 3600 olması gerektiği vurgulandı.

Kanun teklifi kabul edilirse, Devlet Memurları Kanunu ve 375 sayılı KHK’da değişiklik yapılacak. Bu şekilde öğretmenlere 3600 ek gösterge verilerek maaşlarında iyileştirme yapılmış olacak. Teklifin komisyonda ne zaman görüşüleceği henüz belli olmadı. Komisyondan geçtikten sonra TBMM Genel Kurulu gündemine gelecek.

İlgili Haberler

HABERE YORUM KAT

MyMemur Haber Sitemiz 5651 sayılı "internet Ortamında Yapılan Yayınların Düzenlenmesi ve Bu Yayınlar Yoluyla işlenen Suçlarla Mücadele Edilmesi Hakkında" Kanunun 2/f maddesi uyarınca 'içerik Sağlayıcıdır'. Tüm üyeler yaptıkları yorumlardan şahsen kendileri sorumlu olup, talep halinde sitemiz kaynaklarında olan, gerekli iletişim bilgileri Adli ve İdari Makamlara sunulacaktır. UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren yorumlar onaylanmaz.