Öğretmenlerin 1 Mayıs’ta Ek Dersinin Kesilmemesi İçin AES’ten Başvuru

Anadolu Eğitim Sendikası AES, Milli Eğitim Bakanlığına başvuru yaparak 1 Mayıs Emek ve Dayanışma günü öğretmenlerin ek dersinin kesilmemesi gerektiğini bildirdi. AES’in öğretmenlerin ek ders kesintisiyle ilgili MEB’e başvuru detayları için tıklayınız.

featured

Milli Eğitim Bakanlığına “MEB” 1 Mayıs günü tatil ve ek ders konusuyla ilgili başvuru yapıldı. Başvuru ile 1 Mayıs Emek ve Dayanışma gününde öğretmenlerin ek dersinin kesilmemesi istendi. MEB’e yapılan başvuru detayları ve Anadolu Eğitim Sendikası AES’in resmi başvurusuna aşağıdaki PDF dosyasından ayrıca ulaşabilirsiniz. AES’in konuyla ilgili detaylı açıklaması şu şekildedir:

1 Mayıs Emek ve Dayanışma Günü;  22 Nisan 2009 tarihinde TBMM’de kabul edilen yasa ile ülkemizde resmi tatil olarak uygulanmaktadır. Bu tarihten itibaren her 1 Mayıs’ta sınıf öğretmeni ve okul öncesi öğretmenlerinden 7 saatlik ek ders ücret kesintisi yapılırken, idarecilerden aynı günün ek dersi, branş öğretmenlerinden de o güne denk gelen ders saatinin genel hesaplamadan düşülmesi ile kesinti yapılmaktadır.

Emek sahiplerinin bu önemli günü kutlaması için resmî tatil yapılıp, bu kutlamayı yapan insanların ücretlerinin kesilmesi çelişki oluşturmaktadır açıklaması yapıldı.

Bu sebeple, ilgili mevzuatta değişiklik yapılarak 1 Mayıs’ın resmi tatil olması nedeniyle MEB Yönetici ve Öğretmenlerinin Ders ve Ek Ders Saatlerine İlişkin Karar’ın 16.maddesi kapsamına alınması hakkaniyetli bir yaklaşım olacaktır denildi.

MEB Yönetici ve Öğretmenlerinin Ders ve Ek Ders Saatlerine İlişkin Kararın 16. maddesinde değişiklik yapılarak, milli bayramlarda olduğu gibi 1 Mayıs Emek ve Dayanışma Günü’nde de ders, ek ders ve ders niteliğindeki yönetim görevlerinin yapılmış kabul edilmesi ve yaşanan mağduriyetlerin engellenmesi hususunda Milli Eğitim Bakanlığı’na yazılı talepte bulunuldu.

pdf.jpg

aes-basvuru.jpg

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
vir_sl_
Virüslü
Öğretmenlerin 1 Mayıs’ta Ek Dersinin Kesilmemesi İçin AES’ten Başvuru

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Uygulamayı Yükle

Uygulamamızı yükleyerek içeriklerimize daha hızlı ve kolay erişim sağlayabilirsiniz.

Giriş Yap

My Memur ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!