1. HABERLER

  2. BİLGİ DEPOSU

  3. MEVZUAT

  4. Okul Servis Araçları Yönetmeliği Değişti! 27 Temmuz 2019
Okul Servis Araçları Yönetmeliği Değişti! 27 Temmuz 2019

Okul Servis Araçları Yönetmeliği Değişti! 27 Temmuz 2019

İçişleri Bakanlığı “OKUL SERVİS ARAÇLARI YÖNETMELİĞİNDE” değişiklik yaptı. Değişiklik ile birçok hüküm 3 Eylül 2019’dan 3 Eylül 2020’ye uzatıldı. İşte o hükümler!

A+A-

İçişleri Bakanlığı “OKUL SERVİS ARAÇLARI YÖNETMELİK” değişikliği 27 Temmuz 2019 tarihli resmi gazetede yayımlanarak yürürlüğe girdi. 25 Ekim 2017 tarihli ve 30221 sayılı Resmî Gazete’de yayımlanan Okul Servis Araçları Yönetmeliğinin Geçiş hükümleri maddesinde yer alan “3 Eylül 2019” ibaresi “3 Eylül 2020” olarak değiştirilmiştir.

Peki nedir bu değişiklikleri ilgilendiren tarih. My Memur olarak 2020 Eylül ayına ertelenen hükümleri ve zorunlulukları sizler için hazırladık.

GEÇİŞ HÜKÜMLERİ

GEÇİCİ MADDE 2 – (1) Bu Yönetmeliğin 4 üncü maddesinin birinci fıkrasının (i), (l), (m) ve (o) bendi kapsamına uygun olmayan araçlar 3/9/2018 tarihine kadar uygun hale getirilir. Ancak fabrika çıkışında üzerinde mevzuata uygun renkli cam olan araçlar için bu tarih 3/9/2019 olarak uygulanır.

i) Okul servis araçlarında her öğrenci ve çocuk için üç nokta emniyet kemeri ve gerekli koruyucu tertibat bulundurulacaktır.

l) Okul servis araçlarında Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığınca standartları belirlenen her koltukta oturmaya duyarlı sensörlü sistemler bulundurulacaktır.

m) Okul servis araçlarında tüm koltukları görecek şekilde Araçların İmal, Tadil ve Montajı Hakkında Yönetmelik ekinde belirtilen standartlara uygun, iç ve dış kamera ile en az otuz gün süreli kayıt yapabilen kayıt cihazı bulundurulacaktır.

o) Okul servis araçlarında iç mekânı gösteren beyaz cam dışında cam kullanılamaz.

ÖĞRENCİ VE VELİLER İÇİN GÜVENLİK SORUNU 1 YIL DAHA DEVAM EDECEK!

Bilindiği üzere servis araçlarında yaşanan ve birçok küçük öğrencinin hayatını kaybetmesine yol açan hususlar için 2019-2020 eğitim öğretim yılı itibarıyla araçların bu şartları yerine getirmesi zorunlu olacaktı.

Fakat yapılan bu değişiklikle 1 yıl daha öğrenciler için servis araçlarındaki bu önemli güvenlik unsurları olmayacak. Okul servis araçlarındaki bu değişimin yapılmamasını dilerdik. Çünkü bu eğitim öğretim yılında sırf bu eksikliklerden sonra bir öğrencimizi bile kaybedersek ki umarız bu yaşanmaz, sorumluluğu kim üstlenecek?

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

MyMemur Haber Sitemiz 5651 sayılı "internet Ortamında Yapılan Yayınların Düzenlenmesi ve Bu Yayınlar Yoluyla işlenen Suçlarla Mücadele Edilmesi Hakkında" Kanunun 2/f maddesi uyarınca 'içerik Sağlayıcıdır'. Tüm üyeler yaptıkları yorumlardan şahsen kendileri sorumlu olup, talep halinde sitemiz kaynaklarında olan, gerekli iletişim bilgileri Adli ve İdari Makamlara sunulacaktır. UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren yorumlar onaylanmaz.
1 Yorum
İlgili Haberler