1. HABERLER

  2. SENDİKA

  3. Öğretmenlere 4 Yıla 1 Yıpranma Payı Gündeme Taşındı
Öğretmenlere 4 Yıla 1 Yıpranma Payı Gündeme Taşındı

Öğretmenlere 4 Yıla 1 Yıpranma Payı Gündeme Taşındı

Anadolu Eğitim Sendikası Genel Başkanı Mehmet Alper ÖĞRETİCİ toplu sözleşme öncesi yıpranma payı ilgili açıklamalarda bulundu. Öğretmenlere 4 yıla bir yıpranma payı ve toplu sözleşme taleplerinin tamamı My Memur haberde.

A+A-

Anadolu Eğitim Sendikası Genel Başkanı Mehmet Alper ÖĞRETİCİ tarafından öğretmenler için önemli bir talep gündeme taşındı. Öte yandan haberimizin devamında ayrıca 5. Dönem toplu sözleşme taleplerini de bulabilirsiniz. AES Genel Başkanı Öğretici’nin açıklamaları şu şekildedir:

Yoğun hazırlık, emek ve sabır gerektiren öğretmenlik mesleği, birçoklarının sandığı gibi yalnızca sınıfta ve yılda 9-10 ay yapılan yarı zamanlı bir iş değildir. 10 yıl ve üzeri kıdemde öğretmenlerin yarıdan fazlasında pek çok hastalığın kronikleşmesi tesadüf değildir.

Öğretmenlik; sorumluluğu kadar emeği de yoğun bir uzmanlık alanıdır, ihtisas mesleğidir.

Öğretmenlik mesleği kutsal bir meslek olmanın yanında yoğun emek harcanan, bedenen ve zihinsel olarak yorucu mesleklerin başında gelmektedir.

Tüm bu nedenlerle öğretmenlere 4 yıla 1 olacak şekilde yıpranma payı verilmelidir.

Öte yandan AES, 5. Dönem Toplu Sözleşme Taleplerini de yayımlamıştı. İşte detayları ile talepler:

Anadolu Eğitim Sendikası Genel Başkanı Mehmet Alper ÖĞRETİCİ 2019 yılı toplu sözleşme görüşmelerine ilişkin taleplerini açıkladı.

İkramiye Şart

İkramiye almayan tek kesimin çalışan memurlardır. Bu nedenle yapılacak olan toplu sözleşmede en önemli unsurlardan biri şüphesiz ikramiyedir.

Sözleşmeli Statü Son Bulmalı

Kadrolu-sözleşmeli ayrımının son bularak 4-B statüsünde çalışan tüm sözleşmeliler 4-A statüsüne geçirilmelidir. Sözleşmeli öğretmenlerin de yasal düzenleme yapılana kadar aile birlikleri sağlanmalıdır.

3600 Ek Gösterge Sözü Tutulmalıdır

Öğretmenlere sözü verilen ek gösterge sözü tutulmalı, tüm eğitim çalışanları için öğrenim durumuna göre ek göstergeler yeniden düzenlenmelidir.

Enflasyon Oranında Artış Zam Değildir

1.Toplu sözleşmeden itibaren memurların aldıkları artışlar genellikle enflasyon oranının altında kalmakta ve memurlar enflasyon farkını sonradan almaktadırlar. Bu nedenle yapılacak olan oransal artışlar 2020 ilk altı ay için enflasyon +5, ikinci altı ay için enflasyon + 5 refah payı,

Bir sonraki 2021 yılı ilk altı ay için enflasyon + 5, ikinci altı ay için enflasyon + 5 refah payı olmalıdır. Refah payının olmadığı bir artış memurları rahatlatmayacaktır.

Toplu Sözleşme Canlı Olarak Yayınlanmalıdır

Mali ve sosyal haklarımız hakkında önemli kararların alındığı bu görüşmeler daha katılımcı bir demokrasi ve şeffaflık ilkesi gereği canlı olarak yayınlanmalı, kamu çalışanları adına ‘yetkili’ olan sendikaların bu yetkisini nasıl kullandığını tüm kamu çalışanları izlemelidir.

Vergi Dilimi Adaletsizliği Son Bulmalı

Kademeli olarak uygulanan vergi dilimi ve vergi matrahı uygulaması memurları ekonomik açıdan zarara uğratmaktadır. Özellikle ikinci altı aylık dönemde alınan zamlar vergi dilimi nedeniyle hissedilememekte ve gelen zam vergi olarak geri gitmektedir. Bu sebeple vergi dilimi uygulamasına son verilmeli ve %15 oranından fazla vergilendirmeden vazgeçilmelidir.

5. DÖNEM TOPLU SÖZLEŞME TALEPLERİ

Atama ve görevde yükselmelerde MÜLAKAT uygulaması kaldırılmalı, EHLİYET ve LİYAKAT esas alınmalıdır.

Tüm memurlara bayram ikramiyesi verilmelidir.

Öğretmenler arası ek ders adaletsizliği giderilmeli, tüm öğretmenler için maaş karşılığı 15 saat olmalıdır.

Öğretim yılına hazırlık ödeneği tüm eğitim çalışanlarına verilmelidir.

Sözleşmeli öğretmenlik sistemi kaldırılmalı, öğretmenler odasındaki ayrım son bulmalıdır.

4-B statüsünde çalışan tüm sözleşmeliler kadroya geçirilmelidir.

3600 ek gösterge verilmelidir.

Akademik personelinin özlük hakları iyileştirilerek, mazerete bağlı atama ile isteğe bağlı atama konularında düzenlemeler yapılmalıdır.

Vatandaş tarafından tehdit, şiddet ve hakarete maruz kalan eğitimcileri koruyucu yasal tedbirler alınmalıdır.

Vergi dilimi uygulamasına son verilmeli, yüzde 15 oranından fazla vergilendirmeden vazgeçilmelidir.

Aile yardımlarında (eş ve çocuk) gerçeklikle bağdaşan artışlar yapılmalıdır...

Yardımcı hizmetler sınıfı kaldırılmalı, mezuniyetlerine göre uygun memur kadrolarına atanmalıdır.

Memurların fazla çalışma ücreti, ek ödenekler, giyim yardımı, yönetici tazminatı v.s. oranları komik rakamlardan kurtarılmalı akla ve mantığa uygun bir orana kavuşturulmalıdır.

Engelli personeller engelsiz çalışma hayatına kavuşmalıdır.

Enflasyon Farkı 6 aylık dönemlerle değil, aylık olarak verilmelidir.

Hafta sonları yıllık izinden düşmemelidir.

Öğretmenler için 4 yıla 1 olacak şekilde yıpranma payı verilmelidir.

Oransal artış ; 2020 ilk altı ay için enflasyon +5, ikinci altı ay için enflasyon + 5 refah payı, 2021 İlk altı ay için enflasyon + 5, ikinci altı ay için enflasyon + 5 refah payı olmalıdır.

Bireysel emeklilik sisteminin (BES) zorunlu olmaktan çıkarılmalıdır.

Ek ders ücretleri net 25 TL olmalıdır.

İdari izinde çalışanlara mesai ücretleri ödenmelidir.

Şef kamu çalışanlarının ek ödeme oranları ve özel hizmet tazminatlarının artırılmalıdır.

Tüm eğitim çalışanları toplu taşımadan ücretsiz yararlanmalıdır.

Toplu sözleşme görüşmeleri canlı yayınlanmalıdır.

5510 ve 5434 Sayılı Kanuna tabi memurlar arasında uçurum giderilmelidir.

Yönetici ve öğretmenlerden yüksek lisans ve doktora yapmış olanlara ödenecek ek ders ücretleri %20 ve % 40 artırımlı olmalıdır.

1 Mayıs'ta ek ders kesilmemelidir.

Meslekte 10 yılını tamamlayan öğretmenlere uzmanlık, 20 yılı tamamlayanlara başöğretmenlik ünvanı verilmelidir. Doktora yapmış bir öğretmenin uzmanlığı bekletilmemeli, yüksek lisans yapanlara ise 2-4 yıl önce verilmelidir.

Becayiş uygulaması hayata geçirilmelidir.

Öğretmenevi şartları iyileştirilmeli, öğretmen ve tüm eğitim çalışanlarının etkin faydalanabilmesi sağlanmalıdır.

İlgili Haberler

HABERE YORUM KAT

MyMemur Haber Sitemiz 5651 sayılı "internet Ortamında Yapılan Yayınların Düzenlenmesi ve Bu Yayınlar Yoluyla işlenen Suçlarla Mücadele Edilmesi Hakkında" Kanunun 2/f maddesi uyarınca 'içerik Sağlayıcıdır'. Tüm üyeler yaptıkları yorumlardan şahsen kendileri sorumlu olup, talep halinde sitemiz kaynaklarında olan, gerekli iletişim bilgileri Adli ve İdari Makamlara sunulacaktır. UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren yorumlar onaylanmaz.
1 Yorum
Önceki ve Sonraki Haberler