1. HABERLER

  2. MEB PERSONEL

  3. Öğretmenlerin Nöbet Tutma Eylemi Giderek Büyüyor
Öğretmenlerin Nöbet Tutma Eylemi Giderek Büyüyor

Öğretmenlerin Nöbet Tutma Eylemi Giderek Büyüyor

Eğitim sendikalarının "Nöbet Tutmama" eylemi giderek büyüyor.

A+A-

Daha önceden haberini duyurduğumuz Türk Eğitim-Sen'in nöbet eylemine bir çok sendika da destek verdi. Türk Eğitim-Sen 2015 yılının II.Döneminden itibaren 

9-10-11-12-13 Şubat 
2-3-4-5-6 Mart 
6-7-8-9-10 Nisan 
4-5-6-7-8 Mayıs 
1-2-3-4-5 Haziran günlerinde nöbet tutmama kararı almışlardı ve bu kararlarını basın açıklamasıyla kamuoyuna duyurmuşlardı. Üyelerine gerekli dilekçeler için bilgilendirme yapan sendika eylemde kararlılıklarını dile getirmişlerdi.

Nöbet eylemine katılacak Türk Eğitim-Sen üyelerinin eylem öncesi okul müdürlüklerine nöbet tutmayacakları hususunda dilekçe vermeleri gerekmektedir.

Son olarak Eğitim-Sen ise yaptığı basın açıklamasında daha sert bir tutum sergileyerek sorun çözüme ulaşıncaya dek nöbet tutmayacaklarını açıkladı. Basın açıklamasında özetle; Nöbet Sorumluluğu Fazla Mesai Olarak Tanımlanarak Ücretlendirilmeli ve Her Türlü Ek Ödeme Temel Ücrete Yansıtılmalıdır, Taleplerimiz Yerine Getirilinceye Dek Nöbet Tutmuyoruz.

Diğer meslek gruplarında nöbet hizmeti "Fazla Mesai" olarak kabul görmekte ve bunun için ek bir ücret ödemesi yapılmaktadır. Öğretmenlere nöbet hizmetleri için herhangi bir ek ücret ödemesinin yapılmaması Anayasa'nın 10. maddesinde düzenlenen eşitlik ilkesine aykırı olduğundan; nöbet hizmeti angarya olmaktan çıkarılıp "fazla mesai" olarak kabul edilmeli ve 4 saat ek ders ücreti ödenmelidir. Ayrıca ek ders ücretleri iki katına çıkarılmalıdır şeklinde isteklerini dile getirdiler.

Tüm Eğitim Sendikalarının almış oldukları kararları sonuna kadar destekliyoruz ve Yetkili Sendika olan Eğitim-Bir-Sen'den de bu duyarlılığa katılmasını bekliyoruz. Çünkü öğretmenlik en kutsal meslektir ve öğretmenlerin görevi nöbetçilik yapmak değildir. Tabiki çocuklarımızı emanet ettiğimiz öğretmenlerin en asli görevi öğrencilerini korumaktır ama zorunlu bir yük olarak bunu öğretmenlerimize dayatmak doğru değildir.

Eğitim-Sen Merkez Yürütme Kurulu Basın Açıklaması Tam Metni İNDİR
Eğitim-Sen Dilekçe Örneği İçin TIKLAYINIZ

Türk Eğitim Sen Kararı için TIKLAYINIZ
Dilekçe Örneği için Tıklayınız

HABERE YORUM KAT

MyMemur Haber Sitemiz 5651 sayılı "internet Ortamında Yapılan Yayınların Düzenlenmesi ve Bu Yayınlar Yoluyla işlenen Suçlarla Mücadele Edilmesi Hakkında" Kanunun 2/f maddesi uyarınca 'içerik Sağlayıcıdır'. Tüm üyeler yaptıkları yorumlardan şahsen kendileri sorumlu olup, talep halinde sitemiz kaynaklarında olan, gerekli iletişim bilgileri Adli ve İdari Makamlara sunulacaktır. UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren yorumlar onaylanmaz.
Önceki ve Sonraki Haberler