Orman Muhafaza Memuru Nasıl Olunur?

Orman Muhafaza memurları, ormanların korunmasından görevli ve Orman Genel Müdürlüğü Kapsamında memur olarak görev alan kişilerdir. Peki orman muhafaza memuru nasıl olunur, görevleri nelerdir?

Orman Muhafaza Memuru Nasıl Olunur?
Orman Muhafaza Memuru Nasıl Olunur?
Daha Fazla Göster

Orman muhafaza memurları, Orman Genel Müdürlüğü kapsamında kamu personeli olarak çalışan memurlardır. Muhafaza memurlarının ormanların korunması ve bu alanlara zarar verenlerin tespiti gibi önemli görevleri bulunmaktadır. Bunun yanı sıra birçok farklı görevi olan muhafaza memurluğu için belirli şartların sağlanması gerekmektedir. Bu sayede memur olarak görev yapmak isteyen kişiler muhafaza memurluğu alımları yapılması durumunda başvuruda bulunabilmektedirler.

Muhafaza Memurlarının Görevleri Nelerdir?

Orman Muhafaza Memurlarının Görevleri Nelerdir?
Orman Muhafaza Memurlarının Görevleri Nelerdir?

İlgili kanunun ilgili maddeleri incelendiğinde, Orman muhafaza memurlarının oldukça geniş bir alanı kapsayan görevleri olduğu görülmektedir. Bu kişiler, çevrenin korunması ve zarar veren kişilerin tespitinden sorumludur. Bunun yanı sıra orman ürünlerinin korunmasına yönelik geniş bir görev sorumlulukları da bulunmaktadır.

Canlıların Korunması
Canlıların Korunması

Yangınlar ile başa çıkma ve önleme çalışmaları da muhafaza memurlarının görevleri arasında yer almaktadır. Bunların yanı sıra muhafaza memurları, orman içinde yaşamını devam ettiren diğer canlıların korunmasından da sorumludurlar. Doğal ortamında yaşamını devam ettiren canlılar için  korunması da en az kendilerinin korunması kadar önemlidir. Bu sebeple ürünlerinin korunmasından da muhafaza memurları sorumludur.

Orman Muhafaza Memuru Nasıl Olunur?

Orman Muhafaza Memuru Nasıl Olunur?
Orman Muhafaza Memuru Nasıl Olunur?

Devlet kurumlarında muhafaza alanında memur olabilmek için belirli şartların sağlanması gerekmektedir. Bu durumda en önemli şart kişinin belirtilen ön lisans derecelerinden mezun olmasıdır. Orman muhafaza memuru alımlarında genellikle mezun olunan ön lisans programı değerlendirilmektedir. Bu ön lisans bölümleri şu şekilde sıralanabilmektedir;

  • Ormancılık,
  • Fidan ve Fidecilik,
  • Odun dışı ürünleri,
  • Orman ve orman ürünleri,
  • Orman işletmeciliği,
  • Av ve yaban hayatı,
  • Budama ve aşılama.

Bu ön lisans programlarının birinden mezun olunması ve KPSS sınavından gereken puanın alınması ile birlikte muhafaza memuru olunabilmektedir. muhafaza memurluğu alımlarında KPSS sınavından en az 65 ila 70 arasında puan şartı aranmaktadır. Bu şartların sağlanması durumunda,  muhafaza memurluğu ilanlarına başvurulabilmektedir.

Tarım ve Orman Bakanlığı Ne İş Yapar, Görevleri Nelerdir?

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
1
vir_sl_
Virüslü
Orman Muhafaza Memuru Nasıl Olunur?

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Uygulamayı Yükle

Uygulamamızı yükleyerek içeriklerimize daha hızlı ve kolay erişim sağlayabilirsiniz.

Giriş Yap

My Memur ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!