1. HABERLER

  2. MEMUR HABERLERİ

  3. OHAL Komisyonunda Başvurusu Kabul Edilen Memurların Atama Süreci Açıklandı
OHAL Komisyonunda Başvurusu Kabul Edilen Memurların Atama Süreci Açıklandı

OHAL Komisyonunda Başvurusu Kabul Edilen Memurların Atama Süreci Açıklandı

Devlet Personel Başkanlığı tarafından OHAL işlemleri inceleme komisyonunca başvurusu kabul edilenlerin atama sürecine dair duyuru yapıldı. Atama süreci ve başvuru için tıklayınız.

A+A-

Bilindiği üzere, OHAL döneminde Kanun Hükmünde Kararnamelerle kamu görevinden çıkarılanların itirazlarını karara bağlamak üzere 685 sayılı Olağanüstü Hal Kanun Hükmünde Kararnamesi ile Olağanüstü Hal İşlemleri İnceleme Komisyonu Kurulmuş olup anılan KHK 7075 kanun numarası ile yasalaşmıştır.

Devlet Personel Başkanlığınca söz konusu kanun hükümlerinin uygulanmasına ilişkin olarak aşağıdaki açıklamaların yapılmasına ihtiyaç duyulmuştur:

Atama Teklifinin Yapılacağı Kurum ve Kuruluşların Tespiti! Mezkur hüküm çerçevesinde başvurusu kabul edilen ilgilinin, Statüsü (Devlet memuru, işçi, 4/B sözleşmeli personel, KİT sözleşmeli personeli vb.), Unvanı( Zabıt kâtibi, V.H.K.İ, Gelir Uzmanı, vb.) Yürüttüğü görev incelenerek, başka bir kurum veya kuruluşta görev yapmalarının mümkün olup olmadığı değerlendirilmektedir. Buna göre bir kurum veya kuruluşa özgü bir unvan ya da statüde görev yapanlar ile yürüttükleri görev itibariyle başka bir kurum veya kuruluşta görev yapması uygun olmayanların (öğretmen vb.) atama teklifleri son görev yaptıkları kurum veya kuruluşa yapılmaktadır.

Bu kapsamda ele alınmayanların atama teklifi ise kariyerlerine uygun olarak son görev yaptıklarından farklı bir kurum veya kuruluşa yapılmaktadır. Mevzuat            gereği ilgililerin durumu re’sen incelendiğinden kendilerinin atanmak istedikleri kurum veya kuruluşa ilişkin bir tercihte bulunmaları mümkün değildir.

Atama Teklifinin Yapılacağı İlin Tespiti! Atama teklif işlemlerinde ilgilinin ikametgâhı ve kamu hizmeti gerekleri çerçevesinde kurum ve kuruluşların ihtiyaçları dikkate alınmaktadır. Bu çerçevede ilgililerin atama teklifleri öncelikle ikamet ettikleri ile yapılmaya çalışılmaktadır. Bunun mümkün olmaması halinde ise durumlarına en uygun il tercih edilmektedir. Atama teklifi yapılırken mevzuat gereği olarak ilgililerin ikametgâhları dikkate alındığından görev yapacaklara ile ilişkin başka bir tercihte bulunmaları mümkün değildir.

Atama Teklifine ve Göreve Başlamaya İlişkin Sürecin İşleyişi nasıl olacak? Komisyonun başvurunun kabulüne ilişkin kararından ilgilinin göreve başlamasına kadar geçen süreç üç aşamadan oluşmaktadır:

Bildirim ve Atama Teklifine Esas Bilgilerin İntikali: Atama teklifi işleminin gerçekleştirilebilmesi için, ilgilinin unvanı, statüsü, ikametgâhı, kademe ve derece durumu gibi çeşitli bilgilere ihtiyaç duyulmakta olup, söz konusu bilgiler Komisyon kararlarında yer almamaktadır. Başvurunun kabulüne ilişkin Komisyon kararları ilgilinin son görev yaptığı kuruma ve Başkanlığımıza eş zamanlı olarak bildirilmektedir.

Devlet Personel Başkanlığı tarafından tüm kamu kurum ve kuruluşlarına 25 Aralık 2017 tarihli yazı ile atama teklifine esas bilgilerin ivedilikle herhangi bir mağduriyete yol açmayacak şekilde Başkanlığımıza intikal ettirilmesi gerektiği belirtilmiştir. Başka bir ifadeyle, Komisyonca başvurunun kabul edilmesini takiben ilgilinin son görev yaptığı kurum veya kuruluşun ivedilikle yukarıda belirtilen atama teklifine esas teşkil edecek bilgileri DPB e-uygulama sistemi üzerinden Başkanlığımıza iletilmesi gerekmektedir. Söz konusu bilgiler Başkanlığımıza intikal ettirilmediği sürece atama teklif işleminin yapılması mümkün olamamaktadır.

Atama Teklifi: Atama teklifine esas teşkil edecek bilgilerin Başkanlığımıza intikalinden itibaren 15 gün içerisinde atama teklifinin gerçekleştirilmesi gerekmektedir. Konunun hassasiyetine istinaden atama teklif işlemleri mümkün olan en kısa zamanda tamamlanmakta olup mevzuatla belirtilen süreye riayet edilmektedir.

Atama: İlgilinin göreve başlayabilmesi için atama teklifi yapılan kurum veya kuruluşun atamaya yetkili amirlerince en kısa zamanda atama işlemlerinin gerçekleştirilmesi gerekmektedir. Başka bir ifadeyle Başkanlığımızca yapılan işlem atama teklifidir. Atama teklifi sonrasında en kısa zamanda atama işlemi ve bu işlemin ilgiliye tebliğ edilmesi, atama teklifi yapılan kurum veya kuruluş tarafından gerçekleştirilecektir.

8 Haziran 2018 itibarıyla aşağıdaki internet adresinden süreci takip edebilirsiniz. İlgili DPB internet sitesi için TIKLAYINIZ.

İlgili Haberler

HABERE YORUM KAT

MyMemur Haber Sitemiz 5651 sayılı "internet Ortamında Yapılan Yayınların Düzenlenmesi ve Bu Yayınlar Yoluyla işlenen Suçlarla Mücadele Edilmesi Hakkında" Kanunun 2/f maddesi uyarınca 'içerik Sağlayıcıdır'. Tüm üyeler yaptıkları yorumlardan şahsen kendileri sorumlu olup, talep halinde sitemiz kaynaklarında olan, gerekli iletişim bilgileri Adli ve İdari Makamlara sunulacaktır. UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren yorumlar onaylanmaz.
Önceki ve Sonraki Haberler