ÖSYM, 2018 DGS Başvuruları Başladı

MYO ve Açıköğertim Önlisans programlarından lisans programlarına devam etmek için ÖSYM tarafından 21 Temmuz'da yapılacak Dikey Geçiş Sınavı 2018 DGS başvuruları başladı. 2018 DGS başvuru kılavuzu ve detaylar için tıklayınız.

featured

2018 yılı için meslek yüksekokulları ile açıköğretim önlisans programları mezunlarının lisans öğrenimine dikey geçiş sınavı (DGS) kılavuzu kapsamında başvurular 16 Mayıs ile 24 Mayıs 2018 tarihleri arasında alınacak.

Kesin kayıt için başvuru ücreti ödeme uyarısı! Başvuru bilgilerinizin ÖSYM Aday İşlemleri Sistemine girilmiş olması başvuru için yeterli değildir. Sınav ücretini süresi içinde yatırmadığınız takdirde başvurunuz tamamlanmamış olacağından sisteme girilmiş olan başvuru bilgileriniz geçersiz sayılacak ve işleme alınmayacaktır.

2018 DGS başvuru ücreti 100 TL olarak açıklandı. 2018 DGS geç başvuru günü 5 Haziran 2018 olarak açıklandı. Geç başvuru günü ücreti de 150 TL olarak aynı gün içerisinde ödenmesi gerekiyor.

2018 DGS başvuru şartları nelerdir? Yükseköğretim programlarına dikey geçiş için başvuracak adaylarda, meslek yüksekokulları ve açık öğretim ön lisans programlarından mezun olmuş olma şartı aranır. O yıl son sınıfta olup da staj dışındaki mezuniyet şartlarını yerine getirmiş olan adaylar da başvurabilir.

Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti (KKTC) meslek yüksekokullarının son sınıf öğrencileri ve mezunları ile aynı koşullarda yurt dışından mezun olup denkliği kabul edilen adaylar da DGS’ye başvurabilirler.

Meslek yüksekokulu son sınıf öğrencileri ve mezunları, kendi alanlarındaki özel yetenek sınavı veya merkezî sistemle öğrenci alan lisans programlarına dikey geçiş yapmak istiyorlarsa DGS’ye girmek zorundadırlar. Özel yetenek sınavı ile öğrenci alan lisans programlarına dikey geçiş de bu kılavuzdaki esaslara göre merkezî olarak yapılır.

Açık öğretim dâhil öğretim süresi dört ve daha fazla yıl olan programlardan ön lisans diploması alan veya alacak olanlar DGS’ye başvuramazlar.

Genel Bilgiler Temel İlke ve Kurallar için TIKLAYINIZ.

TABLO-1.Merkezi Yerleştirme İle Dikey Geçiş Yapılacak Yükseköğretim Lisans Programları için TIKLAYINIZ.

TABLO-1’de Yer Alan Yükseköğretim Lisans Programlarının Koşul ve Açıklamaları için TIKLAYINIZ.

TABLO-2.Ön Lisans Mezuniyet Alanlarına Göre Dikey Geçiş Yapılabilecek Lisans Programları için TIKLAYINIZ.

TABLO-3 Ön Lisans Diploması Alınacak OLan/Alınan Üniversite/Meslek Yüksekokulları için TIKLAYINIZ.

TABLO-4 Ön Lisans Diploması Alınacak Olan/Alınan Program için TIKLAYINIZ.

Aday Başvuru Formu için TIKLAYINIZ.

Sağlık Durumu/Engel Bilgi Formu için TIKLAYINIZ.

Başvuru Merkezleri için TIKLAYINIZ.

Dilekçe için TIKLAYINIZ.

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
vir_sl_
Virüslü
ÖSYM, 2018 DGS Başvuruları Başladı

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Uygulamayı Yükle

Uygulamamızı yükleyerek içeriklerimize daha hızlı ve kolay erişim sağlayabilirsiniz.

Giriş Yap

My Memur ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!