1. YAZARLAR

  2. Aydın UZKAN

  3. ÖLÜM BİLİNCİ
Aydın UZKAN

Aydın UZKAN

ÖLÜM BİLİNCİ

A+A-

ÖLÜM BİLİNCİ

   Başlığa bakanlar  ‘’başka yazacak konu mu kalmadı’’ demiş olabilir. Belki kimisi de başlığa gördüğü an yazıyı okumayıp es geçecektir. Oysa amacım asla ne iç karatmak ne de ümitsizliğe sürüklemek. Hayat gibi  ölümünde bir gerçek olduğunun altını çizmek ve bunun bilincine varmanın  yaşam kalitesini nasıl artıracağına dikkat çekmektir. Çünkü ölüm bilinci toplumsal dönüşümlerin kökü olan bireysel değişimlerin en etkili elemanıdır.

 

   Halil Cibran kendisine  ölümü soranlara ‘’ siz yaşamı biliyor musunuz ki ölümü bilesiniz, Yaşama gövdenizi açmadan ölümün sırrına eremezsiniz. Çünkü yaşam ve ölüm birdir’’ demiş. Evet, ölüm  ve hayat  iki kardeş kavramdır .O kadar özdeş ve iç içedirler ki birini anlamak diğerine  önem vermeyi gerektirir. Hayatı anlayan insan ölümün hakikatini anlar ve ona inanır. Bu inanç onu  daha kıymetli ve anlamlı bir  hayata iter. Şurası bir gerçektir ki, ölümün bilincinde olmayan insanın, yaşadığının bilincine varması da zordur.

 

   Ölüm bilinci, insanın kendi hayatının bir gün biteceğine dair gerçeği görmesi ve bunu içselleştirmesidir. Hz.Muhammed(sav)’in ‘’ölmeden önce ölünüz’’ sözü, ölüm bilincinin daha özlü bir şekilde anlatımıdır. İnsanoğlu doğmakla zaten ölümü garantilemiş olmaktadır. Her canlı kendine verilen süreyi tamamlayacak ve yaşam dönüsünden  elbet bir gün çıkacaktır.

 

  Günümüz insanı pozitivist düşüncelerinde etkisinde kalarak ölümü bir  kenara itmeye ve  daha bir görmezden gelmeye başlamıştır. Oysa ki ölüm yok olmak değildir. Bu nedenle ölmekten korkmak yerine doğru ve kaliteli yaşayamamaktan korkmak gerekir.’’Uzak bir ülkede, koskocaman bir denizin içinde, küçük bir dalga varmış.. Özgürce denizin ortasında oradan oraya savrulur ve rüzgarın tadını çıkarırmış. Böyle gün be gün savrula savruıla, bir gün sahil kıyısına yaklaşmış küçük dalga. Ve o an uzağa baktığında, kendisinden çok daha büyük dalgaların bile, kıyıya vurduklarında kaybolup gittiklerini görmüş, tarifsiz bir korku içinde. Sonra kendi kendine yüksek sesle haykırmış; ‘’aman tanrım! Koca dalgalar bile yok olup giderken ne yapacağım şimdi ben !’’ Orada onu gören ve söylendiğini duyan başka bir dalga yanına yaklaşıp küçük dalgaya sorunun ne olduğunu sormuş ve küçük dalganın anlatısnı dinlemiş. Gülümseyerek demiş ki ‘’ Ey küçük dalga, ne diye kaygılanıyorsun ! Sen sadece bir dalga değilsin ki ‘ Sen bu denizin bir parçasısın !’’  Bu öyküdeki  küçük dalga gibi sahile  vurmaktan korkmak yerine, bu muazzam büyüklükteki denizin bir parçası olduğumuzu düşünmek, biz insanlara ölümü daha doğal karşılama ve ölüme değişik bir açıdan bakma olanağı sağlayacaktır.’’(1)

 

  Ölüm  bilincine sahip  insanlar için  hayatın her saniyesi değerlidir. Boş  geçirecek her an onun için büyük kayıptır.Yaptığı her neyse onu, son kez yapıyormuş gibi  hissederek yaşar. Hayattan daha çok zevk alır.Yaptığı her işin hesabını bilerek hareket eder. Ölümü  gündeminden çıkaran insan ise hayatı aşırı sahiplenir ki, bu onun gerçek ölümü olur.

 

  Doğan Cüceloğlu  savaşçı adlı kitabında  bir olaydan bahseder ve şöyle der ; Farz edin ki, Parkta karşı masada bir genç oturur ve orda bir kız var, arkadaşları ile sohbet  ediyor, konuşuyor ve gülüyor. Bu kızın çok az bir ömrü kaldığını size söyleseler o kıza karşı neler hissetmeye başlardınız:  Çok farklı değil mi. ? Üzüntü, şefkat, korku. (2) İşte hayata bakışımız o kıza bakışımız gibi olmalı. Bakın görün o zaman  ve ölüm bilinciyle hayata bakışınız nasıl değişiyor.

 

  Ölüm o kadar elzemdir ki , eğer ölüm olmasaydı insanoğlu onu bile icat etmek için uğraşırdı. Çünkü ölüm başka bir hayatın kaynağıdır. Üstad Necip Fazıl Kısakürek’in dediği gibi  " Ölüm güzel şey; budur perde ardından haber. Hiç güzel olmasaydı ölür müydü Peygamber ? Ölmeden evvel ölenlerden olmak güzeldir.  Bunu da en iyi ölenler bilir !

 

  1. 1-blog.milliyet.com.tr / Arda İNAL
  2. 2-www.diyaloggazetesi.com/ Dr.Nurçin İNCİRLİ

    

Bu yazı toplam 2416 defa okunmuştur.
Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

MyMemur Haber Sitemiz 5651 sayılı "internet Ortamında Yapılan Yayınların Düzenlenmesi ve Bu Yayınlar Yoluyla işlenen Suçlarla Mücadele Edilmesi Hakkında" Kanunun 2/f maddesi uyarınca 'içerik Sağlayıcıdır'. Tüm üyeler yaptıkları yorumlardan şahsen kendileri sorumlu olup, talep halinde sitemiz kaynaklarında olan, gerekli iletişim bilgileri Adli ve İdari Makamlara sunulacaktır. UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren yorumlar onaylanmaz.