1. HABERLER

  2. MEB PERSONEL

  3. Okul Rehberlik Hizmetlerini Zayıflatacak Çalışmalara Son Verilmelidir
Okul Rehberlik Hizmetlerini Zayıflatacak Çalışmalara Son Verilmelidir

Okul Rehberlik Hizmetlerini Zayıflatacak Çalışmalara Son Verilmelidir

Milli Eğitim Bakanlığının Psikolojik Danışma ve Rehberlik Hizmetleri yönetmeliğinde değişikliğe gidecek olmasından dolayı Türk Eğitim-Sen Genel Başkanı İsmail Koncuk da büyük tepki gösterdi. Okul rehberlik faaliyetlerini zayıflatacak uygulamalara tepki.

A+A-

Milli Eğitim Bakanlığı Özel Eğitim ve Rehberlik Hizmetleri Genel Müdürlüğü'nün  Psikolojik Danışma ve Rehberlik Hizmetleri Yönetmeliğini değiştirmek için çalışma yaptığı ve çalışma içerisinde rehber öğretmenlik mantığına aykırı olan uygulamalar olduğu teyit edilmişti.

Türk Psikolojik Danışma ve Rehberlik Derneği başta olmak üzere Türkiye Kamu-Sen ve Türk Eğitim-Sen Genel Başkanı İsmail Koncuk da konuyla ilgili olarak değerlendirmelerde bulundu ve yapılacak olan değişikliğin okullarda büyük sorunlara yol açacağı ve Milli Eğitim Bakanı İsmet Yılmaz’ın konuyla ilgili olarak yapılacak değişikliklere müdahale etmesi istendi.

Şöyle ki değişiklikler rehber öğretmenlere nöbet görevi verilmesi, idari işlerde ek olarak görev verilmesi ve mesai saatlerinde yapılacak değişiklikler yapılacak. Bu kapsamda rehberlik çalışmalarının doğasına aykırı olan bu uygulamaların hayata geçirilmesi ile okullarda rehberlik sorunlarının artacağı belirtilmekte ve rehberlik çalışmaları büyük sekteye uğrayacağı düşünülmekte.

Bu kapsamda Genel Başkan İsmail Koncuk’un resmi Twitter hesabından yaptığı değerlendirmeler şu şekildedir:

MEB Özel Öğretim ve Rehberlik Genel Müdürlüğünü rehber öğretmenler konusunda sendika ve ilgili derneklerin görüşlerine kulak vermeye davet eden Başkan, Özel öğretim ve rehberlik Genel Müdürlüğünün görevi rehber öğretmenliğin daha etkin yapılmasını sağlamak olduğu belirtilerek motivasyonu düşürmenin bu kapsamda yeri olmadığı dile getirildi.

Gördüğümüz kadarıyla Özel Öğretim ve Rehberlik Genel Müdürlüğünün kendi başına hareket ettiği ve talepleri dinlemediği dile getirildi. Konuyla ilgili olarak da sayın İsmet Yılmaz’ın Özel Öğretim ve Rehberlik Genel Müdürlüğünün, okullarda rehberlik faaliyetini zayıflatacak çalışmasına müdahale etmesi gerektiği Koncuk tarafından özellikle talep edildi.

Hiç bir genel müdürlük keyfi çalışma hakkına sahip değildir, her çalışma, asıl işin daha verimli yapılmasını sağlamaya yönelik olmalıdır diye sözlerine devam eden Koncuk, Özel Öğretim ve Rehberlik Genel Müdürlüğünü uyardıklarını ve sorumluluklarını bilerek çalışması gerektiğini belirtti. Milli Eğitim Bakanlığının Psikolojik Danışma ve Rehberlik Hizmetleri PDR Yönetmeliği Değişikliğine Tepkiler haberimiz için TIKLAYINIZ.

İlgili Haberler

HABERE YORUM KAT

MyMemur Haber Sitemiz 5651 sayılı "internet Ortamında Yapılan Yayınların Düzenlenmesi ve Bu Yayınlar Yoluyla işlenen Suçlarla Mücadele Edilmesi Hakkında" Kanunun 2/f maddesi uyarınca 'içerik Sağlayıcıdır'. Tüm üyeler yaptıkları yorumlardan şahsen kendileri sorumlu olup, talep halinde sitemiz kaynaklarında olan, gerekli iletişim bilgileri Adli ve İdari Makamlara sunulacaktır. UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren yorumlar onaylanmaz.