1. HABERLER

  2. SINAV HABERLERİ

  3. ÖSYM, 2018 YKS Ek Yerleştirme Lisans Bölümleri
ÖSYM, 2018 YKS Ek Yerleştirme Lisans Bölümleri

ÖSYM, 2018 YKS Ek Yerleştirme Lisans Bölümleri

Ölçme, Seçme ve Yerleştirme Merkezi (ÖSYM) tarafından 2018 YKS ek yerleştirme başvuruları alınmaya başlayacak. 2018 YKS’de Merkezi yerleştirme ile öğrenci alan üniversitelerin Lisans programlarının tam listesi ve koşulları için tıklayınız.

A+A-

Ölçme, Seçme ve Yerleştirme Merkezi ÖSYM tarafından 2018 yükseköğretim kurumları sınavı (YKS) yükseköğretim programlarına ek yerleştirme kılavuzu 13 Eylül 2018 itibarıyla yayımlandı. Başvurular 14 Eylül’de başlıyor.

Lisans bölümlerine dair kontenjanların tamamını aşağıdaki listelerde bulabilirsiniz. Kontenjanların yer aldığı 2018 YKS ek yerleştirmeye esas bölümlerin açıklamaları da şu şekildedir.

Merkezi yerleştirme ile öğrenci alan yükseköğretim lisans programlarına dair kontenjanların tüm detaylarını dikkatlice inceleyebilmeniz ve tercih yapabilmeniz için okumanızda fayda vardır.

Tablo 4’teki bilgiler 7 sütun halinde düzenlenmiştir. İlk iki sütunda alfabetik sırayla üniversitelerin adları verilmektedir. Her üniversitenin adından sonra bu üniversitede bulunan ek yerleştirme yapılacak programların kodları (1) numaralı sütunda yer almakta, bu programların adları ise (2) numaralı sütunda verilmektedir. (3) numaralı sütunda programın öğretim süresi, (4) numaralı sütunda programa hangi puan türüne göre öğrenci alınacağı, (5) numaralı sütunda programa genel kontenjandan alınacak öğrenci sayısı verilmektedir.

Her bir programla ilgili özel koşul ve açıklama numaraları (6) numaralı sütunda 1, 2, 3,... şeklinde yer almaktadır. Bu koşullar "TABLO-3 VE TABLO-4'TE YER ALAN YÜKSEKÖĞRETİM PROGRAMLARININ KOŞUL VE AÇIKLAMALARI" başlığı altında numara sırasına göre açıklanmaktadır.

(7) numaralı sütunda 2018-YKS sonucunda ilgili yerleştirme puanı türünde o programa yerleştirilen en küçük puanlı öğrencinin puanı verilmiştir.

Tercih etmek istenilen bir program ile ilgili olarak belirtilen koşulları tam olarak karşılanmıyorsa veya ilgili yerleştirme puanı o programın en küçük puanından daha küçük ise o programa tercih listesinde yer verilmemeli. Bu uyarıları göz önünde tutulmadığı takdirde ilgili tercihler geçersiz sayılır; bu tür tercihlerdeki programlardan birinin kesin kayıt listesinde adının yer almış olsa bile programa kayıt yapılmaz.

Bir yükseköğretim programına ait en küçük puan sütununda hiçbir işaret bulunmuyorsa, kontenjanı merkezi yerleştirme ile dolmayan programları göstermektedir. Bu programları ilgili puan türünde 180 veya daha yüksek puan almış bütün adaylar tercihleri arasında gösterebilirler.

Bir programı tercih listenize alırken şu noktaları göz önünde tutmanız gerekir: Tercih etmek istenilen programdaki öğrenim sırasında ve programın hazırladığı meslekte başarılı olmayı engelleyici bir bedensel veya ruhsal engel bulunmamalıdır. Bazı yükseköğretim programları bu programa yerleştirilen adaylardan, tam teşekküllü hastaneden alınacak sağlık kurulu raporu isteyebilir.

Tercih etmek istenilen programdaki öğrenim sırasında ve programın hazırladığı meslekte başarılı olabilmesi için gerekli becerilere sahip olunması gerekir. Örneğin, bazı alanlarda el ve parmakları ustalıkla kullanabilme önemlidir. Bu beceriye sahip olmayanlar güçlüklerle karşılaşabilirler.

Bu tabloda yer alan bir programın açılmaması ya da yasama, yargı, yürütme organlarının veya Yükseköğretim Kurulunun kararı ile kapatılması halinde o program için yapılan tercihler işleme konmaz; merkezi yerleştirme işlemi, ilgili adayın bu programdan sonra belirttiği tercihler dikkate alınarak uygulanır.

Bu kılavuzda belli bir kod numarası ile tanımlanan bir programın adı veya bağlı olduğu kurum, yasal düzenlemelerle değiştirilecek olursa o programa yerleştirilen öğrenciler, programın yeni adı ile bağlandığı kurumun öğrencisi sayılacak ve kendilerinden yeni kurumun kurallarına uymaları istenebilecektir. Kontenjanların yer aldığı haberimiz TIKLAYINIZ.

İlgili Haberler

HABERE YORUM KAT

MyMemur Haber Sitemiz 5651 sayılı "internet Ortamında Yapılan Yayınların Düzenlenmesi ve Bu Yayınlar Yoluyla işlenen Suçlarla Mücadele Edilmesi Hakkında" Kanunun 2/f maddesi uyarınca 'içerik Sağlayıcıdır'. Tüm üyeler yaptıkları yorumlardan şahsen kendileri sorumlu olup, talep halinde sitemiz kaynaklarında olan, gerekli iletişim bilgileri Adli ve İdari Makamlara sunulacaktır. UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren yorumlar onaylanmaz.
Önceki ve Sonraki Haberler