Öğretmenlerin İl İçi Atamalarında Sıraların Çalıştırılması Talep Edildi

Milli Eğitim Bakanlığı 2019 yılı il içi atamaları Mayıs ayı içerisinde başlayacak. Anadolu Eğitim Sendikası AES tarafından Bakanlığa başvuru yapıldı. Öğretmenlerin il içi atamalarında sıra tayini uygulaması yapılması talep edildi.

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Milli Eğitim Bakanlığı “MEB” öğretmenlerin il içi atmalarını Mayıs ayının son haftası almaya başlayacak. Gerek eş durumu gerekse il içi atamalarda sorun yaşayan ve kontenjan azlığından dolayı nakil atması yapılamayan birçok öğretmen bulunuyor. Bu kapsamda Anadolu Eğitim Sendikası AES, MEB’e başvuru yaparak il içi atamalarında sıra tayin uygulamasının çalıştırılmasını talep etti. İşte sendikanın talebi ve konuyla ilgili MEB’e yapılan başvuru detayları.

Bilindiği üzere öğretmen yer değiştirmeleri her ne kadar hizmet puanı üstünlüğüne göre yapılsa da yer değiştirmelerde hala adaletsiz durumlar devam etmektedir. Bunlardan en önemlisi; mayıs ayı içerisinde yapılan il içi yer değiştirme işlemlerinin aynı ay içinde bitirilerek tekrar il içi yer değiştirmelerin yapılmamasıdır.

Oysaki, haziran ayı içerisinde yapılan il dışı atamalar ile ağustos ayı içerisinde emekli olan öğretmenlerden boşalan okullara tekrar bir atama ihtiyacı doğmaktadır. Veya hizmet puanı düşük olan bir öğretmen hizmet puanı yüksek olan öğretmenden önce o okula atanabilmektedir. Burada adaletin sağlanmasının yolu sıra tayin sitemine dönülmesidir.

Ve sıralar en az 2 defa yaz dönemi ve yarıyıl tatili dönemlerinde çalıştırılmalıdır. Konu il içinde uzak mesafelerde çalışan eşler içinde önem arz etmektedir.  Anadolu Eğitim Sendikası olarak, Milli Eğitim Bakanlığına konu ile ilgili başvuru yaptık ve sıralı tayin sistemine yeniden dönülmesini talep ettik.

Anadolu Eğitim Sendikası Hukuk Sekreterliği tarafından “İl içi Atamalarda Sıralar Çalıştırılmalıdır” konulu yazı tam metni şu şekildedir:

Bilindiği üzere öğretmen yer değiştirmeleri her ne kadar hizmet puanı üstünlüğüne göre yapılsa da yer değiştirmelerde hala adaletsiz durumlar devam etmektedir. Bunlardan en önemlisi; mayıs ayı içerisinde yapılan il içi yer değiştirme işlemlerinin aynı ay içinde bitirilerek tekrar il içi yer değiştirmelerin yapılmamasıdır. Oysaki, haziran ayı içerisinde yapılan il dışı atamalar ile ağustos ayı içerisinde emekli olan öğretmenlerden boşalan okullara tekrar bir atama ihtiyacı doğmaktadır. Veya hizmet puanı düşük olan bir öğretmen hizmet puanı yüksek olan öğretmenden önce o okula atanabilmektedir. Burada adaletin sağlanmasının yolu sıra tayin sitemine dönülmesidir. Ve sıralar en az 2 defa, yaz dönemi ve yarıyıl tatili dönemlerinde çalıştırılmalıdır.

Son olarak 17 Nisan 2015 Tarih ve 29329 Sayılı Resmi Gazetede yayınlanan Milli Eğitim Bakanlığı Atama ve Yer Değiştirme yönetmeliği ile kaldırılan sıra çalıştırma sisteminin yeniden getirilerek yönetmeliğe eklenmesi gerekmektedir. Konu il içinde uzak mesafelerde çalışan eşler içinde önem arz etmektedir. Öğretmenlerin tümü konunun ehemmiyetini vurgulamış ve adaletin bu şekilde sağlanabileceği konusunda hem fikir olmuşlardır. Konu ile ilgili gerekli adımların atılarak tarafımıza bilgi verilmesi hususunda gerekli iş ve işlemlerin yapılması talep edildi.

2019 YILI ÖĞRETMENLERİN İL İÇİ TAYİN BAŞVURULARI NE ZAMAN

Öğretmenlerin il içi yer değiştirme işlemlerine ilişkin olarak; başvurular 21-24 Mayıs tarihleri arasında, atamalar 29 Mayıs 2019 tarihinde gerçekleştirileceği belli olmuştu. Milli Eğitim Bakanlığı 2019 yılı Öğretmen atama ve yer değiştirme takvimi kapsamında kısa süre kalan “İL İÇİ ATAMA BAŞVURULARI” için şartların kesin olarak ne olacağı da yeni yayımlanacak kılavuz ile belli olacak. Genel olarak aynı şartlar olmakla beraber yeni hususları da My Memur olarak duyuru yayımlanınca ayrıca sizleri bilgilendireceğiz.

aes-talep.jpg

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
vir_sl_
Virüslü
Öğretmenlerin İl İçi Atamalarında Sıraların Çalıştırılması Talep Edildi

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Uygulamayı Yükle

Uygulamamızı yükleyerek içeriklerimize daha hızlı ve kolay erişim sağlayabilirsiniz.

Giriş Yap

My Memur ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!