1. HABERLER

  2. MEB PERSONEL

  3. Öğretmenlerin İller Arası Nakil Sonuçları Birçok Branş İçin Yetersiz Kaldı
Öğretmenlerin İller Arası Nakil Sonuçları Birçok Branş İçin Yetersiz Kaldı

Öğretmenlerin İller Arası Nakil Sonuçları Birçok Branş İçin Yetersiz Kaldı

Milli Eğitim Bakanlığı MEB 2018 yılı Haziran ayı nakil sonuçlarını açıkladı. Fakat MEB öğretmenlerin gerek il içi gerekse iller arası nakil başvurularındaki yetersiz kontenjanlardan dolayı başvuruları tam anlamıyla sonuçlandıramadı. Sendikalar tepkili.

A+A-

11 Haziran 2018 itibarıyla 2018 yılı iller arası nakil sonuçları MEB atama sayfasında belli oldu. Fakat kontenjanların yetersiz olmasından dolayı birçok alanda öğretmenlerin tayinleri gerçekleşemedi.

Milli Eğitim Bakanlığı il içi nakil başvurularının ancak % 30’unu karşılayabiliyorken, iller arası nakil başvurularının da % 70’ini karşılayabilmektedir. Maalesef öğretmenlik branşlarından birçoğu da gerek iller arası nakilde gerekse il içi nakillerinde mağdur durumdalar.

Anadolu Eğitim Sendikası Genel Başkanı Mehmet Alper Öğretici sosyal medya hesabından yaptığı açıklamada her zaman dile getirdiği adil atama sitemine değindi.

Genel Başkan Öğretici’nin açıklaması ve My Memur olarak öğretmen atamaları ile ilgili değerlendirmemiz şu şekildedir: Öğretmenlerin isteğe bağlı iller arası yer değiştirme sonuçları açıklandı. Yer değişikliği gerçekleşen meslektaşlarıma hayırlı olsun.

Birçok branş ne yazık ki yer değiştiremedi. Bu yer değiştirme sistemi ile yer değiştirmek her geçen yıl daha da zorlaşmaktadır. Adil bir yer değiştirme ve teşvik sistemi hayata geçirilmelidir.

Değerlendirme: MEB, 2018-2019 eğitim öğretim yılı itibarıyla ikili eğitim sisteminden tekli öğretime büyük çoğunlukla geçecek. Asıl sorun şimdi başlayacak. Gerek sınıflardaki öğrenci mevcutları artacak gerekse öğretmenlerin tayin sorunları daha da zor bir hale geçecek.

Sınıf kontenjanlarının 17’lere düştüğü her defasında Milli Eğitim Bakanı İsmet Yılmaz tarafından dile getirilse de maalesef durum hiç de öyle değil. Öğretmen ihtiyacı sınıf mevcutlarının artması ile derslik ihtiyacı açısından aza inecektir.

Bu da en çok iller arası ve il içi nakil, hatta eş durumu nakillerini büyük oranda etkileyecektir. Dolayısıyla Milli Eğitim Bakanlığı gerek öğretmen atama sisteminde gerekse nakil başvurularında ciddi ve sürdürülebilir bir çalışmaya imza atması artık bir zorunluluktur.

İlgili Haberler

HABERE YORUM KAT

MyMemur Haber Sitemiz 5651 sayılı "internet Ortamında Yapılan Yayınların Düzenlenmesi ve Bu Yayınlar Yoluyla işlenen Suçlarla Mücadele Edilmesi Hakkında" Kanunun 2/f maddesi uyarınca 'içerik Sağlayıcıdır'. Tüm üyeler yaptıkları yorumlardan şahsen kendileri sorumlu olup, talep halinde sitemiz kaynaklarında olan, gerekli iletişim bilgileri Adli ve İdari Makamlara sunulacaktır. UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren yorumlar onaylanmaz.
Önceki ve Sonraki Haberler