1. HABERLER

  2. SINAV HABERLERİ

  3. ÖSYM, Sınav Güvenliği Koşulları İnsani İhtiyaçlara Uygun Hale Getirilmeli
ÖSYM, Sınav Güvenliği Koşulları İnsani İhtiyaçlara Uygun Hale Getirilmeli

ÖSYM, Sınav Güvenliği Koşulları İnsani İhtiyaçlara Uygun Hale Getirilmeli

Ölçme, Seçme ve Yerleştirme Merkezi “ÖSYM” sınav güvenliği koşullarını gözden geçirmeli. Anadolu Eğitim Sendikası Kocaeli İl Başkanı Mehmet Alperdem’den çok önemli açıklamalar.

A+A-

Anadolu Eğitim Sendikası AES Kocaeli İl Başkanı Mehmet ALPERDEM, ÖSYM’nin sınav güvenliği konusunda önemli detaylara değindi. Bilindiği üzere son yıllarda ÖSYM soru çalma ve kopya olaylarına karşı sınav güvenliğini artırmıştır. Sınav güvenlik önlemleri sınava giren adayların haklarının korunması ve sınavın hakça yapılabilmesi açısından gereklidir ancak üzülerek görmekteyiz ki bu güvenlik önlemleri insani ihtiyaçları göz ardı eden bir konuma gelmiştir. Burada bir düzenleme yapılması gerekmektedir.

TESPİT EDİLEN SORUNLAR VE ÇÖZÜM ÖNERİLERİ:

Alınan önlemler arasında en çok yakınılan konu aday ve görevlilerin tuvalet ihtiyacıdır. Son YKS sınavlarında görüldüğü üzere 2 saat 15 dakika süren TYT ve 3 saat süren AYT sınavlarında adaylar hiçbir şekilde tuvalete gönderilmemektedir. Haziran ayında ve sıcaklıkların yoğun olduğu bir ayda yapılan bir sınavda adayların ve görevlilerin su ve tuvalet ihtiyacı doğal olarak fazladır. Bu sıkıntı gerekirse tuvaletlere adaylar tek tek alınmak suretiyle en kısa sürede çözülmelidir.

Yine ÖSYM yaptığı sınavlarla ilgili olarak sınav salonlarının mutlaka sıcaktan etkilenmeyecek salonlar bulmaya dikkat edilmelidir. Bu nedenle özelikle güneş alan, perdesi olmayan, havalandırma sıkıntısı olan salonlarda zorunlu olmadıkça sınav yapılmamalıdır.

Uzun bir süre boyunca görev yapan görevliler için şeker düşmesi ihtimaline karşı adaylara verildiği gibi iki üç adet şeker konulmalıdır.

Binalarda herhangi bir olumsuzluğa karşın mümkünse bir sağlık görevlisi bulundurulmalıdır.

Sınav görevlilerinin telefon, anahtarlık, cüzdan vb. eşyalar getirmemesi özellikle büyük kentlerde sıkıntı yaratmaktadır. Sınav görevlileri için bu malzemelerin kilitli poşetlere konulması ve bina sınav sorumlusu tarafından emanete alınması yoluna gidilmelidir.

Etiketler : , , ,
İlgili Haberler

HABERE YORUM KAT

MyMemur Haber Sitemiz 5651 sayılı "internet Ortamında Yapılan Yayınların Düzenlenmesi ve Bu Yayınlar Yoluyla işlenen Suçlarla Mücadele Edilmesi Hakkında" Kanunun 2/f maddesi uyarınca 'içerik Sağlayıcıdır'. Tüm üyeler yaptıkları yorumlardan şahsen kendileri sorumlu olup, talep halinde sitemiz kaynaklarında olan, gerekli iletişim bilgileri Adli ve İdari Makamlara sunulacaktır. UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren yorumlar onaylanmaz.
1 Yorum
Önceki ve Sonraki Haberler