1. HABERLER

  2. MEVZUAT

  3. Orman, Gıda, Tarım ve Hayvancılık Alanında Önlisans Mezunlarına Lisans Tamamlama Hakkı Bekleniyor
Orman, Gıda, Tarım ve Hayvancılık Alanında Önlisans Mezunlarına Lisans Tamamlama Hakkı Bekleniyor

Orman, Gıda, Tarım ve Hayvancılık Alanında Önlisans Mezunlarına Lisans Tamamlama Hakkı Bekleniyor

2547 Sayılı Yükseköğretim Kanununda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Teklifi” ile orman, gıda, tarım ve hayvancılık alanında önlisans eğitimini tamamlayanlara eğitimleriyle ilişkili alanlarda lisans tamamlama hakkı tanınması kanun teklifi!

A+A-

6 Ekim 2018 tarihinde TBMM Plan ve Bütçe Komisyonuna sunulan “2547 Sayılı Yükseköğretim Kanununda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Teklifi” ile orman, gıda, tarım ve hayvancılık alanında önlisans eğitimini tamamlayanlara eğitimleriyle ilişkili alanlarda lisans tamamlama hakkı tanınması amaçlanıyordu. 1 buçuk yıldır kanun teklifinin komisyonlarda genel kurula gelerek yasalaşmasını bekleyen önlisans mezunları için 2020 yılı milad olsun.

30 Ekim 2018 tarihinde Esas Komisyon  Milli Eğitim, Kültür, Gençlik ve Spor Komisyonu Tarım, Orman ve Köyişleri Komisyonuna gelen kanun teklifi ile ilgili olarak adaylar adına “My Memur” olarak konuyu tekrar gündeme getirmek istiyoruz.

İşte orman, gıda, tarım ve hayvancılık alanlarındaki önlisans mezunlarının lisans tamamlama gerekçeleri:

2 yıl süreli eğitim veren yükseköğrenim kurumlarından (Önlisans) mezun olanlar, kamu kurumlarında ve özel sektörde çeşitli alanlarda istihdam edilebilmektedirler.

Ön lisans mezunu olarak işe girdikten sonra veya çeşitli sebeplerle üst öğrenim yapma imkanı bulamayanlardan bazıları için zaman içerisinde üst öğrenim tamamlama imkanı sunulmuştur.

Bu kapsamda, 19/11/2014 tarihli ve 6569 sayılı Kanunla, sağlık alanında ön lisans diploması alanlardan ebelik ve hemşirelik programlarından mezun olanlara kendi alanlarında, diğerlerine ise Yükseköğretim Kurulunun belirleyeceği, ebelik ve hemşirelik programları dışındaki ilişkili alanlarda lisans tamamlama eğitimi yaptırılması imkanı tanınmıştır.

Ayrıca, 9/5/2018 tarihli ve 7141 sayılı Kanunla, ilahiyat önlisans programından mezun olanlara ilahiyat fakültesi ve aynı programı uygulayan fakültelerde, eşdeğer alanlarda lisans tamamlama eğitimi yaptırılması imkanı getirilmiştir.

Sağlık ve ilahiyat alanlarında önlisans yapmış olanların lisans tamamlayabilmesi sağlanırken, gıda, tarım, orman ve hayvancılıkla ilgili alanlarda önlisans eğitimi veren programlardan mezun olanlara bu imkanın tanınmamış olması, birlikte ve aynı kurumlarda çalışma durumunda da olan personel bakımından eşit olmayan bir uygulamayı da ortaya çıkarmıştır.

Öte yandan, 2015 yılında imzalanan ve kamu görevlilerinin mali ve sosyal haklarıyla ilgili olarak 2016-2017 yıllarına ilişkin belirlemeler içeren 3.Dönem Toplu Sözleşmenin Tarım ve Ormancılık Hizmet Kolu Bölümü’nün 10.maddesinde “Tekniker unvanlı kadrolarda bulunan personelin lisans tamamlayabilmeleri hususunda YÖK’le çalışma yapılacaktır/' denilmiş, ancak bu karar çerçevesinde ilgili kurumlarca yapılan toplantılardan somut bir sonuç alınamamıştır.

Bu itibarla, gıda, tarım, orman ve hayvancılık alanında ön lisans eğitimi veren programlarından mezun durumda olanlardan talepte bulunanlara, eğitimleri ile ilgili olmak üzere Yükseköğretim Kurulunun belirleyeceği alanlarda lisans tamamlama eğitimi yaptırılması konusunda yasal düzenleme yapmak suretiyle, söz konusu alanlarda önlisans eğitimi görmüş olanların üst öğrenim yapamamış olmalarından kaynaklı mağduriyetleri giderilmiş olacaktır.

Kanun Teklifi ile gıda, tarım, orman ve hayvancılık alanında ön lisans eğitimi veren programlardan mezun durumda olanlardan isteyenlere, Yükseköğretim Kurulunun belirleyeceği alanlarda lisans tamamlama eğitimi yaptırılmasının sağlanması amaçlanmaktadır.

MADDE 1- Gıda, tarım, orman ve hayvancılık alanında ön lisans eğitimi veren programlardan mezun

2547 SAYILI YÜKSEKÖĞRETİM KANUNUNDA DEĞİŞİKLİK YAPILMASINA DAİR KANUN TEKLİFİ

MADDE 1- 4 Kasım 1981 tarihli ve 2547 sayılı Yükseköğretim Kanununa aşağıdaki geçici madde eklenmiştir.

“Geçici Madde 75- Bu maddenin yürürlüğe girdiği tarih itibarıyla gıda, tarım, orman ve hayvancılık alanında ön lisans eğitimi veren programlardan mezun durumda olanlara, istekleri halinde eğitimleriyle ilişkili olmak üzere Yükseköğretim Kurulunun belirleyeceği alanlarda lisans tamamlama eğitimi yaptırılır. Bu eğitimin usul ve esasları ile her yıl tahsis edilecek kontenjanlar Yükseköğretim Kurulu tarafından belirlenir. ”

MADDE 2- Bu Kanun yayımı tarihinde yürürlüğe girer.

MADDE 3- Bu Kanun hükümlerini Cumhurbaşkanı yürütür.

Kanun teklifi tam metni için TIKLAYINIZ.

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

MyMemur Haber Sitemiz 5651 sayılı "internet Ortamında Yapılan Yayınların Düzenlenmesi ve Bu Yayınlar Yoluyla işlenen Suçlarla Mücadele Edilmesi Hakkında" Kanunun 2/f maddesi uyarınca 'içerik Sağlayıcıdır'. Tüm üyeler yaptıkları yorumlardan şahsen kendileri sorumlu olup, talep halinde sitemiz kaynaklarında olan, gerekli iletişim bilgileri Adli ve İdari Makamlara sunulacaktır. UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren yorumlar onaylanmaz.
3 Yorum
İlgili Haberler