Ön Yazı ya da Kapak Yazısı Nasıl Yazılır?

Ön yazı başvuru yapılan işe göre özel olarak hazırlanmalı ve içeriğinde yazıyı yazan kişiye ait kişisel bilgiler arasında tecrübe ve beceriler bulunmalıdır. Çok uzun bir yazı olmadan kısa ve öz olarak hazırlanabilir. Ön yazının hangi pozisyonla ilgilenildiği, nedeni ve işe uygunluğunun da anlatılmasıyla özgünleştirilebilir.

Ön Yazı ya da Kapak Yazısı Nasıl Yazılır?
Ön Yazı ya da Kapak Yazısı Nasıl Yazılır?
Abone Ol
Daha Fazla

İlk izlenimin önemli olduğu bu hususta ön yazı da bu yüzden önem kazanmaktadır. Ön yazılarda etkili olabilmek için neden o işe başvurulduğu ve o işe neden başvuru yapıldığı düzgün bir dille anlatılmalıdır.

Unutulmaması gereken bir diğer şey de alım yapacak olan kişi başvuranı tanımamaktadır. Bu yüzden amaç işi istemediğini belirtmek ve o işe uygunluğu dile getirmektir. Bu durum ise yazıda mümkün olduğunca amaçtan uzaklaşmadan yazılmalıdır. İş ilanlarında istenilen kriterler kişinin becerileriyle uyuşmalıdır ve yazıda belirtilmelidir. Buna göre de örnekler verilmelidir.

Ön Yazı ya da Kapak Yazısı Nasıl Yazılır?

Ön Yazı ya da Kapak Yazısı Nasıl Yazılır?
Ön Yazı ya da Kapak Yazısı Nasıl Yazılır?

Herkesin yazısı kişinin kendi özelliklerini belirttiğinden farklı işlere yönelik olunmasından dolayı aynı format içinde birçok ön yazıyı hazırlayabilir. Aslında direkt anlamı budur. Benzer özelliklerin taşındığı kişiler işverenin gözünde fark yaratmamaktadır. Bu yüzden fark yaratacak bilgiler bulunması ön yazıyı yazan kişi için ayrıcalık oluşturacaktır.

Güzel bir ön yazıyla kişiliği, farkları ortaya koyabilir, işverene daha iyi anlatım sağlayarak öne geçilebilmektedir.

Formatı Nasıl Olur?

Ön Yazı Formatı Nasıl Olur?
Formatı Nasıl Olur?

Bu format, düşünceleri organize etme açısından yazıyı yazacak olan kişilere yol gösterecektir. İçerik tamamen kişiye ait olmalıdır.

Giriş

Sayın İlgili,

Başlangıç kısmı

Bu bölüm kapsamında hangi pozisyon için başvuru yapıldığı ve neden işveren kişiyi iş görüşmesine çağırmalıdır sorusuna yanıt verilmelidir.

İlk paragraf yazısında neden bu yazıyı yazılmalı sorusuna dair bilgi içermelidir. İş ilanının nerede görüldüğü ve pozisyona neden başvurmaya karar verildiği bahsedilmelidir.

Orta Paragraf

Ön yazının bu bölümünde işverene işle ilgili önerilerinizi sunmak gerekir. Hangi özelliklerin başvurulan işe neden uygun olduğu belirtilmeli ve işin ihtiyaçları ve kişinin yetenekleri arasında da güçlü bağlantılar kurulmalıdır.  Birey kendini anlatan cümlelerini kanıtlarla desteklemeye çalışarak iyi olduğu düşünülen konular anlatılmalıdır. Kişi özgeçmişle ilgili beraber değerlendirilen konularda tutarlı olunmalı ama özgeçmişteki bilgileri de sürekli tekrar etmemeli.

Son Paragraf

Ön yazının sonuç cümlesinde pozisyona başvuruyla ilgilenilen yetkiliye teşekkür ederek sonlandırma yapılabilir ve gelişmeler hakkında bilgi beklendiği de son olarak yazıya eklenebilir.

İsim ve soy ismin yazılıp, teşekkür ve imzayla yazı sonlandırılabilir.

Örnek:

Bu tür bir ön yazı belirli bir pozisyonlar için kullanılmasının yanında genel başvurular için de kullanılabilir.

Sayın Yetkili,

İlgili siteden “….” yayınlanan “Medya İletişim Uzmanı” ilanınızla ilgileniyorum.

ABC firması kapsamında iki yıldır “İletişim Uzmanı Yardımcısı” olarak çalışmaktayım. Çalıştığım zaman içerisinde birçok makale yazmanın yanı sıra yazarları da organize etmeyle de sorumluydum. Her hafta düzenlediğim basın bültenlerini yazarlara göndererek aboneliklerle ilgilendim. İnternette yer alan yazılarıma sizlere bilgi verdiğim internet adreslerinden ulaşım sağlayabilirsiniz:

URL www……

URL www……

Grubunda bulunduğum direktörüm Y kişisine asistanlık ederken (öğrenilen bütün işlerin edinilen tecrübesi) yazılmalıdır.

Mülakata katılım sağlayarak tanışmayı ve işin becerilerine uygunluğu hakkında sizlerle konuşmayı çok isterim. Ekstra bilgi isterseniz iletişim bilgilerimden bana ulaşabilirsiniz.

Zaman ayırdığınız için teşekkür ederim.

Ad Soyad ve İmza

Bu örnek gibi yazılan ön yazılarda özgünlüğe ve farklılığa dikkat ederek yazdığınız yazılarda ayrıcalık oluşturarak ön plana çıkma ihtimaliniz artış gösterecektir. Bu yüzden içeriklerde kısa, yalın ve açık anlatımla da yazılmasına dikkat edilmelidir.

Bu Yazıya Tepki Ver

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Giriş Yap

My Memur ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!