1. HABERLER

  2. MEB PERSONEL

  3. Öğretmenlere Yıpranma Payı ve 3600 Ek Gösterge Verilmesi Talebi
Öğretmenlere Yıpranma Payı ve 3600 Ek Gösterge Verilmesi Talebi

Öğretmenlere Yıpranma Payı ve 3600 Ek Gösterge Verilmesi Talebi

Anadolu Eğitim Sendikası tarafından yıllardır öğretmenlere vaat edilen ve verilmeyen ek gösterge ve yıpranma payı ile ilgili olarak Milli Eğitim Bakanlığına taleplerini iletti. İşte gerekçeleri ile öğretmenler için istenen ek gösterge ve yıpranma payı.

A+A-

Milli Eğitim Bakanlığına yapılan talepte Anadolu Eğitim Sendikası öğretmenlik mesleği kutsal bir meslek olmanın yanında yoğun emek harcanan, bedenen ve zihinsel olarak yorucu mesleklerin başında gelmekte olduğunu belirtti. Bu kapsamda gerekçeleri ile öğretmenler için istenen ek gösterge ve yıpranma payı talebinden detaylar.

Öğretmenlerin çalışma şartları yapılan araştırmalarında göstermiş olduğu gibi birçok rahatsızlığa ve sağlık sorunlarına yol açmaktadır. Atama bekleyen genç meslektaşlarımızın sorunları yanında, emekliliği hak eden birçok öğretmen de emeklilik geçim koşullarının güçlüğünden dolayı emekli olmamaktadır.

19. Milli Eğitim Şura’sında öğretmenlerin özlük haklarına yönelik olarak, her dört yıla bir yıl yıpranma payı ve 3600 ek gösterge verilmesi ile ilgili tavsiye kararı alınmış, basına müjdeli haberler çıkmış fakat her hangi bir adım atılmamıştır.

Sendika olarak daha önce de talep konusu ettiğimiz yıpranma payı ve 3600 ek gösterge takdirinin bir an önce hayata geçirilmesinde kamu yararı bulunmaktadır. Öğretmenlerin temel beklentisi haline gelen söz konusu taleplerimizin kabulü halinde; emeklilik hakkını kazananlardan sağlık, motivasyon sorunları yaşayan öğretmenlerimiz huzurla emekliliğe geçebilecek, geçim adına iş aramak durumunda kalmayacaktır.

Yetişmemizde büyük emekleri olan fedakar öğretmenleri en azından emeklilikte rahat ettirmek en güzel teşekkür olacaktır. Bu düzenleme; atama bekleyen ve hak eden yüz binlerce öğretmen adayının, hevesleri eksilmeden, bilgileri eskimeden sınıflarında olmaları açısından da önemlidir.

Anadolu Eğitim Sendikası yaptığı talepte yer alan nedenlerden dolayı öğretmenler için her 4 yıla 1 yıl yıpranma payı takdir edilmesi, ek göstergenin 3600 olarak düzenlenmesini istedi.

İlgili Haberler

HABERE YORUM KAT

MyMemur Haber Sitemiz 5651 sayılı "internet Ortamında Yapılan Yayınların Düzenlenmesi ve Bu Yayınlar Yoluyla işlenen Suçlarla Mücadele Edilmesi Hakkında" Kanunun 2/f maddesi uyarınca 'içerik Sağlayıcıdır'. Tüm üyeler yaptıkları yorumlardan şahsen kendileri sorumlu olup, talep halinde sitemiz kaynaklarında olan, gerekli iletişim bilgileri Adli ve İdari Makamlara sunulacaktır. UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren yorumlar onaylanmaz.
1 Yorum
Önceki ve Sonraki Haberler