1. HABERLER

  2. MEB PERSONEL

  3. Okul Öncesi Eğitimin Zorunlu Olmalıdır
Okul Öncesi Eğitimin Zorunlu Olmalıdır

Okul Öncesi Eğitimin Zorunlu Olmalıdır

Okul Öncesi Eğitim Vazgeçilemeyecek Bir Zorunluluktur ve Milli Eğitim Sisteminde Tekrar Zorunlu Hale Getirilmelidir

A+A-

20 binden fazla Okul öncesi öğretmeni geçtiğimiz yıllarda başlatılan ve kısa süre sonra bitirilen “7 çok geç” sloganıyla başlatılan zorunlu okul öncesi eğitiminin tıkı önceki yıllarda olduğu gibi tekrardan uygulanmasını istiyorlar.

Okul öncesi eğitimin eğitim de son derece hayati bir yeri olduğu açıktır ve eğitimin de temel noktasıdır. Daha önceden de bir çok sözün verildiğini ve tutulmadığını dile getiren Okul öncesi öğretmenler ellerinden alınan bu zorunlu eğitim sisteminin tekrar getirilmesi için tüm çabalarını bu konuya harcıyorlar.

Temel zorunluluklardan en önemlisi olan okul öncesi eğitim ilk adım olarak nitelendirilir ve eğitimin en önemli kısmını içerir. Zorunlu olmayan okul öncesi eğitim bilinçli olmayan velilerin ve çocuklarının eğitime başladıkları noktada bir çok eksik yaşamasına sebep oluyor. Okula atılan bu basamak atlatıldığında telafisi mümkün olmayan eksiklikle başlayacak olan minicik yürekler daha da zor yolları aşmak zorunda kalıyorlar.

Bilinçli veliler çocuklarını zorunlu olmasa da bu sisteme kattıklarından ve okul öncesi eğitim almadan aynı sınıf seviyesinde başlamalarından dolayı seviye farkı hem okul öncesi eğitimi alan öğrencileri hem de almayanları etkilemektedir.

Her çocuğun bu eğitimi alması nasıl hak ise okul öncesi öğretmenlerinin sesinin de duyulması bir o kadar gerekliliktir. Dünya çapında zorunlu olmayan sadece ABD bulunmakta. Orada zaten tüm imkanlar yeterli olduğundan %99 başarı elde edilmiş durumda. Oysa ülkemizde 2012’de başlatılan zorunlu eğitim oldukça rağbet görmesine ve etkili olmasına rağmen 2014’te bitirilmiş ve devamlılığı desteklenmemiştir. 2014’te zorunlu olacağı ve devam edeceği için de Okul öncesi öğretmenliği önem kazanmış fakat o kadar iyi bir ivme yakalamışken sürecin devam ettirilmemesi veli, öğrenci ve öğretmenler için büyük kayıplara sebep olmuştur.

Her yıl 6bin yeni okul öncesi mezun adayı var ve okul öncesi öğretim görmesi gereken de milyonlarca öğrenci var. Bu sebeple atamalar her geçen yıl bu branşıda çekilmez hale getirecektir. Öğretmenlerimizin haklı sesinin duyulması şart ve eğitim için vazgeçilemeyecek ve göz ardı edilemeyecek bir gerekliliktir.

HABERE YORUM KAT

MyMemur Haber Sitemiz 5651 sayılı "internet Ortamında Yapılan Yayınların Düzenlenmesi ve Bu Yayınlar Yoluyla işlenen Suçlarla Mücadele Edilmesi Hakkında" Kanunun 2/f maddesi uyarınca 'içerik Sağlayıcıdır'. Tüm üyeler yaptıkları yorumlardan şahsen kendileri sorumlu olup, talep halinde sitemiz kaynaklarında olan, gerekli iletişim bilgileri Adli ve İdari Makamlara sunulacaktır. UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren yorumlar onaylanmaz.
Önceki ve Sonraki Haberler