1. HABERLER

  2. SENDİKA

  3. Okullarda Sınıf Mevcutları Ne Kadar Olabilir
Okullarda Sınıf Mevcutları Ne Kadar Olabilir

Okullarda Sınıf Mevcutları Ne Kadar Olabilir

Milli Eğitim Bakanlığı okullarda tam gün eğitime geçmesi ile sınıf mevcutlarında da artış yaşanmaya başladı. Peki bir sınıfta mevcut en fazla kaç olabilir. Sendikanın yazısına MEB cevap verdi. İşte detaylar.

A+A-

Bazı okullarda normal öğretime geçilmesi, bazı okullarımızda sınıf veya derslik sayısının yetersizliği nedeniyle sınıf mevcutlarında artışların olduğu, sınıf mevcutlarındaki artışların 60’lı sayılara kadar çıktığı yönünde bilgiler gelmesi üzerine bir sınıf veya şubede en fazla kaç öğrenci olacağının belirlenmesi talebiyle Milli Eğitim Bakanlığı’na talepte bulunan Türk Eğitim-Sen’e yanıt geldi.

Milli Eğitim Bakanlığı sendikanın talebine verdiği cevapla “İlgi (a) Kanunun 50’nci maddesinde “Birleştirilmiş sınıflar da dâhil olmak üzere bir öğretmene düşen öğrenci sayısı 40’dan fazla olamaz” hükmüne yer verdi.

Bu kapsamda il ve ilçelerde ilgi (b) Yönetmeliğin 10’uncu maddesine göre kurulan öğrenci yerleştirme komisyonu aracılığıyla okulların adres kayıt alanı belirlenmektedir denildi.

Kayıt alanı belirlenirken öğrencinin yüksek yararı gözetilerek, okulların bulunduğu konum, öğrencilerin okula güvenli ulaşımı, okulların sayısı ve fiziki kapasitesi, kayıt alanında bulunan öğrenci sayıları dikkate alınarak ilgili mevzuatında belirtilen şartları aşmamak kaydıyla planlama yapıldığı belirtildi.

Dolayısıyla MEB’in gönderdiği yazıya istinaden 222 Sayılı İlköğretim ve Eğitim Kanunu’nun 50. maddesi uyarınca sınıf veya şubelerdeki öğrenci sayısı 40’ı geçemeyeceği bir kez daha ifade edildi. MEB'in yazısı için TIKLAYINIZ.

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

MyMemur Haber Sitemiz 5651 sayılı "internet Ortamında Yapılan Yayınların Düzenlenmesi ve Bu Yayınlar Yoluyla işlenen Suçlarla Mücadele Edilmesi Hakkında" Kanunun 2/f maddesi uyarınca 'içerik Sağlayıcıdır'. Tüm üyeler yaptıkları yorumlardan şahsen kendileri sorumlu olup, talep halinde sitemiz kaynaklarında olan, gerekli iletişim bilgileri Adli ve İdari Makamlara sunulacaktır. UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren yorumlar onaylanmaz.
İlgili Haberler