ÖSYM Hazırlık Sınıflarında Başarısız Öğrenciler İçin Başvuru Kılavuzunu Yayımladı! 11 Ekim 2019

Ölçme, Seçme ve Yerleştirme Merkezi (ÖSYM) zorunlu yabancı dil hazırlık sınıflarında başarısız olan öğrencilerin Türkçe öğretim yapan yükseköğretim programlarına yerleştirilmeleri işlemleri ile ilgili başvuruları başlattı. Detaylar My Memur haberde.

56765
Abone Ol

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

ÖSYM 2019 Zorunlu Yabancı Dil Hazırlık Sınıflarında Başarısız Olan Öğrencilerin Türkçe Öğretim Yapan Yükseköğretim Programlarına Yerleştirilme İşlemlerini başlattı. Yerleştirme işlemleri için başvurular, 11-16 Ekim 2019 tarihleri arasında yapılabilecek. 2019 zorunlu yabancı dil hazırlık sınıfında başarısız olarak ilişiği kesilen öğrencilerin Türkçe öğretim yapan yükseköğretim programlarına yerleştirilmeleri başvuru kılavuzu kapsamında ÖSYM lisans ve önlisans tüm programlarını yayımladı.

ÖSYM’den yapılan açıklamada Öğrenci Seçme ve Yerleştirme Sistemi ÖSYS kapsamında özel yetenek programlarına yerleşenler dahil), Dikey Geçiş Sınavı (DGS),Yurtdışında Çalışanların Çocukları İçin Yükseköğretime Giriş Sınavı (YÇS) ve Askeri Lise Mezunları için Üniversiteye Geçiş sınavı (ALÜGS) sonuçlarına göre yerleştirildikleri yükseköğretim programının zorunlu hazırlık sınıfına devam etmelerine rağmen, hazırlık sınıfını iki yıl içinde başarı ile tamamlayamayıp ilişiği kesilen öğrencilerin, başvurmaları halinde başka bir üniversitede veya kayıtlarının bulunduğu üniversitede, Türkçe öğretim yapılan programların birinci sınıflarına yerleştirilme işlemleri ÖSYM’ce yapılacak.

ÖSYM tarafından zorunlu hazırlık sınıfında başarısız olduğu için ilişiği kesilen öğrencilerin, Türkçe öğretim yapılan programlara yerleştirilme kuralları:

Öğretim dili tamamen veya kısmen (en az %30) yabancı dil olan lisans ve ön lisans programlarına yerleşen öğrencilerden, zorunlu hazırlık sınıfında başarısız olduğu için ilişiği kesilen öğrenciler başvuru yapabilecektir. Başarısızlık dışında devamsızlık vb. nedenlerle ilişiği kesilen öğrenciler başvuru yapamazlar.

Zorunlu hazırlık sınıfında başarısız olan öğrencilerin, Türkçe öğretim yapan programlara yerleştirilebilmeleri için başarısız oldukları hazırlık programının zorunlu olması ve hazırlık sınıfında başarısız olanlara öğrenimine devam imkânı verilmemiş olması gerekir.

Yükseköğretim Kurumlarının Yurtdışındaki Kapsama Dahil Yükseköğretim Kurumlarıyla Ortak Eğitim ve Öğretim Programları Tesisi Hakkında Yönetmeliğin 13. maddesi uyarınca; ortak programda yoğun dil eğitimi üzerine azami verilen iki yıl sürenin sonunda yabancı dil koşulunu sağlayamayan öğrenciler de Türkçe öğretim yapan programlara yerleştirilmelerini talep edebilirler.

ÖSYS sonuçlarına göre lisans programlarına yerleşerek hazırlık sınıfında başarısız olduğu için ilişiği kesilen öğrenciler, tercih etmek istedikleri programın puan türünde yeterli puanları olduğu taktirde alan ayrımı yapılmaksızın istedikleri (bu kılavuzda belirtilen diğer şartları da karşılamak koşuluyla) Türkçe öğretim yapılan lisans veya ön lisans programlarına yerleştirilebilirler. Sınavsız geçiş hakkı olanlar, ön lisans programlarına yerleştirmede bu haklarını da kullanabileceklerdir.

Başvuru Kılavuzu için TIKLAYINIZ.

Üniversiteler için TIKLAYINIZ.

Lisans Programları için TIKLAYINIZ.

Ön Lisans Programları için TIKLAYINIZ.

 

Bu Yazıya Tepki Ver

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Giriş Yap

My Memur ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!