1. HABERLER

  2. SINAV HABERLERİ

  3. Öğretmenlerin Adaylık Kaldırma Sınavı Soru ve Cevapları Yayımlandı Aralık 2018
Öğretmenlerin Adaylık Kaldırma Sınavı Soru ve Cevapları Yayımlandı Aralık 2018

Öğretmenlerin Adaylık Kaldırma Sınavı Soru ve Cevapları Yayımlandı Aralık 2018

9 Aralık 2018 tarihinde yapılan Öğretmen Yetiştirme ve Geliştirme Genel Müdürlüğü adaylık kaldırma yazılı sınavı soru kitapçığı ve cevap anahtarlarını yayımladı. MEB, AKS değerlendirmesini nasıl yapacak?

A+A-

Milli Eğitim Bakanlığı MEB Ölçme, Değerlendirme ve Sınav Hizmetleri Genel Müdürlüğü ile Öğretmen Yetiştirme ve Geliştirme Genel Müdürlüğü tarafından yayımlanan adaylık kaldırma sınavı (AKS) e-kılavuzu kapsamında soru ve cevapları yayımlandı. Tüm soru ve cevaplara aşağıdaki bağlantıdan ulaşabilirsiniz.

Sınav değerlendirmesi nasıl olacak? Adayın cevap kâğıdı 2 adet optik okuyucu tarafından çift kontrol sistemiyle okutulacaktır. Okutulan cevap kâğıtlarında doğru ve yanlış cevap sayıları tespit edilerek 4 yanlış 1 doğruyu götürecektir.

Değerlendirme 100 puan üzerinden yapılacaktır. Sınavda yer alacak her soru puan olarak eşit ağırlığa sahiptir.

Cevap anahtarında hata olması ve bu hususun komisyon kararı ile belirlenmesi sonucunda, soru veya sorular iptal edilmeyecek; hatalı olan soru/soruların doğru seçenekleri dikkate alınmak suretiyle değerlendirmeye bu soru veya sorular dâhil edilecektir.

Değerlendirme sırasında Merkez Sınav Kurulu kararı veya yargı mercileri tarafından iptaline karar verilen sorular değerlendirme dışı bırakılarak geçerli soruların puan değerinin yeniden hesaplanması suretiyle puanlama yapılacaktır.

Sınavın geçersiz sayıldığı durumlar nelerdir? Sınava giriş şartlarını taşımadığı halde adayın sınava girmesi, Cevap kâğıdı ve soru kitapçığının dönüş sınav güvenlik poşetinden çıkmaması, eksik çıkması veya yırtılarak zarar görmesi, Herhangi bir adaydan ya da dokümandan aday tarafından kopya çekildiğinin salon görevlilerince tespit edilmesi halinde sınav geçersiz olacaktır.

Üzerinde T.C. kimlik numarası yazılı olan özel kimlik belgesinin (nüfus cüzdanı veya geçerlik süresi devam eden pasaport) ve sınav giriş belgesinin ibraz edilmemesi, Başka adayın sınav evrakının kullanılması, Adayın yerine başkasının sınava girmesi halinde sınav geçersiz olacaktır.

Her türlü bilgisayar özelliği bulunan cihazlar ve saat fonksiyonu dışında özellikleri bulunan saatler ile cep telefonu, telsiz vb. iletişim araçları ve defter, kitap, sözlük, hesap cetveli gibi araçları sınav anında adayın yanında bulundurması halinde sınav geçersiz olacaktır.

Sınav güvenlik kutuları dışında posta ya da farklı bir yolla sınav evrakı gönderilmesi, Cevap kâğıdının değerlendirmesi yapılırken sistemin kopya analizi sonucunda ikili/toplu kopya çekildiğinin tespit etmesi halinde sınav geçersiz olacaktır.

Sınav evrakına zarar verilmesi (soru kitapçığını, cevap kâğıdını yırtmak, teslim etmemek ve benzeri), Merkezî Sistem Sınav Yönergesinde belirtilen sınav kurallarının ihlal edilmesi durumunda sınav görevlilerinin tuttuğu tutanaklar da dikkate alınarak adayın sınavı/testi geçersiz sayılır.

A Kitapçığı için TIKLAYINIZ.

B Kitapçığı için TIKLAYINIZ.

İlgili Haberler

HABERE YORUM KAT

MyMemur Haber Sitemiz 5651 sayılı "internet Ortamında Yapılan Yayınların Düzenlenmesi ve Bu Yayınlar Yoluyla işlenen Suçlarla Mücadele Edilmesi Hakkında" Kanunun 2/f maddesi uyarınca 'içerik Sağlayıcıdır'. Tüm üyeler yaptıkları yorumlardan şahsen kendileri sorumlu olup, talep halinde sitemiz kaynaklarında olan, gerekli iletişim bilgileri Adli ve İdari Makamlara sunulacaktır. UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren yorumlar onaylanmaz.
Önceki ve Sonraki Haberler