1. HABERLER

  2. MEB PERSONEL

  3. Öğretmenlere Hangi Ülkelerde Daha Fazla Maaş Ödeniyor
Öğretmenlere Hangi Ülkelerde Daha Fazla Maaş Ödeniyor

Öğretmenlere Hangi Ülkelerde Daha Fazla Maaş Ödeniyor

Ekonomik Kalkınma ve İşbirliği Örgütü tarafından dünya genelinde öğretmenlerin en fazla ve en az maaş aldıkları ülkeler araştırılmış ve önemli ölçüde farklılıklar ortaya çıkmış. Peki, Türkiye kaçıncı sırada? Detayları haberimizde yer alıyor

A+A-

Öğretmenlik kutsal bir meslektir. Çocukların, gençlerin ve yetişkinlerin bilgi birikimi, öğretmenlerinin onlara öğrettiği bilgiler ile şekillenmektedir. Öğretmenlerin öğrencilerine kattığı bilgiler ülkenin eğitim sistemi açısından çok önemlidir. Ülkenin geleceği öğretmenlerin öğrencilerine verdiği bilgi birikimi ile şekillenmektedir.

Öğretmenlik mesleği ülkemizde en zor meslekler arasında yer almaktadır. Özellikle ilkokul öğretmenlerinin işi çok zordur. Öğretmenlerin temel işi eğitim ve öğretim olarak bilinse de daha birçok görevde bulunmaktadırlar. Yönetmeliklerin gerektirdiği resmi evrakları hazırlamak, not girişi yapmak, raporları doldurmak, komisyonlara girmek gibi sorumlulukları da vardır.

Bütün mesleklerde olduğu gibi öğretmenlik mesleğinde de öğretmenlerin elde ettikleri kazanç farklılık göstermektedir. Öğretmenlerin elde ettikleri kazançlara göre bir araştırma yürüten Ekonomik Kalkınma ve İşbirliği Örgütü dünya genelinde öğretmenlerin en fazla ve en az maaş aldığı ülkeleri araştırmış ve Türkiye, öğretmenlerin en az maaş aldığı ülkeler arasında son sıralarda yer almıştır. Türkiye ilkokul, ortaokul ve lise öğretmenlerinin en az maaş aldığı ülkeler sıralamasında yedinci sırada yer almıştır.

Yapılan araştırmaya göre ilkokul ve Ortaokul öğretmenlerinin en fazla maaş aldığı 10 ülke sıralamasında birinci Lüksemburg, ikinci İsviçre, üçüncü Almanya, dördüncü Güney Kore, beşinci A.B.D, altıncı Avusturya, yedinci Hollanda, sekizinci Kanada, dokuzuncu İrlanda ve onuncu Japonya yer almıştır.

İlkokul ve Ortaokul öğretmenlerinin en az maaş aldığı 10 ülke sıralamasında birinci Yeni Zelanda, ikinci İtalya, üçüncü İsveç, dördüncü İskoçya, beşinci Şili, altıncı Yunanistan, yedinci Türkiye, sekizinci Polonya, dokuzuncu Macaristan ve onuncu Çek Cumhuriyeti olmuştur.

Lise öğretmenlerinin En fazla maaş aldığı 10 ülke sıralamasında birinci Lüksemburg, ikinci İsviçre, üçüncü Almanya, dördüncü Belçika, beşinci Güney Kore, altıncı Avusturya, yedinci A.B.D., sekizinci Hollanda, dokuzuncu Kanada ve onuncu İrlanda olmuştur.

Lise öğretmenlerinin en az maaş aldığı 10 ülke sıralamasında birinci İsveç, ikinci Slovenya, üçüncü İskoçya, dördüncü İsrail, beşinci Şili, altıncı Yunanistan, yedinci Türkiye, sekizinci Macaristan, dokuzuncu Polonya ve onuncu Çek Cumhuriyeti olmuştur.

İlgili Haberler

HABERE YORUM KAT

MyMemur Haber Sitemiz 5651 sayılı "internet Ortamında Yapılan Yayınların Düzenlenmesi ve Bu Yayınlar Yoluyla işlenen Suçlarla Mücadele Edilmesi Hakkında" Kanunun 2/f maddesi uyarınca 'içerik Sağlayıcıdır'. Tüm üyeler yaptıkları yorumlardan şahsen kendileri sorumlu olup, talep halinde sitemiz kaynaklarında olan, gerekli iletişim bilgileri Adli ve İdari Makamlara sunulacaktır. UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren yorumlar onaylanmaz.