1. HABERLER

  2. GÜNCEL

  3. Orman, Gıda, Tarım ve Hayvancılık Alanında Lisans Tamamlama Talebi
Orman, Gıda, Tarım ve Hayvancılık Alanında Lisans Tamamlama Talebi

Orman, Gıda, Tarım ve Hayvancılık Alanında Lisans Tamamlama Talebi

Sağlık ve İlahiyat lisans tamamlama hakkından sonra Orman, gıda, tarım ve hayvancılık alanında da lisans tamamlama hakkı verilmesi için adaylar gün sayıyor. TBMM’ye verilen kanun teklifinin yasalaşması için destek şart!

A+A-

2547 sayılı yükseköğretim kanununda değişiklik yapılmasına dair kanun teklifi 16 Ekim 2018 tarihinde MHP Milletvekili Sayın İsmail Faruk Aksu tarafından TBMM Plan ve Bütçe Komisyonuna verilmişti.

Orman, gıda, tarım ve hayvancılık alanında ön lisans eğitimini tamamlayanlara eğitimleriyle ilişkili alanlarda lisans tamamlama hakkı tanınması amacıyla verilen kanun teklifi “Milli Eğitim, Kültür, Gençlik ve Spor Komisyonu ile Tarım, Orman ve Köyişleri Komisyonuna” 30 Ekim 2018 itibarıyla gelmesinin ardından bir an önce görüşülmesi ve teknikerlerin lisans tamamlama hakkının bir an önce hayata geçirilmesi isteniyor.

Teknikerlere lisans tamamlama kanun teklifinin temel amacı: Kanun Teklifi ile gıda, tarım, orman ve hayvancılık alanında ön lisans eğitimi veren programlardan mezun durumda olanlardan isteyenlere, Yükseköğretim Kurulunun belirleyeceği alanlarda lisans tamamlama eğitimi yaptırılmasının sağlanması amaçlanmaktadır.

Sağlık ve İlahiyat alanında lisans tamamlama hakkının Orman, gıda, tarım ve hayvancılık alanındaki TEKNİKERler için de verilmesi ivedilikle bekleniyor. Kanun teklifine dair detaylar şu şekildedir:

2 yıl süreli eğitim veren yükseköğrenim kurumlarından (Önlisans) mezun olanlar, kamu kurumlarında ve özel sektörde çeşitli alanlarda istihdam edilebilmektedirler.

Ön lisans mezunu olarak işe girdikten sonra veya çeşitli sebeplerle üst öğrenim yapma imkanı bulamayanlardan bazıları için zaman içerisinde üst öğrenim tamamlama imkanı sunulmuştur.

Bu kapsamda, 19 Kasım 2014 tarihli ve 6569 sayılı Kanunla, sağlık alanında ön lisans diploması alanlardan ebelik ve hemşirelik programlarından mezun olanlara kendi alanlarında, diğerlerine ise Yükseköğretim Kurulunun belirleyeceği, ebelik ve hemşirelik programları dışındaki ilişkili alanlarda lisans tamamlama eğitimi yaptırılması imkanı tanınmıştır.

Ayrıca, 9 Mayıs 2018 tarihli ve 7141 sayılı Kanunla, ilahiyat önlisans programından mezun olanlara ilahiyat fakültesi ve aynı programı uygulayan fakültelerde, eşdeğer alanlarda lisans tamamlama eğitimi yaptırılması imkanı getirilmiştir.

Sağlık ve ilahiyat alanlarında önlisans yapmış olanların lisans tamamlayabilmesi sağlanırken, gıda, tarım, orman ve hayvancılıkla ilgili alanlarda önlisans eğitimi veren programlardan mezun olanlara bu imkanın tanınmamış olması, birlikte ve aynı kurumlarda çalışma durumunda da olan personel bakımından eşit olmayan bir uygulamayı da ortaya çıkarmıştır.

Öte yandan, 2015 yılında imzalanan ve kamu görevlilerinin mali ve sosyal haklarıyla ilgili olarak 2016-2017 yıllarına ilişkin belirlemeler içeren 3.Dönem Toplu Sözleşmenin Tarım ve Ormancılık Hizmet Kolu Bölümü’nün 10.maddesinde “Tekniker unvanlı kadrolarda bulunan personelin lisans tamamlayabilmeleri hususunda YÖK’le çalışma yapılacaktır” denilmiş, ancak bu karar çerçevesinde ilgili kurumlarca yapılan toplantılardan somut bir sonuç alınamamıştır.

Bu itibarla, gıda, tarım, orman ve hayvancılık alanında ön lisans eğitimi veren programlarından mezun durumda olanlardan talepte bulunanlara, eğitimleri ile ilgili olmak üzere Yükseköğretim Kurulunun belirleyeceği alanlarda lisans tamamlama eğitimi yaptırılması konusunda yasal düzenleme yapmak suretiyle, söz konusu alanlarda önlisans eğitimi görmüş olanların üst öğrenim yapamamış olmalarından kaynaklı mağduriyetleri giderilmiş olacaktır.

2547 Sayılı Yükseköğretim Kanununda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Teklifi.

MADDE 1- 4 Kasım 1981 tarihli ve 2547 sayılı Yükseköğretim Kanununa aşağıdaki geçici madde eklenmiştir.

Geçici Madde 75- Bu maddenin yürürlüğe girdiği tarih itibarıyla gıda, tarım, orman ve hayvancılık alanında ön lisans eğitimi veren programlardan mezun durumda olanlara, istekleri halinde eğitimleriyle ilişkili olmak üzere Yükseköğretim Kurulunun belirleyeceği alanlarda lisans tamamlama eğitimi yaptırılır. Bu eğitimin usul ve esasları ile her yıl tahsis edilecek kontenjanlar Yükseköğretim Kurulu tarafından belirlenir.

MADDE 2- Bu Kanun yayımı tarihinde yürürlüğe girer.

MADDE 3- Bu Kanun hükümlerini Cumhurbaşkanı yürütür. Kanun teklifi tam metni için TIKLAYINIZ.

İlgili Haberler

HABERE YORUM KAT

MyMemur Haber Sitemiz 5651 sayılı "internet Ortamında Yapılan Yayınların Düzenlenmesi ve Bu Yayınlar Yoluyla işlenen Suçlarla Mücadele Edilmesi Hakkında" Kanunun 2/f maddesi uyarınca 'içerik Sağlayıcıdır'. Tüm üyeler yaptıkları yorumlardan şahsen kendileri sorumlu olup, talep halinde sitemiz kaynaklarında olan, gerekli iletişim bilgileri Adli ve İdari Makamlara sunulacaktır. UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren yorumlar onaylanmaz.
5 Yorum
Önceki ve Sonraki Haberler