1. HABERLER

  2. MEB PERSONEL

  3. Öğretmenlikte 40 Yaş Şartına Mahkeme Kararı
Öğretmenlikte 40 Yaş Şartına Mahkeme Kararı

Öğretmenlikte 40 Yaş Şartına Mahkeme Kararı

İdare Mahkemesi, öğretmenliğe atamada 40 yaşını doldurduğu için başvurusu kabul edilmeyen öğretmen adayının açtığı davada, davacı lehine karar verdi.

A+A-

Mahkeme 40 yaşından gün aldığı gerekçesi ile Mİlli Eğitim Bakanlığında öğretmen ataması yapılmayan bir adayın başvurusunu haklı bularak işlemin yürütmesinin durdurulmasına karar verdi.

Ankara 18. Bölge İdare Mahkemesinin  verdiği kararda 2014/1 öğretmenlik alımlarında aranan 40 yaş şartından dolayı, elektronik başvuru forumunda müracaat edemeyen bir adayın açtığı davada, işleminin yürütülmesinin durdurulmasına kararı verdi.

Mahkeme kararında;

Anayasa'nın yukarıda yazılı hükümleri uyarınca, kamu hizmetine giriş koşulları ve kamu görevlilerinin temel hak ve yükümlülüklerine ilişkin düzenlemelerin kanunla yapılması gerektiği, 657 sayılı Devlet Memurları Kanununun 48. maddesinde, Devlet memurluğuna girebilme için 18 yaşını tamamlama koşulunun getirildiği, sözkonusu Kanunda, Devlet memurluğuna atanmak için başka bir yaş sınırlaması getirilmediği, kamu görevlisi statüsünde yapılan öğretmenlik hizmetinin Anayasa'nın 70. maddesine göre yürütülen bir kamu hizmeti olduğu açık bulunduğundan, herhangi bir yasal düzenleme yapılmaksızın böyle bir kamu hizmetine girişte Yönetmelik ile azami yaş koşulu getirilmesinde ve bu koşula göre davacının atanmamasına ilişkin dava konusu işlemde hukuka uyarlık bulunmamaktadır.

HABERE YORUM KAT

MyMemur Haber Sitemiz 5651 sayılı "internet Ortamında Yapılan Yayınların Düzenlenmesi ve Bu Yayınlar Yoluyla işlenen Suçlarla Mücadele Edilmesi Hakkında" Kanunun 2/f maddesi uyarınca 'içerik Sağlayıcıdır'. Tüm üyeler yaptıkları yorumlardan şahsen kendileri sorumlu olup, talep halinde sitemiz kaynaklarında olan, gerekli iletişim bilgileri Adli ve İdari Makamlara sunulacaktır. UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren yorumlar onaylanmaz.