1. HABERLER

  2. MEMUR ALIMI

  3. MEB PERSONEL ALIMI

  4. Öğretmenlerin İzin ve Tatillerine Dair Önemli Düzenleme TBMM’de! Ak Parti Kanun Teklifini Sundu
Öğretmenlerin İzin ve Tatillerine Dair Önemli Düzenleme TBMM’de! Ak Parti Kanun Teklifini Sundu

Öğretmenlerin İzin ve Tatillerine Dair Önemli Düzenleme TBMM’de! Ak Parti Kanun Teklifini Sundu

Yükseköğretim Kanunu ile Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Teklifi Tam Metni ve öğretmenlerle idarecilerin izinlerine dair düzenlemeleri içeren kanun teklifi My Memur haberde.

A+A-

Yükseköğretim Kanunu ile Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Teklifi Ak Parti tarafından 8 Nisan 2020 tarihi itibarıyla TBMM Plan ve Bütçe Komisyonuna sunuldu. Öğretmenlerin izinlerine dair düzenleme detayları My Memur’da.

Yükseköğretim Kanunu ile Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Teklifi 8 Nisan 2020 tarihi itibarıyla TBMM Milli Eğitim, Kültür, Gençlik ve Spor Komisyonuna sunulmasının ardından Tali Komisyon olan Plan ve Bütçe Komisyonuna geldi. Bu Haberimizde öğretmenleri ilgilendiren değişikliklere dair detayları ele aldık.

Öğretmenlerin izin ve tatilleri

Öğretmenlerin izin ve tatilleri” hükmünün yer aldığı yeni bir madde Milli Eğitim Temel Kanununa eklendi. Öğretmenlerin izin ve tatilleri’ne dair getirilmesi istenen detaylar şu şekildedir:

- Rehber öğretmenlerine TERCİH DANIŞMANLIĞI izin ve tatil dönemlerinde yaptırılabilecek. Rehberlik öğretmenlerin yaz tatili bir aydan az olmayacak şekilde düzenleme yer aldı.

- Salgın hastalıktan dolayı ÖĞRETMENLERİN YAZ DÖNEMİNDE TELAFİ DERSİ verebilmesi için yasal düzenleme yer alıyor. Aynı şekilde yaz tatili bir aydan az olamayacak.

- İdareciler için hizmet sürelerine göre yıllık izin düzenlemesi yapılıyor. 10 yıldan az hizmet süresine 20, 10 yıldan fazla hizmet süresine 30 gün yıllık izin kullandırılabilecek.

MADDE 22- 14/6/1973 tarihli ve 1739 sayılı Milli Eğitim Temel Kanununa 50 nci maddesinden sonra gelmek üzere aşağıdaki 50/A maddesi eklenmiştir.

“IX - Öğretmenlerin izin ve tatilleri:

MADDE 50/A- Öğretmenler, yaz tatili içinde aralıksız iki ay izinlidirler. Ancak bu iki aylık izin sürelerine dokunulmadan kalan tatil zamanlarında yönetmeliğinde saptanacak meslekle ilgili çalışmalara katılmakla yükümlüdürler.

Rehberlik öğretmenleri tercih danışmanlığı, alan ve ders seçimi, öğrenci tanılama sürecine bağlı olarak yapılacak çalışmalarda ihtiyaç duyulması halinde izin ve tatil dönemlerinde de görevlendirilebilir. Bu durumda rehberlik öğretmenlerinin izinleri bir aydan az olamaz.

İlçe, il veya ülke genelinde genel hayatı etkileyen salgın hastalık, doğal afet, elverişsiz hava koşulları gibi nedenlerle eğitim öğretim faaliyetinin iki haftadan fazla süreyle yapılamaması halinde uygulanacak telafi programlarının ders yılı içerisinde tamamlanamadığı durumlarda yaz tatilinde yapılacak eğitim ve öğretim faaliyetleri nedeniyle Milli Eğitim Bakanlığınca öğretmenlerin izinleri kısaltılabilir. Bu durumda öğretmenlerin izinleri bir aydan az olamaz.

Kendilerine ikinci görev olarak okul/kurum yöneticiliği verilenler ve yüz yüze eğitim yapılmayan eğitim kurumlarında görevli öğretmenler ile Bakanlık merkez teşkilatı ve il/ilçe milli eğitim müdürlüklerinde görevlendirilen (yöneticilik dahil) öğretmenler yıllık izinlerini 657 sayılı Devlet Memurları Kanununun 102 nci maddesi ve 103 üncü maddesinin birinci fıkrası hükümlerine göre kullanır. Okul müdürleriyle müdür yardımcıları tatil aylarında okul işlerini ayarlamak ve düzenlemek şartı ile, sıra ile izinlerini kullanırlar.”

Kanun teklifi tam metni için TIKLAYINIZ.

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

MyMemur Haber Sitemiz 5651 sayılı "internet Ortamında Yapılan Yayınların Düzenlenmesi ve Bu Yayınlar Yoluyla işlenen Suçlarla Mücadele Edilmesi Hakkında" Kanunun 2/f maddesi uyarınca 'içerik Sağlayıcıdır'. Tüm üyeler yaptıkları yorumlardan şahsen kendileri sorumlu olup, talep halinde sitemiz kaynaklarında olan, gerekli iletişim bilgileri Adli ve İdari Makamlara sunulacaktır. UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren yorumlar onaylanmaz.
İlgili Haberler