1. HABERLER

  2. MEB PERSONEL

  3. Öğretmenlerin İl İçi Yer Değişikliğinde Sıra Tayin İçin MEB’e Başvuru Yapıldı
Öğretmenlerin İl İçi Yer Değişikliğinde Sıra Tayin İçin MEB’e Başvuru Yapıldı

Öğretmenlerin İl İçi Yer Değişikliğinde Sıra Tayin İçin MEB’e Başvuru Yapıldı

Eğitim Bir Sen, Milli Eğitim Bakanlığına başvuru yaparak öğretmenleri il içi tayin sorununun çözülmesi için gerekli adımın atılmasını talep etti. Sıra tayin uygulaması ile il içi yer değiştirmelerin gerçekleştirilmesi için MEB’e resmi başvuru yapıldı.

A+A-

Eğitim-Bir-Sen tarafından yapılan açıklamada Milli Eğitim Bakanlığı’na “MEB” başvuru yapıldı. Öğretmenlerin tercih ettikleri eğitim kurumları itibarıyla hizmet puanı üstünlüğüne göre sıraya konularak norm açığı oluştukça il içi yer değişikliği taleplerinin bu sıraya göre karşılanmasını talep edildi.

2015 TARİHLİ ÖĞRETMEN ATAMA VE YER DEĞİŞTİRME YÖNETMELİĞİ İLE BU SİSTEM DEĞİŞTİRİLDİ

17 Nisan 2015 tarih ve 29329 sayılı Resmî Gazete’de yayımlanan Öğretmen Atama ve Yer Değiştirme Yönetmeliği yürürlüğe girinceye değin, öğretmenlerin il içi yer değiştirme başvuruları tercih ettikleri eğitim kurumları itibarıyla hizmet puanı üstünlüğüne göre sıraya alınmakta, yer değiştirme suretiyle atamaları da tercih ettikleri eğitim kurumları itibarıyla yapılan sıraya bağlı olarak gerçekleştirilmekteydi.

17 Nisan 2015 tarih ve 29329 sayılı Resmî Gazete’de yayımlanan Öğretmen Atama ve Yer Değiştirme Yönetmeliği ile bu uygulama kaldırılmış bulunmaktadır. Bunun sonucu olarak öğretmenlerin yer değişikliği işlemlerinde mağduriyetler, adalet ve hakkaniyet ilkeleriyle bağdaşmayan olumsuz sonuçlar ortaya çıkmıştır.

Öğretmenlerin il içi yer değişikliği işlemlerinin belli bir takvim dönemiyle sınırlandırılmaksızın, öğretmenlerin tercih ettikleri eğitim kurumları itibarıyla hizmet puanı üstünlüğüne göre sıraya konularak, norm açığı oluştukça sürekli olarak gerçekleştirilmesi, eğitim-öğretim yılı içinde çeşitli nedenlerle öğretmen açığı oluşmasını ve sınıfların boş kalmasını engelleyecekti denildi.

ÜCRETLİ ÖĞRETMENLİK SİSTEMİNE DE İHTİYAÇ OLMAYACAK

Bunun yanı sıra, öğretmen açığının bu şekilde ivedilikle giderilmesi, ucuz işçilik olan ücretli öğretmenlik gibi istihdam biçimlerine olan ihtiyacı da ortadan kaldıracaktır.

İLLER ARASI İÇİN DE SIRA TAYİN İŞLETİLMELİ

İller arası yer değişikliği süreçlerinde de benzer bir uygulamanın uygulanabilirliği konusunda Bakanlıkça bir çalışma yapılması gereklidir denildi. Yapılan açıklamada öğretmenlerin tercih ettikleri eğitim kurumları itibarıyla hizmet puanı üstünlüğüne göre sıraya konularak norm açığı oluştukça yer değişikliği taleplerinin söz konusu sıraya göre karşılanması konusunda mezkûr yönetmelikte düzenleme yapılması istendi.

Sendikanın başvuru yazısı için tıklayınız:

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

MyMemur Haber Sitemiz 5651 sayılı "internet Ortamında Yapılan Yayınların Düzenlenmesi ve Bu Yayınlar Yoluyla işlenen Suçlarla Mücadele Edilmesi Hakkında" Kanunun 2/f maddesi uyarınca 'içerik Sağlayıcıdır'. Tüm üyeler yaptıkları yorumlardan şahsen kendileri sorumlu olup, talep halinde sitemiz kaynaklarında olan, gerekli iletişim bilgileri Adli ve İdari Makamlara sunulacaktır. UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren yorumlar onaylanmaz.
İlgili Haberler