1. HABERLER

  2. SINAV HABERLERİ

  3. ÖSYM’den Hazırlık Sınıflarında Başarısız Öğrenciler İçin Başvuru Kılavuzu
ÖSYM’den Hazırlık Sınıflarında Başarısız Öğrenciler İçin Başvuru Kılavuzu

ÖSYM’den Hazırlık Sınıflarında Başarısız Öğrenciler İçin Başvuru Kılavuzu

Ölçme, Seçme ve Yerleştirme Merkezi (ÖSYM)  zorunlu yabancı dil hazırlık sınıflarında başarısız olan öğrencilerin Türkçe öğretim yapan yükseköğretim programlarına yerleştirilmeleri işlemleri ile ilgili başvuru kılavuzunu yayımladı.

A+A-

Başarısız olduğu için ilişiği kesilen öğrencilerin, başvurmaları halinde başka bir üniversitede veya kayıtlarının silindiği üniversitede, Türkçe öğretim yapılan programların birinci sınıflarına yerleştirilme işlemleri Ölçme, Seçme ve Yerleştirme Merkezi (ÖSYM) tarafından yürütülecektir.

 

Başvurular, 16-19 Ekim 2017 tarihleri arasında yapılacaktır. Bu yerleştirmede yükseköğretim programlarının kontenjanları, bu programların en küçük puanları ve koşulları, yerleştirilme isteğinde bulunan öğrencilerin ÖSYS/DGS/YÇS puanları, tercih sıraları önünde tutulacaktır.

 

Ayrıca 667 sayılı KHK ile kapatılan vakıf yükseköğretim kurumlarında öğretim dili Türkçe olan programlara kayıtlı olup ÖSYM yerleştirmesi sonucunda öğretim dili tamamen veya kısmen (en az %30) yabancı dil olan programlara yerleşen ve zorunlu hazırlık sınıfına devam etmesine rağmen başarılı olamayan öğrenciler de talepleri halinde programdan ilişikleri kesilerek bu yerleştirme işlemine başvurabilirler.

 

Bknz: Üniversiteye Geçişte Yeni Sistem Yükseköğretim Kurumları Sınavı YKS Tam Metni Yayımlandı

Bknz: Üniversiteye Geçişte Aday Barajı Geçtiğini Bilmeden İkinci Oturuma Girebilecek - Tüm Oturum Ücretlerini Peşin Ödeyecek

 

Öğretim dili tamamen veya kısmen (en az %30) yabancı dil olan programların zorunlu hazırlık sınıfında başarısız olan ve ilişiği kesilen öğrencilerin kendi yükseköğretim kurumlarında öğretim dili Türkçe olan aynı isimde bir program olması halinde kayıt için üniversitelerine başvurabileceklerdir.

 

Zorunlu yabancı dil hazırlık sınıfında başarısız olarak ilişiği kesilen öğrencilerin Türkçe öğretim yapan yükseköğretim programlarına yerleştirilmelerine ilişkin başvuru kılavuzu ve bilgiler şu şekildedir:

 

Başvuru Kılavuzu için TIKLAYINIZ.

Aday Başvuru Formu için TIKLAYINIZ.

Üniversiteler için TIKLAYINIZ.

Lisans Programları için TIKLAYINIZ.

Ön Lisans Programları için TIKLAYINIZ.

İlgili Haberler

HABERE YORUM KAT

MyMemur Haber Sitemiz 5651 sayılı "internet Ortamında Yapılan Yayınların Düzenlenmesi ve Bu Yayınlar Yoluyla işlenen Suçlarla Mücadele Edilmesi Hakkında" Kanunun 2/f maddesi uyarınca 'içerik Sağlayıcıdır'. Tüm üyeler yaptıkları yorumlardan şahsen kendileri sorumlu olup, talep halinde sitemiz kaynaklarında olan, gerekli iletişim bilgileri Adli ve İdari Makamlara sunulacaktır. UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren yorumlar onaylanmaz.
Önceki ve Sonraki Haberler