ÖSYM Yerleştirmesiyle Memur Ataması Nasıl Yapılıyor?

ÖSYM yerleştirmesi ile memur atamasının nasıl yapıldığı, birçok kişi tarafından merak edilen bir konudur. Detaylar mymemur.com.tr'de!

65716
Abone Ol
Daha Fazla

ÖSYM Yerleştirmesiyle Memur Ataması Nasıl Yapılıyor?

ÖSYM Yerleştirmesi ile Memur Kadroları Nasıl Belirlenir?
ÖSYM Yerleştirmesiyle Memur Ataması Nasıl Yapılıyor?

Memur Ataması Nasıl Yapılıyor ve Nasıl Belirlenir? Kamu kurum ve kuruluşları ihtiyaçları olan personeli almak için her yıl, Devlet Personel Başkanlığı’na bildirimde bulunur. Devlet Personel Başkanlığı da kendisine gelen bildirimler üzerinde çalışmalar yürüterek, ÖSYM Başkanlığı’na bunları iletir.

Yerleştirmesi yapılacak kadroların ünvanı, sınıfı, derecesi ve sayısı ile birlikte kadroların niteliklerini kapsayan bilgiler Devlet Personel Başkanlığı adına ÖSYM tarafından açıklanır. ÖSYM bu açıklama sonrasında tercih kılavuzu oluşturur. Yine ÖSYM tarafından, internet üzerinden tercihler alınır. Tercih yapan adaylar belli kriterlere göre yerleştirilir.

Bu şekilde yapılan yerleştirmeler, A ve B grubu memur kadrosu olarak ayrılır.

A Grubu Memur Kadrosu Ne Demektir?

A Grubu Memur Kadrosu Ne Demektir?
A Grubu Memur Kadrosu Ne Demektir?

A grubu memur ataması kadrosu, KPS Sınavı’ndan yeterli puanı aldıktan sonra kurum sınavlarının da geçilmesi ile stajyer olarak göreve  başlayan kişilerin, çalışma süresi sonrasında girdikleri yeterlilik sınavından geçmeleri halinde atandıkları kadrodur. Örneğin, uzman yardımcılığı, denetmen yardımcılığı, kaymakam adaylığı ve müfettiş yardımcılığı…

A grubu kadrolarına atanmak için KPSS puanı alındıktan sonra çalışmak istenilen kurumun yarışma sınavlarına katılmak ve başarılı olmak gerekir.

B Grubu Memur Kadrosu Ne Demektir?

B Grubu Memur Kadrosu Ne Demektir?
B Grubu Memur Kadrosu Ne Demektir?

B grubu memur kadroları, kariyer meslekleri olarak da adlandırılan meslekler dışındaki kadrolar olarak belirlenmiştir. Bu kadrolara örnek vermek gerekirse, sağlık memuru, hemşire, güvenlik görevlisi, mühendis, teknisyen, ambar memuru, veznedar buraya dahildir. B grubu kadrosunda bulunan memurlar, ÖSYM aracılığı ile değil, kurumların kendi sınav ve atamaları ile kadrolara alınırlar. Bu gruba ilk kez girecek olan kişi, öncelikle KPSS’ye girmelidir. Sonrasında ÖSYM tarafından belirlenen KPSS Tercih Kılavuzu’nda açıklanan boş kamu ve kurumları tercih etmeliler. Başvuranlar arasında yerleştirme yapıldıktan sonra kişi atandığı kurum ve kuruluşlarda çalışmaya başlayabilir.

Yerleştirme Yapıldığında Ne Yapmak Gerekir?

Yerleştirme Yapıldığında Ne Yapmak Gerekir?
Yerleştirme Yapıldığında Ne Yapmak Gerekir?

Kişinin yerleştirmesi yapıldıktan sonra yerleştirme yapılan kurum ile görüşme yapılması gerekir. Bu görüşme sonrasında, kurumun sizden beklediği evrakları ilgili yere eksiksiz olarak iletmeniz gerekmektedir. Bu evraklara ek olarak, ÖSYM’nin tercih  kılavuzunda belirlediği evraklar ve KPSS sonuç belgesinin de kamu kurum ve kuruluşa iletilmesi beklenir.

Atama yapılan kamu kurumu ve kuruluşu, ilettiğiniz belgeler ışığında, atamaya yetkili amir ile birlikte 5 kişilik  bir sınav değerlendirme komisyonu kurar ve başvuran kişilerin incelemesi yapılır. Kadrolara en uygun nitelikteki kişilerin ataması resmen yapılmış olur.

KPSS Tercihlerinde Bilinmesi Gereken 5 Bilgi!

Bu Yazıya Tepki Ver

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Giriş Yap

My Memur ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!