1. HABERLER

  2. SENDİKA

  3. Öğretmenlerin Nöbet Düzenlemesindeki Yanlış Uygulamaya Dava Açıldı
Öğretmenlerin Nöbet Düzenlemesindeki Yanlış Uygulamaya Dava Açıldı

Öğretmenlerin Nöbet Düzenlemesindeki Yanlış Uygulamaya Dava Açıldı

Anadolu Eğitim Sendikası AES tarafından Milli Eğitim Bakanlığı MEB Ortaöğretim Kurumları Yönetmeliğinde yapılan nöbet düzenlemesine dava açıldı. Nöbet uygulamasındaki yanlışlıklar ve detaylar My memur haberde.

A+A-

Anadolu Eğitim Sendikası “AES” tarafından yapılan açıklamada 5 Eylül 2019 tarih ve 30879 sayılı Resmi Gazete'de yayımlanan MEB ORTAÖĞRETİM KURUMLARI YÖNETMELİĞİNDE DEĞİŞİKLİK YAPILMASINA DAİR YÖNETMELİK'in 38. Maddesi ile aynı yönetmeliğin 91. Maddesinin ikinci fıkrasının (h) bendinde yapılan " “h) Çeşitli nedenlerden dolayı öğretmeni bulunmayan sınıfın düzeni ve öğrencilerin etüt çalışması, o saatte dersi bulunmayan nöbetçi öğretmen tarafından sağlanır. Nöbetçi öğretmenlerin hepsinin dersinin bulunması durumunda ise nöbetçi müdür yardımcısı gerekli tedbirleri alır.” şeklindeki düzenlemenin iptali için dava açıldı.

İlgili mevzuata göre nöbetçi öğretmen, çeşitli nedenlerden dolayı öğretmeni bulunmayan sınıfın düzenini ve öğrencilerin etüt çalışmasını genel gözlem ve yöneltme yoluyla yapmalıdır. NÖBETÇİ ÖĞRETMENDEN, TÜM DERS SAATİ SÜRESİNCE SINIF İÇİNDE BULUNMASINI BEKLEMEK HAKKANİYETE VE NÖBET DÜZENİNE AYKIRI OLACAKTIR. Bunun yapılması halinde öğretmenin nöbet görevinden beklenen genel fayda da azalmış olacaktır.

Kendisine Toplu Sözleşme ile tanınan ek ders ücreti hakkı dışında mevzuata göre bu konuda başka bir ek ders ücreti ödenmesi mümkün olmadığına göre nöbetçi öğretmenden ders süresince sınıfta öğrencilerin başında durmaya zorlamak mümkün değildir. Nöbet görevindeki asıl amaç, okuldaki eğitim ve öğretim ortamının sürekliliğini sağlamaktır.

Nöbetçi öğretmen de kendisine verilen nöbet görevini belirlenen nöbet yerinde, bu amaca hizmet edecek şekilde yapacaktır. Ders esnasında, koridorlarda, bahçede sükuneti sağlamak, eğitim ve öğretim ortamını bozacak muhtemel aksaklıkları tespit edip hemen gerekli tedbiri alması için yöneticileri uyarmak gibi görevlerini yerine getirecektir.

Bu kapsamda “çeşitli nedenlerden dolayı öğretmeni bulunmayan sınıfın düzeni” de öğretim ortamının bozulmasını önlemek amacıyla genel gözetim şeklinde yapılmalıdır. Öğrencilerin etüt çalışması konusunda yönlendirilmesi de bu şekilde genel yönlendirme biçiminde yapılmalıdır.

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

MyMemur Haber Sitemiz 5651 sayılı "internet Ortamında Yapılan Yayınların Düzenlenmesi ve Bu Yayınlar Yoluyla işlenen Suçlarla Mücadele Edilmesi Hakkında" Kanunun 2/f maddesi uyarınca 'içerik Sağlayıcıdır'. Tüm üyeler yaptıkları yorumlardan şahsen kendileri sorumlu olup, talep halinde sitemiz kaynaklarında olan, gerekli iletişim bilgileri Adli ve İdari Makamlara sunulacaktır. UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren yorumlar onaylanmaz.
İlgili Haberler