1. HABERLER

  2. SINAV HABERLERİ

  3. ÖSYM, 2018 YKS Ek Yerleştirme Önlisans Bölümleri
ÖSYM, 2018 YKS Ek Yerleştirme Önlisans Bölümleri

ÖSYM, 2018 YKS Ek Yerleştirme Önlisans Bölümleri

Ölçme, Seçme ve Yerleştirme Merkezi (ÖSYM) tarafından 2018 YKS ek yerleştirme başvuruları başlıyor. 2018 YKS’de Merkezi yerleştirme ile öğrenci alan üniversitelerin Önlisans programlarının tam listesi ve koşulları için tıklayınız.

A+A-

Ölçme, Seçme ve Yerleştirme Merkezi ÖSYM 2018 yükseköğretim kurumları sınavı (YKS) yükseköğretim programlarına ek yerleştirme kılavuzunu yayımladı. Başvurular yarın başlıyor. Önlisans bölümlerine dair kontenjanların tamamını aşağıdaki listelerde bulabilirsiniz. Kontenjanların yer aldığı 2018 YKS ek yerleştirmeye esas bölümlerin açıklamaları da şu şekildedir.

Merkezi yerleştirme ile öğrenci alan yükseköğretim önlisans programlarına dair kontenjanların tüm detaylarını dikkatlice inceleyebilmeniz ve tercih yapabilmeniz için okumanızda fayda vardır.

Tablo 3’deki bilgiler 7 sütun hâlinde düzenlenmiştir. Tabloda, her üniversitenin adından sonra bu üniversitede yerleştirme yapılacak yükseköğretim programlarının kodları (1) numaralı sütunda, adları (2) numaralı sütunda, öğretim süresi (3) numaralı sütunda, puan türü (4) numaralı sütunda, kontenjanı (5) numaralı sütunda, özel koşul ve açıklama numaraları (6) numaralı sütunda (Bu koşulların neleri içerdiği, tablolardan sonra “Tablo 3 ve Tablo 4’te Yer Alan Yükseköğretim Programlarının Koşul ve Açıklamaları” başlığı altında numara sırasına göre verilmiştir.), programa 2018-YKS’de TYT puanı ile en son sırada yerleşen adayın TYT puanı (7) numaralı sütunda, yer almaktadır. Kontenjanı merkezi yerleştirme ile dolmayan programlarda bu sütun boştur.

Tercih etmek istediğiniz bir program ile ilgili olarak belirtilen koşulları tam olarak karşılamıyorsanız veya ilgili yerleştirme puanının o programın en küçük puanından daha küçük ise o programa tercih listesinde yer vermemek gerekiyor. Bu uyarıları göz önünde tutulmadığı takdirde ilgili tercihleriniz geçersiz sayılır; bu tür tercihlerdeki programlardan birinin kesin kayıt listesinde adayın adı yer almış olsa bile programa kaydı yapılmaz.

Bir yükseköğretim programına ait en küçük puan sütununda hiçbir işaret bulunmuyorsa, kontenjanı merkezi yerleştirme ile dolmayan programları göstermektedir. Bu programları ilgili puan türünde 150 veya daha yüksek puan almış bütün adaylar tercihleri arasında gösterebilirler.

Bir programı tercih listenize alırken şu noktaları göz önünde tutulması gerekir: Tercih etmek istediğiniz programdaki öğrenim sırasında ve programın hazırladığı meslekte başarılı olmayı engelleyici bir bedensel veya ruhsal engel bulunmamalıdır. Bazı yükseköğretim programları bu programa yerleştirilen adaylardan, tam teşekküllü hastaneden alınacak sağlık kurulu raporu isteyebilir.

Tercih etmek istenilen programdaki öğrenim sırasında ve programın hazırladığı meslekte başarılı olabilmeniz için gerekli becerilere sahip olunması gerekir. Örneğin, bazı alanlarda el ve parmakları ustalıkla kullanabilme önemlidir. Bu beceriye sahip olmayanlar güçlüklerle karşılaşabilirler.

Bu tabloda yer alan bir programın açılmaması ya da yasama, yargı, yürütme organlarının veya Yükseköğretim Kurulunun kararı ile kapatılması halinde o program için yapılan tercihler işleme konmaz; merkezi yerleştirme işlemi, ilgili adayın bu programdan sonra belirttiği tercihler dikkate alınarak uygulanır.

Başvuru kılavuzunda belli bir kod numarası ile tanımlanan bir programın adı veya bağlı olduğu kurum, yasal düzenlemelerle değiştirilecek olursa o programa yerleştirilen öğrenciler, programın yeni adı ile bağlandığı kurumun öğrencisi sayılacak ve kendilerinden yeni kurumun kurallarına uymaları istenebilecektir. Kontenjanların yer aldığı haberimiz TIKLAYINIZ.

İlgili Haberler

HABERE YORUM KAT

MyMemur Haber Sitemiz 5651 sayılı "internet Ortamında Yapılan Yayınların Düzenlenmesi ve Bu Yayınlar Yoluyla işlenen Suçlarla Mücadele Edilmesi Hakkında" Kanunun 2/f maddesi uyarınca 'içerik Sağlayıcıdır'. Tüm üyeler yaptıkları yorumlardan şahsen kendileri sorumlu olup, talep halinde sitemiz kaynaklarında olan, gerekli iletişim bilgileri Adli ve İdari Makamlara sunulacaktır. UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren yorumlar onaylanmaz.
Önceki ve Sonraki Haberler