Öğretmenlerin Ek Ders Ücreti Ne Kadar Arttı?

Öğretmenlerin yüzü güldürecek bir haber geldi. İşte detaylar!

65888

Koronavirüs sebebiyle eğitimin sekteye uğraması birçok öğretmen için sıkıntı yaratmıştı. Uzun süreli devam eden bu bekleyişten sonra ise öğretmenlerin yüzünü güldürecek bir haber geldi. Öğretmenlerin ek ders ücretlerinde artış yapıldı.

Ek Ders Ücretleri Arttı

1 Temmuz 2020 itibari ile geçerli olacak ek ders ücreti artışı, öğretmenlerin girdikleri ya da girmiş sayıldıkları ek derslerin tümünde geçerli sayılacak. Böylece öğretmenler bu süreçte ek derslere girememiş olsa da ek ders zammından faydalanabilecek.

Öğretmenlerin Ek Ders Ücretleri Neye Göre Hesaplanacak?

Öğretmenlerin tabii oldukları 657 sayılı Devlet Memurları Kanunu, Mali Yıl Bütçe Kanunu’nun ilgili maddeleri ve bulundukları yılın toplu sözleşmesine göre belirlenen zam oranı, öğretmenin aldığı aylığın katsayısına bağlı olarak hesaplanacak. Bu hesaplamaya göre öğretmenler, girdikleri ya da girdikleri varsayılan ek ders başına daha fazla ücret alacak.

Ek Ders Ücretinden Vergi Kesintisi Yapılacak!

Öğretmenlerin girdikleri ya da girmiş sayıldıkları ek ders saatine göre belirlenecek olan ek ders zammı, ek dersin verildiği dönemde alınan aylığın katsayısına bağlı olarak belirlenecek. Fakat yapılan bu ek ders ücret zammından, gelir vergisi ve damga vergisi kesintisi uygulanacak. Bu kesinti ile birlikte gelir vergisi dilimde aylığı yükselen öğretmenlerin alacakları ek ders ücreti net miktarı düşüş gösterecek.

Ek Ders Ücreti Ne Kadar Oldu?

Ek dersin verildiği yere göre ek ders ücretleri değişmekle birlikte, net alınacak ücret en düşük 22,18 lira olarak belirlenirken, en yüksek 44,89 lira olarak belirlendi.

Exit mobile version