ÖSYM Aday İşlemleri Sistemi AİS İnternet Erişim Şifresi Nasıl Alınır

Ölçme, Seçme ve Yerleştirme Merkezi ÖSYM 2018 yılı Kamu Personeli Seçme Sınavı KPSS başvurularını 10 Mayıs 2018 itibarıyla almaya başladı. İlk defa başvuru yapacak adaylar için Aday İşlemleri Sistemi internet erişim şifresi işlemleri!

featured

2018 yılı KPSS başvuruları başladı! 10 Mayıs ile 21 Mayıs 2018 tarihleri arasında KPSS lisans başvuruları alınacak. 22 Mayıs’a kadar da ödeme işlemlerinin yapılması gerekiyor. Adayların dikkat edeceği en önemli husus ilk etapta başvuru yapmak ardından ücret ödemesi yapmaktır.

İlk defa ÖSYM Aday İşlemleri Sistemi üzerinden başvuru yapacak adaylar internet erişim şifresi nasıl alacaklar? ÖSYM başvuru kılavuzu kapsamında AİS’ giriş için izlenecek yolu ayrıntılı olarak aşağıdaki detaylar

Adaylar gerek KPSS gerekse diğer başvuru işlemleri sonrası Aday İşlemleri Sistemine ilk kez dahil olan veya bir başvuru merkezinde sınav başvurusu esnasında internet erişim şifresi talebinde bulunan adaylara ücretsiz olarak geçici şifre verilmektedir.

Şifre geri dönüşümsüz ve kriptolu olarak sistemde tutulmaktadır. İlgili adaydan başkasının şifreyi bilmesi, görmesi ve edinmesi mümkün değildir. Bu nedenle şifre kullanılarak yapılan tüm işlemlerin sorumluluğu tümüyle adaya aittir.

ÖSYM şifresi ile adaylar, ÖSYM’nin Aday İşlemleri Sistemi AİS ve ÖSYM sonuç açıklama sayfası internet adreslerini kullanarak sınav başvurusu yapma, tercih bildirme, başvuru ve tercih bilgilerinde değişiklik yapma, Sınava Giriş Belgesi edinme, sınav ve yerleştirme sonuçlarını öğrenme vb. işlemlerini yapabilirler.

AİS şifresi tüm ÖSYM işlemlerinde kullanılacak! ÖSYM şifresi ile hem KPSS Lisans sınavının bütün aşamalarında hem de adayın sonraki yıllarda ÖSYM ile ilgili elektronik ortamda yapacağı bütün işlemlerde gerekli olacağından aday tarafından özenle korunmalı ve kesinlikle başka hiç kimseyle paylaşılmamalıdır.

AİS şifresi unutulursa ne yapacağım? İnternet erişim şifresini kaybeden veya unutan adaylar, ÖSYM’nin Aday İşlemleri Sistemi AİS internet adresinden ücretsiz olarak yeniden edinebilirler. Bunun için belirtilen internet adresinden “Şifremi Unuttum” alanına girmeleri, burada kendilerine sorulan soruları doğru cevaplandırmaları (Sorulara verilen cevaplar, daha önce sistemde şifre değişikliği yapılırken verilen bilgilerle aynı olmalıdır.) gerekmektedir.

Sorulara doğru cevap veremediği için internet erişim şifresini bu yolla yeniden edinemeyen adaylar, yeni şifre edinmek için ÖSYM Sınav Koordinatörlüklerine veya ÖSYM tarafından yetkilendirilmiş Başvuru Merkezlerine nüfus cüzdanı veya T.C. Kimlik Kartı veya geçerlilik süresi dolmamış pasaportları ile birlikte şahsen başvurarak, ücret karşılığı yeni şifrelerini edinmek zorundadır. Üzerinde adayın güncel bir fotoğrafı veya T.C. Kimlik Numarası bulunmayan nüfus cüzdanları ile geçerlilik süresi bitmiş pasaport kabul edilmeyecektir.

Cezaevinde olması nedeniyle bu merkezlere gidemeyecek olan adaylara, bulundukları cezaevi müdürlükleri tarafından şifre verilebilecektir. Zorunlu askerlik görevini yapmakta olduğu için şahsen bu merkezlere gidemeyecek olan adaylara ise askeri birlik komutanlarının resmi yazı ile ÖSYM’ye müracaat etmesi halinde, adayın ismine düzenlenmiş kapalı zarf içinde adaya iletilmek üzere şifre verilebilecektir. Adayın kendisinden başka hiç kimse aday adına şifre edinemez.

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
vir_sl_
Virüslü
ÖSYM Aday İşlemleri Sistemi AİS İnternet Erişim Şifresi Nasıl Alınır

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Uygulamayı Yükle

Uygulamamızı yükleyerek içeriklerimize daha hızlı ve kolay erişim sağlayabilirsiniz.

Giriş Yap

My Memur ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!