1. HABERLER

  2. MEB PERSONEL

  3. Okul Yöneticileri İİBF Mezunlarından Seçilecek İddiası Doğru mu?
Okul Yöneticileri İİBF Mezunlarından Seçilecek İddiası Doğru mu?

Okul Yöneticileri İİBF Mezunlarından Seçilecek İddiası Doğru mu?

MEB 100 günlük icraat programı açıklandı. Burada yer alan eğitim yöneticiliğinde profesyonel sistem açıklaması, İİBF mezunları okul yöneticisi olacak iddialarını getirdi. Okul müdür ve müdür yardımcıları nasıl seçilecek?

A+A-

Milli Eğitim Bakanlığı 100 günlük eylem planı açıklandı. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın açıkladığı ve tüm bakanlıklar için ayrı ayrı yayımlanan eylem planlarında Milli Eğitim Bakanlığı da yer aldı. Burada yer alan bir ifade ise “okul yöneticileri İİBF mezunlarından olacak” iddialarını getirdi. Haberimizde bu iddialara açıklık getiriyoruz.

MEB eylem planında ifade tam olarak şu şekilde yer alıyor: “Eğitim yöneticiliğinde profesyonel sisteme geçilecek.” Bu ifadeyi, okul yöneticileri iktisadi ve idari bilimler fakültesi mezunlarından olacak şeklinde yorumlamak ise tamamen gaflettir. Bazı haber kuruluşları ve sitelerinin ortaya attığı bu iddia tamamen dayanaksız ve spekülatiftir.

Eğitim yöneticiliğinde profesyonel sistem nedir? Buradaki “profesyonel” ifadesini işletme mezunu olarak algılamamak gerekir. Zira devlet okulları birer işletme değildir. Burada profesyonel sistemden kasıt hali hazırda özlük hakları ve mali haklar yönünden, kadro ve derece yönünde öğretmenlerle aynı statüyü taşıyan okul müdürleri ve müdür yardımcılarının statülerinde yapılacak değişiklikleri içermektedir.

Yeni sistem nasıl olacak? Bu konuda netlik olmasa da bir eğitim bilimci olan Sayın Bakan Ziya Selçuk, öğretmenlerini mağdur etmeyecektir. Yeni düzenlemelerle okul yöneticilerinin öğretmenlerden seçilmesi ancak bunların bazı eğitim ve sınav aşamalarına tabi tutulması beklenmektedir. Yapılacak mevzuat düzenlemeleriyle okul yöneticileri, öğretmen kadrosu yerine müdür veya müdür yardımcısı unvanlarını alabilir. Ancak kurum dışından İİBF mezunu ataması yapılması ihtimali çok düşük görünüyor.

İlgili Haberler

HABERE YORUM KAT

MyMemur Haber Sitemiz 5651 sayılı "internet Ortamında Yapılan Yayınların Düzenlenmesi ve Bu Yayınlar Yoluyla işlenen Suçlarla Mücadele Edilmesi Hakkında" Kanunun 2/f maddesi uyarınca 'içerik Sağlayıcıdır'. Tüm üyeler yaptıkları yorumlardan şahsen kendileri sorumlu olup, talep halinde sitemiz kaynaklarında olan, gerekli iletişim bilgileri Adli ve İdari Makamlara sunulacaktır. UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren yorumlar onaylanmaz.
2 Yorum
Önceki ve Sonraki Haberler