Online Sertifikalar İşe Yarıyor mu?

Bulunulan dönem içinde gelişen teknoloji ile işlemlerin genel anlamda online ortamda işlemler yapılmaya başlanmıştır.

Online Sertifikalar İşe Yarıyor mu?
Online Sertifikalar İşe Yarıyor mu?
Daha Fazla Göster

Eğitim almak isteyen kişilerin uzaklık gibi nedenlerden dolayı katılamama sorunlarına ya da başka işe yarar faaliyetlerin sürdürülmesine yardımcı olur. Online sertifikalar sayesinde kişi eğitim konusunda sınırsız ulaşım sağlayabilir.

Online Sertifika Nedir?

Online Sertifika Nedir?
Online Sertifika Nedir?

Üniversitelerin ya da kurumların tarafından verilen online eğitim programları sonrasında başarılı olan eğitim alanlara verilen belgelere online sertifika denir. Özellikle son yıllarda online eğitim programları sonrası verilen online sertifikalar daha da önemli hale gelmektedir.

Online Sertifika Nasıl Alınır?

Şu an ki dönem içerisinde rekabetçi iş arama koşulları altında CV’ye eklenmesi gereken sertifikalar kişiyi daha profesyonel göstermektedir. Bu konuda online sertifikalar kişinin en büyük yardımcısı olur. Son zamanlarda işe alım sürecinde CV’ler incelendiğinde alanında oluşturulan CV’ler ne kadar çok olursa insan kaynakları artık o kişiye daha fazla yönelim göstermektedir.

Online sertifika alabilmek için ilk olarak yapılması gereken hangi alanda sertifika sahibi olmak istenildiği düşünülüp karar vermek olmalıdır.

Online Sertifikaların Avantaj ve Dezavantajları

Online Sertifikaların Avantaj ve Dezavantajları
Online Sertifikaların Avantaj ve Dezavantajları

Zaman: Sertifikaya sahip olmak isteyen adaylar ister fabrikada çalışan olsun isterse de denizde kaptan görevinde olsun hiç fark etmeden ihtiyaç duyulan tek şey bir internet ağı. Olmaktadır. O da artık bulunan dönem içinde ulaşılabilirlik açısından oksijen kadar kolay ulaşım sağlanacak bir duruma gelmiştir. Yapılması gereken tek şey boş zaman yakalayıp, eğitim zamanını belirlemek olur. Eğitimi istenilen saatte almanın ve bunun belirleyicisi olmanın avantajı durumu cazip cazip ve motive edici kılan bir faktör olmuştur.

Konum: Bir şeyleri öğrenme konusunda mekan sıkıntıları, x kuşağı ve y kuşağı için ciddi problemler yaratmaktadır. Bu yüzden uzaktan eğitim ile mesafe problemi ortadan kalkmakla birlikte yetişilemediği için gidilemeyen dersleri ve paralar da boşa gidiyor diye çekilen vicdan azaplarında avantaj olmuştur. Dahası bir sınıfa hapsolmaktan kurtularak önünüze kadar gelen dersler ile işten izin almak, okul derslerinden fırsat bulamamak ya da çocuğu kime bırakacağım şimdi? gibi problemlerle karşılaşmak zorunda kalınmıyor. Konfor alanınızda önünde çayınız, kahveniz ve tam konsantrasyon halinizle eğitim alma lüksüne sahip oluyorsunuz. Bütün bunlar eğitimciler için geçerli olan günümüzde dahi tartışmanın bu hususta sürdüğü ”sınıf ortamı stresi’‘ kavramı böylece ortadan kalkmış bulunmaktadır.

Teknolojik Avantajı Nedir?

Teknolojik Avantajı Nedir?
Teknolojik Avantajı Nedir?

Teknolojinin sağladığı imkanlar sayesinde zengin görsel ve işitsel tasarımların eğitimi çekici hale gelmekte ve öğrenmeyi zevkli yapmaktadır. Öğrenenin kontrol edebildiği hatta seçebildiği yardımcı ders unsurları öğrenme ve kavrama hızını artırmaktadır. Canlı dersler sayesinde eş zamanlı etkileşimlerin olumlu sonuçları ile parmak kaldırıp görülmemek ve doğru cevabı söyleyip duyulmamaktan kurtarmaktadır.

Eğitimleri alanlar fikri anında iletebilir ve aynı kanaldan eş zamanlı cevap alabilir. Bir fikre katkıda bulunabilmekte veya eğitmeni farklı açılarda bilgi vermesi için yönlendirebilmektedir. Kayıttan video izlendiğinde bile kontrol eğitimi alanın elinde kalmaktadır. Bir tıkla durdurulabilen videolar not alıp devam edebilme ve anlaşılmayan yerin defalarca tekrar edilebilmesine olanak tanımaktadır. Öğrenme ortamı içerisinde görsel ve işitsel bilişim kolaylıkları ile desteklenen ve eğitilen, öğrenme arasındaki etkileşim, üst düzeylere kadar çekilebildiği görüşü eğitim bilimciler tarafından da desteklenmektedir.

Dezavantajları

Güçlü Motivasyon ve Disiplin: Her alanda tüm eğitim materyaller katılımcılar tarafından yönetilmelidir. Bu, gelişmiş iradede, sorumluluklar ve özdenetim gerektirecektir ve bu da kontrolü sağlayamayan bireyler öğrenmede problem yaşayabilir.

Pratik Bilgi Eksikliği: Pratik alıştırmayı gerektiren uzmanlıkları uzaktan öğretmek kolay değildir ve bu da modern simülatörlerin gelecekte olacak doktorlarının ya da öğretmenlerinin yerini alamayacağını gösterir. Mutlaka pratik uygulamalar için yüz yüze bulunmak, materyale dokunmak gerekir.

Sertifika Geçerliliği: Bazen online eğitimlerle elde edilen bir sertifika için geçerlilik ya da eğitmenlerin güvenilirliği yeterli gelmeyebilir. Bu yüzden eğitmen için kimlik bilgileri ve katılımı planlanan uzaktan eğitim kurumunun kullanıcı yorumlarını incelemek iyi fikir olacaktır.

Aşçılık Sertifikası Nasıl Alınır?

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
vir_sl_
Virüslü
Online Sertifikalar İşe Yarıyor mu?

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Uygulamayı Yükle

Uygulamamızı yükleyerek içeriklerimize daha hızlı ve kolay erişim sağlayabilirsiniz.

Giriş Yap

My Memur ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!