1. HABERLER

  2. TEKNOLOJİ HABERLERİ

  3. On adımda fotoğrafçılık öğrenmek
On adımda fotoğrafçılık öğrenmek

On adımda fotoğrafçılık öğrenmek

Fotoğraf çekmekten hoşlanıyor ve kendinizi bu alanda yetiştirmek istiyorsunuz. İşte bu hobinizi geliştirmek için yapabileceğiniz

A+A-

 Fotoğraf çekmekten hoşlanıyor ve kendinizi bu alanda yetiştirmek istiyorsunuz. İşte bu hobinizi geliştirmek için yapabileceğiniz 10 maddelik bir çalışma takvimi.

1. KAMERANIZI TANIYIN

Fotoğraf makineniz fotoğraf çekerken kullandığımız en önemli araç. Dolayısı ile bu aracı ne kadar iyi tanırsanız, o kadar verimli kullanabilirsiniz. Günümüzde kullandığımız fotoğraf makineleri diyafram, perde hızı ve odak mesafesi gibi temel ayarların dışında,  daha iyi fotoğraf çekmenize yarayacak bir çok yardımcı özellik ile donatılmış durumda.Fotoğraf çekmek hiçbir zaman sadece denklanşöre basmak değildir. Alan derinliği kontrol düğmesi, pozlama kilidi gibi kolaylaştırıcı özellikleri fotoğraf çekerken kullanmak size hız ve daha iyi fotoğraf çekme imkanı sağlayacaktır. Bu ve benzeri bilgilere en kolay yoldan fotoğraf makinenizin kullanım kılavuzunu okuyarak ulaşabilirsiniz.

canon-fotograf-makinesi-003.jpg

2. TAKVİM YAPIN

Fotoğraf makineniz ile ilgili öğrendiğiniz şeyleri pekiştirmenin ve daha iyi kavramanın en kolay yolu, sık sık bu bilgileri kullanmaktır. Fotoğraf ile ilgili bilgileri kullanmanın yöntemi ise fotoğraf çekmektir. Fotoğraf çekmeyi bir disiplin haline getirerek bilgilerinizi pekiştirebilir ve unutmayı engelleyebilirsiniz.

3. FOTOĞRAF YARIŞMALARINA KATILIN

Fotoğraf yarışmalarına katılmak hem eğlenceli bir aktivite hem de fotoğraf öğrenmek için harika bir yoldur. Aslında size yorum ve geri bildirim sağlayacak yarışmalar aramak gerek. Fotoğraf yarışmalarının en önemli özelliği bir konu etrafında fotoğrafların çekilmesi gerektiğidir. Böylece hiç aklınıza gelmeyen bir konuda sizi fotoğraf çekmeye iten bir motivasyon ortaya çıkar.

4. EN İYİ GÖRÜNTÜLERİ SEÇİN VE SIRALAYIN

Fotoğraf arşivinizi açın ve en iyileri olduğunu düşündüğünüz 25 fotoğraf seçerek bunları bastırın. Rastgele sıralayın ve arkadaşlarınıza gösterin. Fotoğrafları izleyen dostlarınızdan onları sıralamalarını isteyin. Sıralama sonucunda ortaya çıkan fotoğrafları neden seçtiklerini arkadaşlarınıza sorun. Böylece o fotoğrafları çekerken ve izlerken sizin aklınıza gelmeyen yeni fikirler ortaya çıkacaktır. Fotoğraf çekmek için, herşeyden önce fotoğrafçının yeni fikirlere ihtiyacı vardır. Bu çalışma aynı zamanda çevrenize sizin fotoğraf tarzınız hakkında da bilgi verecektir.

5. DİĞER FOTOĞRAFÇILARIN ÇALIŞMALARINI TAKİP EDİN

Fotoğraf eğitiminin bir diğer ayağı ise, “Göz Eğitimi”ni sağlamaktır. Flickr ve 500px gibi sitelerden birkaç fotoğraf seçin ve onları analiz etmeye çalışın. Bu çalışmada fotoğrafların nasıl çekildiğinden çok sizin beğeninizi sağlayan ortak noktaları bulmaya çalışın. Fotoğraf izlemek ve analiz etmek başarılı fotoğraflar çekmek için yapılacak en önemli işlerden birisidir.

11111-009.jpg

6. BİR FOTOĞRAF KULÜBÜNE KATILIN VE FOTOĞRAFA ÇIKIN

Fotoğrafçılıkta başarıya ulaşmanın bir diğer yöntemi ise başkalarıyla deneyimlerinizi paylaşmaktır. Bunun için bulunduğunuz yerdeki bir fotoğraf derneğine üye olarak veya bir fotoğraf kulübüne katılarak arkadaş çevrenizi genişletmeniz gerekir. Bu arkadaş grubu sizinle ortak duygular paylaştığı için, birlikte fotoğraf çekimine çıkmak için doğal bir motivasyon oluşturacaktır. Bu etkinlikler de farklı fotoğraf tekniklerini öğrenme fırsatı bulacağınız gibi, farklı fotoğraf ekipmanlarını görme ve deneme imkânı da olabilir. Bu yöntem eğlenceli ve fotoğraf öğrenmek için harika bir yoldur.

7. HER HAFTA YENİ BİR FOTOĞRAF TEKNİĞİ ÖĞRENİN

Fotoğraf çekmek için birçok fotoğraf tekniği var. Artık internet yardımı ile bu fotoğraf tekniklerini keşfetmek ve öğrenmek çok kolay. Öncelikle bu teknikler için hazırlanmış videoları izleyerek işe başlayabilirsiniz. Bu videolar size adım adım rehberlik edecektir. Tabi bu teknikleri sadece izlemek yetmez fırsatını bulunca uygulayarak bilgiyi pekiştirmek gerekir.

trtulaydoc3_nilufer-005.jpg

8. GECE FOTOĞRAFÇILIĞI

Gece fotoğraf çekmek bir çok yönü ile zor gibi görünsede aslında öğrendiklerinizi pekiştirmek için en eğitici yollardan birisidir. Makinenizin ISO performansını test etmek, diyaframı dengelemek ve perde hızınının fotoğrafa etkisini görmek için gece fotoğrafçılığı biçilmiş kaftandır. Gece fotoğrafında bir tripod kullanmak zorunda olduğunuzu unutmayın. Bu deneyim sonunda farklı ekipmanlar ve ayarlar kullanarak kendinizi geliştirebilir, teorik bilgilerinizi güçlendirebilirsiniz.

 

9. UZMANLIK KONUSU SEÇİN

Kendinize fotoğraf konusunda bir uzmanlık konusu seçerek araştırma, uygulama ve deneyim bilgisine ulaşabilirsiniz. Bir alanda fotoğraf üretmek için öncelikle o fotoğraf türünü iyice araştırmak ve bol bol denemeler yaparak pratiklik kazanmak gerekir. Uzmanlaşmak zaman içinde fotoğrafta derinleşmenizi, yaptığınız işten daha fazla zevk almanızı sağlayacaktır, hem belli mi olur belki böylece profesyonel fotoğraf dünyasına da adım atmış olursunuz. Bu deneyimler sizde bir disiplin oluşturacak fotoğrafın farklı alanlarına kulaç atmanızı sağlayacaktır.

10. FOTOĞRAFLARINIZI PAYLAŞIN

Birisinin sizin fotoğraflarınıza bakması ve onları yorumlaması, fotoğraf eğitimi için en önemli yöntemlerden birisidir. Çektiğiniz fotoğrafları paylaşmanın birçok yöntemi var. Bunun için Sosyal medyayı kullanabileceğiniz gibi kendinize basit bir web sayfası hazırlayarak çalışmalarınızı burada da sergileyebilirsiniz. Fotoğraflarınızı farklı ortamlarda paylaşarak buradan gelecek yorumlarla motive olabilirsiniz.

Unutmayın fotoğraf eğitimi hayat boyu süren bir deneyimdir. Eğitim önce insanın kendisinde başlar. Yorum ve önerilerinizi yazarak yazımıza destek olabilirsiniz.

 

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

MyMemur Haber Sitemiz 5651 sayılı "internet Ortamında Yapılan Yayınların Düzenlenmesi ve Bu Yayınlar Yoluyla işlenen Suçlarla Mücadele Edilmesi Hakkında" Kanunun 2/f maddesi uyarınca 'içerik Sağlayıcıdır'. Tüm üyeler yaptıkları yorumlardan şahsen kendileri sorumlu olup, talep halinde sitemiz kaynaklarında olan, gerekli iletişim bilgileri Adli ve İdari Makamlara sunulacaktır. UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren yorumlar onaylanmaz.
İlgili Haberler