1. HABERLER

  2. MEMUR ALIMI

  3. MEB PERSONEL ALIMI

  4. Öğretmenlerin Ek Ders Ücretlerinde Kesinti Yapılmaması ve Gelir Vergisine Tabi Olmaması Talebi TBMM’de
Öğretmenlerin Ek Ders Ücretlerinde Kesinti Yapılmaması ve Gelir Vergisine Tabi Olmaması Talebi TBMM’de

Öğretmenlerin Ek Ders Ücretlerinde Kesinti Yapılmaması ve Gelir Vergisine Tabi Olmaması Talebi TBMM’de

Gelir Vergisi Kanununda değişiklik yapılması hakkında kanun teklifi TBMM’ye sunuldu. Teklif ile öğretmenlerin maaşlarına eklenen ek ders ücretlerinin damga vergisi hariç hiçbir kesintiye tabi tutulmaması ve gelir vergisinden istisna edilmesi talep edildi.

A+A-

Kasım 2019 itibarıyla TBMM’ye yeni kanun teklifi sunuldu. Kanun teklifi ile ile öğretmenlerin maaşlarına eklenen ek ders ücretlerinin damga vergisi hariç hiçbir kesintiye tabi tutulmaması ve gelir vergisinden istisna edilmesi talep ediliyor. Gelir Vergisi Kanununda değişiklik yapılması hakkında kanun teklifinin tüm detaylarını My Memur olarak hazırladık.

ÖĞRETMENLERİN EK DERSLERİNİN KESİLMEMESİ – GELİR VERGİSİ İSTİSNASI KANUN TEKLİFİ

Öğretmenlik mesleği, yetişmekte olan nesli, ailesi, çevresi, milleti, devleti ve vatanı için daima yararlı, yapıcı, yaratıcı iyi bir insan ve iyi bir vatandaş olarak yetiştirme sanatıdır. Öğretmenlerin yetiştirdiği bu insanlar, ailesini ve milletini mutlu kılar, yurdunu kalkındır, devletini güçlendirir. Bu bakımdan milletimizin, yurdumuzun ve devletimizin geleceği, güvencesi, ekonomik yönden kalkınması her şeyden önce gelecek nesile ve dolayısıyla da öğretmenlerimizin mesleklerinde göstereceği başarıya bağlıdır. Geleceğimizin teminatı olan çocuklarımızı yetiştiren, hayata hazırlayan, bilgiyle tanıştıran ve onlara irfan kazandırarak, milletimizin gelişmesi amacıyla fedakâr ve özverili bir şekilde çalışan öğretmenlerimizin en temel ihtiyaçlarını gidermekte zorluk çekmekte, ekonomik problemler karşısında çaresiz kalmaktadırlar.

Öğretmenler, diğer her ücretli çalışan gibi, her ay maşlarının bir bölümünü kesintilerle kaybetmektedirler. Bu kesintiler genel olarak SGK primleri ve vergilerden oluşmaktadır. Bu kesintilerde ise gelir vergisi büyük bir paya sahiptir. Gelir vergisi belirli dilimlerden oluşmakta ve ek ders ödemelerinin de buna tabii olmasıyla yılsonuna doğru ödenen vergi yükümlülükleri epeyce artmaktadır. Daha önceden gelir vergisinden muaf tutulan ek ders ödemeleri, ilk yasal düzenlemelerde olduğu gibi gelir vergisinden muaf tutulmalıdır. Öğretmenlerin ek ders ödemeleri özel bir kanuna dayandığı ibaresinden dolayı gelir vergisine konu edilmektedir. Aslında ek ders ödemeleri damga vergisi hariç hiçbir vergiye tabi tutulmamalıdır.

Geçmiş zamanlardan günümüze gelen bu sorunu daha evvel de sendika başkanları ve sendika yöneticileri bir araya gelerek eğitim çalışanlarının sorunlarını ve çözüm önerilerini konuşmuşlardır. Bunun sonucu olarak ek ders ücretlerine yapılan cüzi zamlardan sonra 4 hiç değilse ek ders ücretlerinin vergiden muaf tutularak, vergi matrahına dâhil edilmesin’ denmiş, fakat bir sonuç elde edilememiştir.

MHP’nin TBMM’ye sunduğu kanun teklifi ile öğretmenlerimizin maaşlarına eklenen ek ders ücretleri damga vergisi hariç hiçbir kesintiye tabi tutulmayarak öğretmenlerimizin faydasına bir çalışma yapmayı ve bu şekilde bir nebze de olsa ekonomik açıdan onları rahatlatmayı amaçlamaktadır.

GELİR VERGİSİ KANUNUNDA DEĞİŞİKLİK YAPILMASI HAKKINDA KANUN TEKLİFİ

MADDE 1- 31/12/1960 tarihli ve 193 sayılı Gelir Vergisi Kanununun 23. üncü maddesinin birinci fıkrasına aşağıdaki bent eklenmiştir.

“18. Milli Eğitim Bakanlığına bağlı okullarda görev yapan öğretmenlere ödenen ek ders ücretleri.”

MADDE 2- Bu Kanun yayımı tarihinde yürürlüğe girer.

MADDE 3- Bu Kanun hükümlerini Cumhurbaşkanı yürütür.

Kanun teklifi tam metni için TIKLAYINIZ.

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

MyMemur Haber Sitemiz 5651 sayılı "internet Ortamında Yapılan Yayınların Düzenlenmesi ve Bu Yayınlar Yoluyla işlenen Suçlarla Mücadele Edilmesi Hakkında" Kanunun 2/f maddesi uyarınca 'içerik Sağlayıcıdır'. Tüm üyeler yaptıkları yorumlardan şahsen kendileri sorumlu olup, talep halinde sitemiz kaynaklarında olan, gerekli iletişim bilgileri Adli ve İdari Makamlara sunulacaktır. UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren yorumlar onaylanmaz.
İlgili Haberler