Ölüm Yardımı Detayları!

Ölüm yardımı, SGK’ya bağlı olarak çalışmış olan kişilerin ölümleri halinde üstüne hak sahiplerine veya daha önceden belirtilmiş olan kişilere SGK tarafından yapılan ödemeye denir. İşte detaylar...

66957
Abone Ol
Daha Fazla

Ölüm Yardımını Kimler Alabilir?

SGK’ya bağlı olarak çalışan bir kişinin ölmesi durumunda ölüm yardımını alacak olan kişiler cenaze sahibi olan ilk olarak eşi, eşi yoksa çocukları, eşi ve çocukları yoksa anne ve babasına eğer anne babası da yoksa kardeşlerine ve yakınlarına ödenen paradır. Bu yardımı ve yan cenaze yardımı 4-A’lı olarak çalışanlar, devlet memurları ve yardımın miktarı çalıştığı kurum ve ödeme miktarına göre farklılık gösterebilir. Ölen sigortalı olan kişin bu aylığa sırasıyla şöyle başvuru yapabilir: Eşi, Çocukları, Anne ve Babası başvurabilir.

Ölüm Yardımını Kimler Alabilir?
Ölüm Yardımını Kimler Alabilir?

Yardımı alacak olan çocukları için bazı şartlar vardır. Buradaki şartlar şöyle belirlenmiştir.

  • Evlilik durumuna bakılmaksızın 18 yaşını, ortaöğrenim gördüğü takdirde 20 yaşını, yükseköğrenim görmesi takdirde 25 yaşına kadar alabilirler.
  • Evlilik durumuna bakılmaksızın sağlık kurulunun vereceği rapor ile %60 oranında çalışma gücünü yitirmiş tespit edilen çocuklar alabilir.
  • Kız çocukları sigortalı işe başlayana kadar ya da resmi nikah olana kadar yardım alabilir.

Ölüm Yardımına Başvuru Şartları Nelerdir?

Yardım başvuru şartları SGK tarafından aşağıdaki şartlarda belirtilmiş şekilde açıklanmıştır:

  • İş kazası ya da meslek hastalığı sonucu,
  • Sürekli iş göremezlik geliri, malullük veya yaşlılık aylığı alıyorken,
  • Kendisi için en az 360 gün malullük, yaşlılık ve ölüm sigortası primi bildirilmişken.

Ölüm Yardımı Başvuruları Nereye ve Nasıl Yapılır?

Nereye ve Nasıl Yapılır?
Nereye ve Nasıl Yapılır?

Yardım verilebilmesi için, ölen kişinin hak sahipleri tarafınca ölüm tarihi yazılı bir dilekçe ile Sosyal Güvenlik İl Müdürlüğü’ne veya Sosyal Güvenlik Merkezine başvuruda bulunması gerekmektedir.

Ölen sigortalının ölüm tarihi nüfus kütüğüne işlenmemişse dilekçe ile beraber ölen sigortalının ölüm tarihini ilgili makamlara düzenlenmiş olan ölüm belgesinin kuruma iletilmesi gerekmektedir.

Ölüm Yardımında Zaman Aşımı Var mı?

En önemli noktalardan biri zaman aşımının olmasıdır. Yardımın zaman aşımı, sigortalının ölüm tarihinden itibaren 5 yıldır. 5 yıl içinde gerekli yerlere başvuru yapılmadığı takdirde yardım hakkı kaybedilmiş olur.

Ölüm Yardımının Kesilmesi

Ölüm yardımının kesilmesi başka bir kişiyle resmi nikahlı olması durumunda ya da dini nikah kıyarak veya sadece birlikte nikahsız olarak başka bir kişiyle birlikte yaşadığı zaman bu fark edilirse alınan yardım kesilir ve verilen yardımların faiziyle birlikte geri ödenmesi istenir. Daha sonrada ölen eşinden kalan yardımdan bir daha faydalanamaz.

https://www.mymemur.com.tr/dogum-parasi-sartlari-ve-diger-detaylar-122998h.htm

Bu Yazıya Tepki Ver

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Giriş Yap

My Memur ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!