1. HABERLER

  2. BİLGİ DEPOSU

  3. NE İŞ YAPAR?

  4. Optisyenlik Nedir- Optisyenler Ne İş Yapar
Optisyenlik Nedir- Optisyenler Ne İş Yapar

Optisyenlik Nedir- Optisyenler Ne İş Yapar

Üniversite sınavlarına hazırlanan henüz kendine bir bölüm seçmemiş olan adayların, meslek listesine alabilecekleri bir bölüm olan optisyenlik nedir? Optisyenler ne iş yapar? Optisyen olmak için hangi bölümü okumak gerekir?

A+A-

Uzman göz doktorları tarafından verilen reçetelerde yazılı gözlük camlarının, her türlü lenslerin, optik görme gereçlerinin ve gözlük çerçevelerinin hastaya sunulmasını sağlayan kişiye Optisyen denir. Aynı zamanda standartlara uygun olarak gözlük montajı yapar, onarır, tespitini yapar. Optik gereç kullanıcılarına ait kayıtları tutar gerektiğinde kurumlara bilgi verir.

Optisyen olmak için hangi bölümü okumak gerekir? Optisyen olmak isteyen kişilerin Sağlık Meslek Yüksekokullarında Optisyenlik bölümü eğitimi almaları gerekmektedir. Eğitimin süresi 2 yıldır. Bu programın amacı gözlükçülük alanında çalışacak ara eleman yetiştirmektir. Optisyenlik bölümünü bitirenlere Optisyen unvanı verilir. Mezun olduktan sonra dikey geçiş sınavı ile Fizik ve sağlık Eğitimi Bölümlerine gidebilirler.

Bildiğiniz gibi gözlerimiz bizim Dünya ile iletişimimizi sağlayan önemli bir duyu organımızdır. Göz rahatsızlığı söz konusu olunca da aklımıza ilk gelen gözlük olmaktadır. Durum böyle olunca Optisyenlik mesleği ön plana çıkmaktadır. Optisyenler kendi iş yerlerini açabildikleri gibi başka gözlükçülerin yanında da çalışabilirler.

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

MyMemur Haber Sitemiz 5651 sayılı "internet Ortamında Yapılan Yayınların Düzenlenmesi ve Bu Yayınlar Yoluyla işlenen Suçlarla Mücadele Edilmesi Hakkında" Kanunun 2/f maddesi uyarınca 'içerik Sağlayıcıdır'. Tüm üyeler yaptıkları yorumlardan şahsen kendileri sorumlu olup, talep halinde sitemiz kaynaklarında olan, gerekli iletişim bilgileri Adli ve İdari Makamlara sunulacaktır. UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren yorumlar onaylanmaz.
5 Yorum