OHAL nedir kamu personeli ve memuru OHAL nasıl etkiler

OHAL nedir, OHAL Memurları nasıl etkiler, OHAL ne demek, OHAL durumunda tayin ve nakiller durdurulur mu, gibi sorulara bu haberimizde yanıt aramaya çalışacağız.

23229
Abone Ol

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

OHAL nedir,  OHAL Memurları nasıl etkiler, OHAL ne demek, Ohal durumunda tayin ve nakiller durdurulur mu, gibi sorulara bu haberimizde yanıt aramaya çalışacağız. Bildiğiniz üzere 15 Temmuz 2016 tarihinde akşam saatlerinde bazı generallerin komutasında FETÖ terör örgütü destekli, Milli İradeye hain bir saldırı gerçekleştirilerek darbe girişiminde bulunuldu. İstihbaratın etkisi, Cumhurbaşkanının ve Hükûmet yetkililerinin görev başında olduğunu ilan etmesiyle vatandaşı meydanlara toplaması ve en önemlisi vatandaşın bu çağrıya cevap vererek kendini siper etmesiyle bir darbe girişimi engellenmiş oldu.

Darbe girişimi sonrası kontrolün ele alınmasının ardından kamu kurum ve kuruluşlarında bazı hareketlilikler yaşandı ve FETÖ terör örgütü destekçisi olduğu tespit edilen memur ve kamu personelleri görevden alınmaya başlandı. 20 Temmuz 2016 Çarşamba akşamı ise Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan Başkanlığında toplanan Bakanlar Kurulunda, MGK’nın tavsiyesi ile Olağanüstü hal ilan edilmesi (OHAL) kararlaştırıldı.

Bakanlar Kurulu tarafından kararlaştırılan 90 günlük yani 3 aylık OHAL İlanı 21 Temmuz 2016 Tarihli ve 29777 Sayılı Resmi Gazetede yayımlanarak 21 Temmuz gece 01.00 itibariyle OHAL durumu başladı. OHAL;  2935 sayılı Olağanüstü Hal Kanunun 3’ncü maddesinin birinci fıkrasının B bendi kapsamında ilan edildi. İlgili Maddeye göre; hür demokrasi düzenini veya temel hak ve hürriyetleri ortadan kaldırmaya yönelik yaygın şiddet hareketlerine ait ciddi belirtilerin ortaya çıkması veya şiddet olayları sebebiyle kamu düzeninin ciddi şekilde bozulması hallerinde 6 aya kadar OHAL İlan edilebilmektedir. OHAL MGK tavsiyesi üzerine Cumhurbaşkanı başkanlığında toplanan Bakanlar Kurulunda karara bağlanır. Resmi Gazete ’de yayımlanmasının hemen ardından TBMM onayına sunulur.

OHAL Kamu Personellerini ve Memurları nasıl etkiler;

Bildiğiniz üzere 657 sayılı devlet memurları kanununda memurlara iş güvencesi sunulmuştur. FETÖ terör örgütüyle mücadele kapsamında memurlar ile alakalı tedbirler alınabilecektir. OHAL süresince memurlar ve Tüm kamu personeli verilen görevleri ve alınan tedbirleri yerine getirmek ile mükelleftir.

657 sayılı kanuna göre olağanüstü hal durumunda amirlerin verdiği görev veya emirleri yapmayan memur, Bir daha Devlet memurluğuna atanmamak üzere memurluktan çıkarılabilmektedir. OHAL kapsamında Kanun Hükmünde Kararname KHK ile ya da İl Valilerine verilen yetkiler ile tayin ve nakilleri durdurulabilmektedir. Memurlar bu süreçte istifa edebilmektedir. Lakin görevine başka bir memur atanana kadar görevini bırakamayacaklardır. Ohal durumunda memurun ve kamu personelinin yıllık izinlerinin iptalinin devam etmesi muhtemel olabilir.

Bu Yazıya Tepki Ver

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Giriş Yap

My Memur ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!