1. HABERLER

  2. SENDİKA

  3. Öğretmenlerin Yer Değiştirme Sorununa Köklü Çözüm Talebi
Öğretmenlerin Yer Değiştirme Sorununa Köklü Çözüm Talebi

Öğretmenlerin Yer Değiştirme Sorununa Köklü Çözüm Talebi

Milli Eğitim Bakanlığı (MEB) iller arası, il içi, eş durumu, sağlık durumu, eğitim özrü vb. nakil ataması sorunlarına Eğitim-İş tarafından çözüm önerisi. Sendika yer değiştirme sorununa köklü çözüm talebinden bulundu.

A+A-

Milli Eğitim Bakanlığı MEB son günlerde özür, il içi, il dışı gibi atama süreçlerini başlatmış ve son olarak Müsteşar Yusuf Tekin tarafından; il içi özrü olanlar ile il dışı özürden il veya ilçe emrine atananları kapsayan yeni bir atama süreci başlatılacağı açıkladığını belirten Eğitim-İş sendikası bugün sona erecek olan il içi/il dışı atamalarında bakanlığa yazdıkları yazıda şunlara yer verdi:

Tüm boş kadroların hatta açılması muhtemel kadroların da istihdam durumu da gözetilerek sisteme yansıtılmasının talep edilmesine rağmen kısmi olarak kurum açıldığı yani yaraya merhem olmaktan uzak olduğu belirtildi.

Oysaki sorunlar sadece Bakanlıkça belirtilen il içi özrü olanlar ile il dışı özürden bir il veya ilçe emrine verilenlerle sınırlı olmadığı açıklandı ve şu tespitlere yer verildi.

Puanı yüksek öğretmenler!

Yıllardır başka bir okula atanmak istediği halde atanamayan birçok öğretmen gerek Mayıs-Haziran döneminde gerekse bu dönemde normların güncel olmaması, emeklilik nedeniyle boşalan kadrolara tercih yapamamaları (o dönemde ilişik kesemediklerinden) ve gerekse yönetici atamaları nedeniyle boşalan kadroları tercih edememelerinden dolayı puan üstünlüklerine rağmen mağduriyet yaşamışlardır.

Ayrıca her yıl daha düşük puanlı öğretmenlerin norm fazlası atama döneminde yüksek puanlı öğretmenlerin talep ettiği okullara atanmalarından dolayı da mağduriyetleri söz konusudur.

Tam gün (normal) eğitime geçiş sorunları!

İzmir, Aydın, Adana… ve birçok ilde ikili eğitimden normal eğitime geçişler yapılmış fakat bu süreçler atama dönemleri ile örtüşmediği ya da norm güncellemeleri yapılmadan gerçekleştirildiği için mağduriyetler oluştuğu belirtildi.

Örneğin: İzmir’de A okulunda ikili eğitimden normal eğitime geçilmiştir. Güncel olmayan norma göre 5 norm fazlası oluşmuşken bu okuldan 3 öğretmen emekli olmuştur. Emeklilikten boşalan kadrolara normun normal eğitime geçiş nedeniyle güncellenmemesi sonucunda özür grubunda 3 öğretmen atanmış ve halen bu okulda 5 norm fazlası öğretmen vardır. Oysaki 2’ye düşebilecekken mağduriyet oluşmuştur.

Eğitim-İş, normal eğitimi savunduklarını fakat sınıf mevcutlarını 30’un üstüne çıkaracak normal eğitim kabul edilebilir olmadığı belirtildi.

5. sınıf pilot uygulaması ne durumda!

Bakanlığın bu yıl pilot olarak uygulayacağı 5.sınıf yabancı dil hazırlık uygulaması nedeniyle bazı öğretmenlerimizin ders saati, norm kadro açısından etkilenecekleri gerçeği de söz konusudur. Bu durumdan etkilenecek öğretmenler de mağdur edilmemelidirler.

Norm güncellemeleri!

Sürecin kısa, eğitim öğretimin başlayacak olması nedeniyle normların güncellemesinin pek de mümkün olmadığı görülmektedir.

Bu ve birçok sorun ile karşı karşıya kalındığı mağduriyetler oluştuğu açık olmakla beraber 15-16 Eylül 2017 tarihlerinde yapılacak atama döneminde bu açıklamalar da değerlendirilerek MEB’e şu sonuçlara vardı ve çözüm önerisi sundu:

Okullarda şekillenen duruma göre normların acil olarak güncellenmesi ve sürecin buna göre yönetilmesi ya da 2017-2018'e göre (sınıf açılması, kapanması, ders azalması… gibi) İlçe Milli Eğitim Müdürlüklerinde kurulacak komisyonların da onayı ile sisteme tüm açık veya açılacak normların yansıtılması,

Bu atama döneminde gelecekte de sorun yaşanmaması için il içi atama tercih hakkı olan öğretmenlere de tercih hakkı verilerek yukarıda da belirttiğimiz üzere mağduriyetlerinin giderilmesi,

Sistemin sıramatik şeklinde çalıştırılarak yer değiştirmede boşalan yerlere de atamalar yapılması,

Sadece il özrü nedeniyle il veya ilçe emrine atananlara değil mevcut durumda il veya ilçe emrinde bulunan öğretmenlere de tercih hakkı verilmesi,

Norm fazlası durumunda olanlara veya olacaklara tercih hakkı verilmesi,

İl içi özrü olanlara sadece özrünün bulunduğu yerleşim yerine değil tüm kurumlara (il içi isteğe bağlı atamalarda olduğu gibi dolu ve boş tüm kurumlara) tercih hakkı verilmesi,

İl dışı özür grubunda il veya ilçe emrine atanan öğretmenlere iptal hakkı verilmesi,

Atama sisteminin gözden geçirilerek ikinci atama yapmak gibi zaman harcanmasına ve sürekli aynı süreç ve sorunların yaşanmasına yol açan sistem yerine atamaya etki edecek, kadro sirkülasyonu yaratacak hususları önceleyen (yönetici görevlendirme, emeklilik(emekli olacakların kadroların ilçe emrine alınması), zorunlu norm güncellemesi…gibi durumların öncelenmesi), hizmet puanına göre öncelikleri sıralayan (il içi, il içi özür, norm fazlası, il dışı,….) bir sistemin tartışılarak hayata geçirilmesi için MEB’e talepler iletildi.

İlgili Haberler

HABERE YORUM KAT

MyMemur Haber Sitemiz 5651 sayılı "internet Ortamında Yapılan Yayınların Düzenlenmesi ve Bu Yayınlar Yoluyla işlenen Suçlarla Mücadele Edilmesi Hakkında" Kanunun 2/f maddesi uyarınca 'içerik Sağlayıcıdır'. Tüm üyeler yaptıkları yorumlardan şahsen kendileri sorumlu olup, talep halinde sitemiz kaynaklarında olan, gerekli iletişim bilgileri Adli ve İdari Makamlara sunulacaktır. UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren yorumlar onaylanmaz.
Önceki ve Sonraki Haberler