1. HABERLER

  2. MEB PERSONEL

  3. Öğretmenlere Eş Durumu Atama Adaletsizliği
Öğretmenlere Eş Durumu Atama Adaletsizliği

Öğretmenlere Eş Durumu Atama Adaletsizliği

MEB Öğretmenlerin Eş Durumu Atama İşlemlerinde Bir Türlü Adaleti Sağlamıyor.

A+A-

Milli Eğitim Bakanlığı eş durumu atamalarda bir türlü adaleti sağlayamıyor. Milli Eğitim Bakanı Nabi Avcı geçtiğimiz ay eş durumu atamaları ile ilgili olarak kamu kurumu yönetmeliğinde en az üç yıl sigortalı çalışma şartı var olduğunu söylemişti. Her türlü kolaylığın sağlandığını ve sağlanacağını belirterek bir sefere mahsus olmak üzere 1 yıl çalışmış olmanın yeterli olacağını belirten Avcı, öğretmenlerin eş durumu atama sorunlarını geçici de olsa çözüme kavuşacağını düşündü. 

Adı üstünde geçici bir çözümdür ve bu sorun her yıl büyüyürek devam etmektedir. Anayasa'nın 41. Maddesi Aile Bütünlüğü ilkesine göre de aykırıdır. MADDE 41: Aile, Türk toplumunun temelidir ve eşler arasında eşitliğe dayanır. Devlet, ailenin huzur ve refahı ile özellikle ananın ve çocukların korunması ve aile planlamasının öğretimi ile uygulanmasını sağlamak için gerekli tedbirleri alır, teşkilâtı kurar. 

Ailelerde huzur ve refah olabilmesi için 3 yıl beklemek zorunda bırakılmaları da Anayasa'ya göre suç teşkil ettiği açıktır. Peki neden halen her yıl öğretmenlerin ve eşlerinin önüne bu sorun getirilmektedir. Kamu Kurum Yönetmeliği Anayasa'nın üstünde midir?

MEB bu konuyla ilgili olarak acil ilgilenmesi kanunen bir zorunluluk olmakla beraber öğretmen atmaları yapılırken hem ilk atama da hem eş durumu yer değiştirme işlemlerinde gerçekten her türlü kolaylığı sağladığını göstermelidir. Ağustos ayında yapılacak atamalarda TÜRK TOPLUMUNUN TEMELİ olan AİLE'yi gözeterek, sorunlarını geçici olarak değil kesin bir çözüme kavuşturmalıdır.

Her yıl bu mağduriyetlerin yaşatılması hem öğretmenler için hem de öğretmen eşleri için gereklilik olmuştur. Milli Eğitim Bakanlığı'nın bu konuyla ilgili olarak çözüm getireceğini ve gerçekçi adımlar atacağına artık inanmak istiyoruz.

HABERE YORUM KAT

MyMemur Haber Sitemiz 5651 sayılı "internet Ortamında Yapılan Yayınların Düzenlenmesi ve Bu Yayınlar Yoluyla işlenen Suçlarla Mücadele Edilmesi Hakkında" Kanunun 2/f maddesi uyarınca 'içerik Sağlayıcıdır'. Tüm üyeler yaptıkları yorumlardan şahsen kendileri sorumlu olup, talep halinde sitemiz kaynaklarında olan, gerekli iletişim bilgileri Adli ve İdari Makamlara sunulacaktır. UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren yorumlar onaylanmaz.